Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kanarki » Kędzierzawy południowoholenderski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kędzierzawy południowoholenderski

Kanarek poludniowoholenderski
Kanarek poludniowoholenderski
  • WYGLĄD
  • ROZMNAŻANIE
  • HODOWLA
  • Frise du Süd Holandes




         Kanarek kędzierzawy południowoholenderski został wyhodowany przed stu laty z połączeniagarbusa belgijskiego i paryskiego trębacza. Dowodem tego rodowodu jest podobieństwo cech zewnętrznych.



    WYGLĄD

         Sylwetka ptaka ozdobnego podczas "roboty" na wysokości karku jest przegięta do przodu, przypomina kształtem liczbę siedem. Ramiona skrzydeł kanarek powinien mieć uniesione i powinny stanowić w tej pozycji najwyższy punkt ciała. Ogon musi tworzyć z grzbietem jedną linię, przy czym powinien dotykać żerdzi, na której ptak stoi. Głowa na długiej, ale nie cienkiej szyi powinna być wysunięta daleko do przodu. Nogi zaś musza być ustawione pionowo.

         Wielkość ptaka wynosi od 16 do 17 cm, czasami są nieco większe. Kanarek powinien mieć pełne upierzenie, bez żadnych gołych miejsc, miękkie oraz bardzo dobrze przylegające. Fryzurę grzbietu u kanarka tworzą długie, szerokie pióra, rozłożone po obu stronach długiego przedziałka. Zachodzą one na ramiona skrzydeł oraz lotki. Im równiej i bardziej symetrycznie są ułożone, tym fryzura jest lepsza. Fryzura piersi (żabot) składa się z piór odstających od ciała i równo ułożonych w poprzek górnej części piersi, pióra z boków piersi muszą być faliste i kierować się ku środkowi, tworząc rodzaj koszyczka.

         Kędzierzawe pióra fryzury boków muszą być zawinięte ku górze skrzydeł i w kierunku lotek pierwszego rzędu. Im dalej sięgają one do góry, zarówno zwinięte, tym są lepsze. Układ piór na obu bokach powinien być taki sam.

         Nogi kanarka powinny być ustawione prostopadle do żerdzi, prawie szczudłowate. Długie golenie muszą być dobrze upierzone. Ogon powinien być długi, wąski z małym rozwidleniem, utrzymywany w jednej linii z grzbietem. Skrzydła kanarka, mimo uniesienia podczas "roboty", muszą dobrze przylegać do tułowia ptaka. Głowa oraz szyja powinny być ustawione poziomo. Szyja kanarka musi być smukła oraz długa, głowa owalna zaś dziób krótki i stożkowaty.

    Na ogólne wrażenie składają się następujące czynniki:
  • czystość ptaka oraz klatki
  • kondycja ptaka oraz cały jego układ sylwetki



    ROZMNAŻANIE

         Rozmnażanie kanarków kędzierzawych południoholenderskich jest dość trudne. Ptaki te są bardzo płodne, ale mają słaby instynkt opiekuńczy. Najczęściej hodowcy wykorzystują więc zalety kanarków innych ras i podkładają im jaja kanarka południowoholenderskiego. Takie postępowanie, chociaż skuteczne, jeszcze bardziej przyczynia się do zatracenia instynktu macierzyńskiego tych kanarków oraz prowadzi do dalszego zmniejszania ich populacji. Stworzenie idealnej hodowli wymagało zastosowania metody, w której pary lęgowe dobierają się na wiele miesięcy przed gniazdowaniem i umieszcza w osobnych klatkach, aby ptaki miały czas przyzwyczaić się do siebie i nabrać pełnego zaufania do partnera.

    Kanarki południowoholenderskie
    Kanarki południowoholenderskie
         Raz złączona i sprawdzona w lęgach para powinna być zawsze trzymana razem. Wyjątkiem może być jedynie okres pierzenia się, kiedy kanarki powinny przebywać w dużych wolierach, zapewniających im dużo swobody oraz ruchu. . Klatka do lęgów musi mieć co najmniej wymiary 60 x 50 x 40 cm, gniazdo powinno mieć średnicę ponad 10 cm.



    HODOWLA

         Do wyuczenia młodych kanarków "roboty", czyli wykonywania odpowiedniej figury, hodowca powinien przystąpić zaraz po ukończeniu się pierzenia przez ptaki. Przybieranie postawy, w której ciało ptaka przypomina siódemkę, jest wprawdzie dziedziczne, trzeba jednak jeszcze umieć znaleźć sposób na przyzwyczajanie ptaka do robienia tego na rozkaz. Im dłużej ptak potrafi się utrzymać w tej pozycji, tym więcej otrzymuje punktów w konkursie. Zdarza się , że przystępują one do "roboty" przy podawaniu im ulubionych smakołyków, stroszą wówczas swoje pióra oraz przyginają kark. Zbliżenie ręki do drutów klatki oraz wiele innych bodźców może również wywołać taką reakcję.

          Karmienie oraz pielęgnacja kanarków połubiowoholenderskich są takie same jak kanarków kolorowych i wielu innych ras.




    Skala punktowa według COM
    postawa 10
    wielkość 10
    upierzenie 10
    fryzura grzbietu 10
    fryzura piersi 10
    fryzura boków 10
    nogi 15
    ogon 5
    głowa i szyja 10
    skrzydła 5
    ogólne wrażenie 5