Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Hodowla Bażantów » Choroby bażantów

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Choroby bażantów

Bażant pawi brązowy
Bażant pawi brązowy
  • Mikoplazmy
  • Histomonadoza
  • Kokcydioza
  • Syngamoza
  • Mikoplazmy
  • Świerzbowiec nóg
  • Kolibakterioza
  • Mykoplazmoza
  • Pularozą
  • zakaźne zapalenie krtani i tchawicy
  • zakaźne zapalenie oskrzeli
  • Robaki układu pokarmowego
  • Kapilarioza
  • Aspergiloza
  •      Z chorobami ptaków bywa bardzo różnie, nawet najlepszy specjalista weterynarii ma czasami problem z postawieniem diagnozy, co dolega naszym podopiecznym. Ptaki najczęściej zarażają się w wyniku nieprzeprowadzanej kwarantanny lub gdy jest ona źle robiona. Zarazki mogą przenosić się przez jaja, przez zakażony jajowód kury lub przez nasienie koguta. Przeważne jest to bezobjawowa postać

    Mikoplazmy

    Ta choroba ukazuje się najbardziej, kiedy ptak przechodzi duży stres lub jest osłabiony. Mykoplazma przenosi się poprzez powietrze, najczęściej na tą chorobę zapadają ptaki, które są hodowane w złych warunkach, zarobaczonych, zbyt licznych, źle wentylowanych, źle transportowanych oraz niedożywionych. Głównymi przyczynami tej choroby są: stany zapalne worków powietrznych, stany zapalne zatok podczołowych (zapuchnięte oczy), katar i kichanie bażantów, nieskorygowane potrząsanie głową, zbyt wielkie wychudzenie oraz biegunka. Leczenie mykoplazmy jest stosunkowo łatwe i w wielu przypadkach bardzo skuteczne (niekiedy może zostać w ptaków tzw. nosicielstwo). Jeśli w naszej hodowli bażantów pojawi się mykoplazma, leczenie powinno się przeprowadzić w całym stadzie, aby mieć pewność, że żadne zarazki nie zostały. W leczeniu mikoplazmy pomoże zastosowanie lautecin łącznie z tylbianem, po łyżeczce na litr wody przez okres od 5 do 6 dni, zaś przez kolejne 4-5 dni do wody dodajemy łyżeczkę tylbianu. Bażantom można także podać enrobioflox, baytril, linco-spectrin. Na mykoplazmę najczęściej chorują bażanty złociste, diamentowe, srebrzyste, uszaki siwe, tragopany teminicki, kuropatwy skalne, zaś z kur kochiny miniaturki. W leczeniu ptaków trzeba uwzględnić ile ptaki piją wody oraz w jakiej ilości (latem piją więcej, zaś zimą mniej).



    Uszak siwy
    Uszak siwy
         

    Histomonadoza

    (czarna główka łac: typhlohepatitis), należy do chorób wyleczalnych, gdy zostanie wcześnie zdiagnozowana. Na histomonadozę najczęściej chorują bażanty annamskie, indyki, kuropatwy, pawie, przepióry. Histomonadoza u bażantów najczęściej ujawnia się podczas lata i trwa aż do jesieni. Młode ptaki są najbardziej narażone na zachorowanie. Histomonadoza charakteryzuje się osowiałością ptaków, ptaki chore zasypiają w jednym miejscu, skrzydła noszą bardzo nisko opuszczone, nie przejawiają apetytu, maja śmierdzącą biegunkę barwy żółtej o pienistej postaci, bażanty są strasznie wychudzone. Po rozkrojeniu ciała chorego ptaka, można zauważyć powiększoną wątrobę, która ma na sobie ogniska martwicze przypominające guzy nowotworowe. Leczenie histomonadozy jest proste. Ptakom należy podawać avimetronid przez okres około 10 dni, mieszając go z wodą do picia. Po wyleczeniu, ptaki należy podać zabiegowi odrobaczenia.



    Bażant królewski
    Bażant królewski
         

    Kokcydioza

    jest chorobą, na którą najczęściej zapadają młode pisklęta (dorosłe ptaki także chorują na kokcydiozę). Pisklęta zarażają się tą chorobą poprzez kontakt z dorosłymi ptakami, bądź poprzez wilgotną i brudną ściółkę. Objawami kokcydiozy jest pienista biegunka o barwie brązowej, skrzydła noszone prze ptaki bardzo nisko, duża senność, brak apetytu oraz bardzo duże pragnienie. Hodowca zaczynając leczenie kokcydiozy, musi leczeniu poddać wszystkie swoje ptaki. Należy zacząć od zmiany ściółki oraz od odkażenia wszystkich pomieszczeń, w których przebywają ptaki. Przez okres trzech dni bażantom należy podawać sulfatyf, następnie trzeba zrobić dwa dni przerwy na zadawanie zsiadłego mleka i witamin. Po tej przerwie ptakom należy podawać przez kolejne trzy dni baycox. Po zakończonym leczeniu, bażantom można jeszcze raz podać zsiadłe mleko, aby uzupełnić i odbudować ich florę bakteryjną jelit. Lekarz może ptakom dodatkowo wstrzyknąć szczepionkę z bakteriami jelit. Kokcydioza charakteryzuje się uodpornieniem na podawane leki, jeśli choroba się powtórzy w hodowli, należy ptakom podać inny lek niż sulfatywu.



    Piskle Bażanta Diamentowego
    Piskle Bażanta Diamentowego
         

    Syngamoza

    (łac: syngamus trachea tzw. nicienie tchawicy) występuje u młodych bażantów, w okresie od maja do listopada. Na sygnamozę najczęściej chorują kurczęta, olśniaki, pawie, uszaki zaś wszystkie kuropatwy i przepióry u innych gatunków sporadycznie. Syngamoza charakteryzuje się atakami duszności ptaków, w których to, ptaki oddychają z otwartym dziobem, podczas wydychania powietrza z płuc bażanty próbują coś usilnie wykrztusić. Kuropatwy oraz uszaki podczas tej choroby mają posklejane pióra w okolicach barków. Leczenie syngamozy odbywa się poprzez zadawanie bażantom przez okres trzech dni środka na odrobaczenie, np. fenbenat.



    Bażant pawi białobrody
    Bażant pawi białobrody
         

    Świerzbowiec nóg

    (grzybica nóg), wywodzi się od pajęczaków - podgromady roztocza. U drobiu świerzb zazwyczaj wywołuje świerzbowiec Knemidocopes mutans na nogach bażantów jak również kur ozdobnych oraz roztocz Knemidocopes gallinae na częściach ciała nieopierzonych ptaka. Do zakarzenia świerzbowcem dochodzi podczas kontakt bezpośredni. Sam świerzb nóg jest dość mało zaraźliwy. Bardzo często dochodzi do zarażenia pisklęcia w gnieździe, poprzez przeniesienie się do niego zarazku z nóg kwoki. Świerzbowiec charakteryzuje się odrastającymi łuskami, znaczącymi wapniakami oraz różnego rodzaju naroślami. Podobne objawy ma grzybica, ale u bażantów jest bardzo rzadko spotykana. Leczenie świerzbowca nóg sprowadza się do smarowania nóg bażantom biodylonem mitius, po dwóch tygodniach należy tą czynność powtórzyć. Nowym osobnikom w hodowli warto profilaktycznie posmarować nogi.



    Bażant zielony pstry
    Bażant zielony pstry
         

    Kolibakterioza

    jest chorobą, którą wywołują pałeczki Escherichia coli. Chorobotwórcza warunkowo pałeczka, istnieje jako składnik flory bakteryjnej układu pokarmowego ptaków. Bardzo często choroba ta atakuje dobrze zbudowane osobniki tragopanów, jak również inne gatunki bażantów. U młodych ptaków, które zostały dotknięte tą chorobą, występuje bardzo śmierdząca biegunka (kał jest w barwie żółtej lub białej). Kolibakterioza charakteryzuje się występowaniem obustronnego stanu zapalnego gałki ocznej, dusznościami ptaków, pisklęta mają wątrobę w kolorze żółtym. Wątroba dorosłych ptaków zaatakowana chorobą ma barwę fioletową, są na niej widoczne marmurkowe ogniska, występujące pod postacią guzków. Kolibakterioza atakuje także inne narządy wewnętrzne, nie tylko wątrobę, między innymi atakuje śledzionę, która pod zmiana chorobową jest powiększona i przekrwiona. W wyniku choroby robią się różne wybroczyny w jelitach ślepych oraz zapalenie stawów. Innymi podobnymi chorobami do kolibakteiriozy są: mykoplazmy, chlamydioza oraz skaza moczanowa. Leczenie kolibakteriozy odbywa się poprzez podawanie chorym ptakom antybiotyków, które zostaną przepisane przez lekarza weterynarii.



    Bażant mikado samiec
    Bażant mikado samiec
         Bardzo uciążliwą chorobą w hodowli bażantów jest

    Mykoplazmoza

    , którą wywołuje kilka gatunków mikoplazmy. Choroba ta przenosi się przez jajo kurze. Z zakażonego jaja wylęga się chory pisklak. Zarazek mykoplazmozy przenosi się przez powietrze, ptaki zarażają się poprzez kichanie innych ptaków. Zarazek unoszący się w powietrzu, po wessaniu przez ptaka dostaje się prosto do płuc. Z płuc przenosi się prosto do układu krążenia, gdzie następnie rozprzestrzenia się po całym ciele ptaka (najczęściej do worków powietrznych). Objawami tej choroby są postępujące w szybkim tempie stany zapalne zatok podczołowych oraz wycieki z otworów nosowych, jak również zaczerwienienie powiek. Chore ptaki kichają i potrząsają głową. Czasami przy mykoplazmowie u bażantów może wystąpić biegunka z dodatkiem śluzu oraz moczanów (kał ma barwę biało-zieloną). Mykoplazmoza charakteryzuje się cieknącym katarem z nosa, zapaleniem krtani, oskrzeli oraz tchawicy. Leczenie mykoplazmozy jest dość proste, ale jest bardzo pracochłonne i musi być przeprowadzone z dużą dokładnością. Najlepiej jest gdy hodowca podaje lekarstwo wszystkim ptakom naraz. Niezbędnie należy wymienić brudną ściółkę a przede wszystkim trzeba odkazić woliery. Hodowca niezbędnie musi podawać swoim ptakom podczas choroby niezbędne witaminy, dbać o ich dobrostan oraz o warunki w których ptaki przebywają na co dzień. Nie można zapomnieć o odpowiednim pożywieniu.



    Argus czubaty
    Argus czubaty
         Pałeczki salmonella gallinarum pullorum wywołują chorobę, która nazywa się

    Pularozą

    . Horoba ta bardzo często występuje w hodowli drobiu, niestety jest bardzo trudna do wyleczenia, praktycznie w wielu przypadkach wyleczenie ptaków jest niemożliwe. Hodowca jedynie może załagodzić skutki jej postępowania. Pularoza przenosi się przez zarażone jajo oraz przez kontakt z zakażonym osobnikiem. Kaczki oraz gęsi nie chorują na pularozę. Chorobę pularozy można najszybciej zaobserwować u młodych piskląt, ponieważ są one bardzo słabe, przebywają zawsze w większych grupach i strasznie podczas nocy piszczą. U chorych ptaków hodowca może zauważyć biegunkę w barwie białej, która u piskląt prowadzi do zaklejania ich odbytu. Leczenie pularozy sprowadza się do podawania chorym ptakom antybiotyków przepisanych przez lekarza weterynarii.



    Argus malajski z ogonem
    Argus malajski z ogonem
         Choroba która bardzo często wstępuje w hodowli bażantów jest

    zakaźne zapalenie krtani i tchawicy

    , objawy ma bardzo podobne do mykoplazmozy. Ptaki chore oddychają w półprzysiadzie, przy czym ich szyja jest wyciągnięta do przodu, a dziób jest zawsze otwarty. Kiedy bażant wdycha powietrze jego szyja jest wyprostowana, lecz gdy wydycha je, szyja kieruje się w dół. Przy zatkaniu się tchawicy bażanta, tak zaczyna kichać (zazwyczaj kilkakrotnie). Jak bażant nie wykrztusi wydzieliny, która zapycha mu tchawicę, w rezultacie się zadusi.



    Bażant birański
    Bażant birański
         Chorobą wirusową, która może zaatakować naszą hodowlę bażantów jest

    zakaźne zapalenie oskrzeli

    , które ma podobne objawy co mykoplazmoza tzn: duży wyciek z nosa, duszność oraz osłabienie. Ptaki chore charakteryzują się ciągle otwartym dziobem orz wyciągniętą szyją do przodu. Przebywają wtedy razem, w dość licznych grupach.



    Bażant bananowy
    Bażant bananowy
         

    Robaki układu pokarmowego

    (synagoza), jest chorobą która charakteryzuje się kichaniem oraz charczącym oddechem ptaków. Synagoza ma bardzo podobne objawy do mykoplazmozy. W tej chorobie ptaki bardzo często ocierają sobie oczy oraz dziób o swój grzbiet. Robaki, które przyczyniają się do powstania tej choroby to nicienie Syngamus trachea. Pasożyt ten przyczepia się do błony śluzowej tchawicy ptaków, w ten sposób odżywia się krwią, przy czym składa duża ilość jaj. Ptaki poprzez kaszel, wykrztuszają je do dzioba, a następnie połykają i wydalają z kałem. Do zakażenia synagozą dochodzi głownie za pośrednictwem owadów, dżdżownic oraz ślimaków. Choroba ta w wielu przypadkach kończy się niestety śmiercią ptaków. Leczenie synagozy odbywa się poprzez podawanie ptakom fenbendazoleu, w wielu przypadkach kończy się to sukcesem. Lek należy zadawać przez okres trzech dni, po upływie dwóch tygodni zabieg ten należy powtórzyć. Odrobaczenie należy przeprowadzać w celu podawania leku na nicienie, które znajdują się w układzie pokarmowym. Lek lewamizol najlepiej zadawać przez okres dwóch dni, i powtórzyć zabieg po upływie od 2 do 3 tygodni. Zabieg ten powinien być przeprowadzany w hodowli na jesień i wiosną, ponieważ jest to okres przed nasieniem jaj zarodkowych. Ptaki w hodowli powinny być odrobaczane indywidualnie, przez podanie leku bezpośrednio do wola. Przy tym zabiegu ptaki przezywają duży stres, ale jest to metoda bardzo skuteczna.



    Bażant kasztanowy samica
    Bażant kasztanowy samica
         

    Kapilarioza

    jest najczęściej wywoływana przez nicienie znajdujące się w całym układzie pokarmowym ptaków. W walce z tą chorobą pomoże nam lekarstwo o nazwie fenbendazol oraz iwermektyna.



         

    Aspergiloza

    jest chorobą grzybiczą. Jej leczenie jest bardzo długotrwałe, czasami kończy się porażką, po mimo włożonego trudu, w wyleczenie swoich ptaków. Podczas leczenia asperigilozy należy ptakom podawać siarczan miedzi w bardzo małych dawkach.
    Bażant himalajski
    Bażant himalajski

    Komentarze (3)
    Autor: ~hhh     (2017-10-15,  23:04:55)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 31.128.17.164)Odpowiedz
    Temat:

    bażant królewski


    witam! mam podobny problem z bazantem diamentowym. konsultowalem to z lekarzem weterynarii zostały podane mu antybiotyki, teraz jestem w trakcie odrobaczania i zauwazylem delikatną poprawe jutro jade po druga dawke srodka na odrobaczenie,zgodnie z ... [->]
    Autor: ~Rafał      (2016-04-25,  20:52:55)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 95.33.253.240)Odpowiedz
    Temat:

    Bazant krolewski


    Witam bardzo bym prosił o pomoc gdyż zachorował mi bazant krolewski występują u niego następujące objawy jest oświaty i cały czas skurczony normalnie pije i je jak go kupiłem to było ok po jednym dniu się zaczęło a kurki które z nim... [->]
    Autor: ~Rafał      (2016-04-25,  20:52:51)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 95.33.253.240)Odpowiedz
    Temat:

    Bazant krolewski


    Witam bardzo bym prosił o pomoc gdyż zachorował mi bazant krolewski występują u niego następujące objawy jest oświaty i cały czas skurczony normalnie pije i je jak go kupiłem to było ok po jednym dniu się zaczęło a kurki które z nim... [->]


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 2minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!