Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kanarki » Paryski trębacz

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Paryski trębacz

Młody kanarek paryski trębacz
Młody kanarek paryski trębacz
 • WYGLĄD
 • ROZMNAŻANIE
 • Frise de Paris
        Kanarek Paryski trębacz znany jest także jako paryski kanarek fryzurkowaty. Gatunek ten powstał ponad dwieście lat temu i stanowi najstarszy rodzaj kanarków kształtnych. Swoją nazwę gatunkową ptak ten zawdzięcza charakterystycznemu śpiewu, na który składają się różne flety, trele oraz dźwięki przypominające brzmienie trąbek. Układ piór kanarka we fryzurach także nieco przypominają kształtem trąbki.  WYGLĄD

        Kanarki z intensywnym ubawieniem posiadają większe pióra, niż te z mniej intensywnym ubarwieniem (fryzury kanarków słabiej ubarwionych są bardziej uboższe). Ale za to kanarki bledsze mają lepiej ukształtowane fryzury. Wielkość ciała kanarka może być większa niż 19 cm (istnieją kanarki o wielkości nawet 23 cm).

        Kanarek gatunku paryskiego trębacza, powinien mieć jak najbardziej pionową postawę, a nogi jak najbardziej wyprostowane. U większych kanarków przeważnie nogi są przygięte do pozycji normalnej, ale tułów ptaka nie może leżeć na nogach lub na żerdzi. Głowa, grzbiet oraz ogon kanarka muszą się znajdować w jednej linii prostej.

        Kanarek posiada "płaszcz" który powinien rozpoczynać się równym przedziałkiem i rozdzielać długie kędzierzawe pióra okrywające grzbiet oraz ramiona skrzydeł. Czasami u niektórych kanarków pióra te wyrastają tylko z jednego punktu i rozkładają się bardzo promieniście we wszystkie strony , co powoduje wizualny efekt jakby z jego grzbietu wyrastał kwiat. W lotki powinny być zwinięte pióra po obu bokach ciała ptaka (na ciele nie może być żadnych nagich miejsc). Ku górze powinny być skierowane pióra z podbrzusza, powinny także częściowo okrywać nogi kanarka i zachodzić na skrzydełka kciukowe w kształcie ślicznych loków.

        Głowa kanarka powinna być masywna, ładnie zaokrąglona oraz szeroka. Jej fryzura składa się z piór które wyrastają z boków szyi i są zwinięte ku potylicy, gdzie łączą się w stożkową czapeczkę, która to wyrasta ponad głowę. Istnieje także fryzura u tych kanarków zwana "kaskiem", pióra wtedy z jednej strony zwijają się przez potylicę na drugą stronę. Kanarek paryski trębacz posiada nawet trzeci rodzaj fryzury, który występuje w jego odmianie. Pióra w tej fryzurze wyrastają z karku w kierunku góry, są nieco podkręcone oraz łączą się z małym czubeczkiem na środku. Kędzierzawe pióra szyi muszą się układać symetrycznie i kierować w stronę grzbietu. Natomiast pióra nadogonowe powinny być zwisające oraz długie, jak to bywa u niektórych kogutów.

        Skrzydła kanarka powinny być długie, muszą bardzo dobrze przylegać do jego korpusu oraz sięgać aż do jego kupra, lecz nie powinny się na nim w żaden sposób krzyżować. Nogi kanarek powinien posiadać także długie oraz mocne, nogawki zaś dobrze upierzone, palce bardzo mocne, pazurki powinny być poskręcane spiralnie. Ogon kanarka także powinien być zwarty oraz długi. Należy pamiętać ze bardzo dobre wrażenie wywiera kanarek który jest czysty, zadbany oraz elegancki.  Kanarek paryski trębacz z ciemnymi piórami
  Kanarek paryski trębacz z ciemnymi piórami

  ROZMNAŻANIE

        Każdy hodowca który miał kiedyś do czynienia z tym kanarkiem wie że jego chów wymaga doświadczenia oraz cierpliwości. Aby uzyskać potomstwo o prawidłowym upierzeniu oraz o prawidłowej budowie należy dobrać parę lęgową bardzo starannie. Osobniki dobrane w parę lęgową posiadające bardzo odmienne upierzenie, wydadzą potomstwo o fryzurach i sylwetce mocno odbiegającej od prawidłowych standardów. Kiedy skojarzymy osobniki blisko spokrewnione otrzymamy potomstwo odpowiadające standardom, ale będą one posiadały mniejsza zdolność do rozrodu i mniejszą będą one miały ochotę na gniazdowanie. Próby krzyżowania kanarków paryskich trębaczy z innymi gatunkami kanarków jest bezcelowe. W wyniku takiego krzyżowania otrzymamy zwykłe mieszańce. Zatem lepiej jest zdecydowanie krzyżować kanarki tego samego gatunku, co zwiększa szanse na uzyskanie wzorowego potomstwa.

        Do zapewnienia odpowiednich lęgów paryskim trębaczom musimy im zapewnić obszerną klatkę, najlepiej o wymiarach 50 x 60 cm (dobrze wpływa duża klatka na monogamiczność hodowli). Należy także pamiętać że ptaki te mają minimalną wysokość ciała 19 cm, dlatego odpowiednia klatka jest wymagana. Karmę najlepiej jest umieszczać w odpowiednich pojemnikach, pomoże to w ograniczeniu rozsypywania pokarmu oraz jego marnowania.

        Gniazda tych kanarków powinny mieć średnicę powyżej 10 cm i musza się znajdować w znacznej odległości od drutów klatki. Najlepszą wyściółką są krótko pocięte włókna konopi, źdźbła trawy, mech oraz lignina. Za budowanie gniazda zazwyczaj zabierają się oboje partnerzy, wysiadywaniem jaj trwającym zazwyczaj 14 dni zajmuje się wyłącznie samiczka. Oboje rodzice zajmują się wychowywaniem potomstwa przez około 30 dni. W ciągu jednego roku kanarki tego gatunku nie powinni przystępować do więcej niż 3 lęgów.

        Młode kanarki po oddzieleniu od rodziców powinny przebywać w dużych wolierach, ale nie powinny być trzymane z ptakami innych gatunków, aby te drugie nie uszkodziły ich pięknego upierzenia. Karmę zadawaną kanarkom musimy bardzo urozmaicać. Mieszanka dla kanarków powinna być bogata w murzynek i nasiona sałaty. Młodym kanarkom w okresie wychowu należy podawać prócz miękkiej karmy jajecznej skiełkowane ziarna, mrówcze jaja, larwy mączników oraz odpowiednią ilość zielonek. Opieka nad młodymi ptaszkami oddzielonymi od rodziców jest taka sama jak nad młodymi kanarkami kolorowymi.  Paryski trębacz
  Paryski trębacz

  Skala punktowa według COM
  wielkość kanarka 15
  upierzenie kanarka 10
  postawa kanarka 10
  fryzura grzbietu 10
  fryzura piersi 10
  fryzura boków 15
  fryzura głowy 6
  fryzura szyi 2
  pióra pokrywowe nadogonowe (fryzura) 5
  skrzydła 5
  nogi 3
  ogon 4
  ogólne wrażenie 5