Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Hodowla Kur » Higiena w hodowli kur

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Higiena w hodowli kur

Kogut
Kogut
     Każdy hodowca powinien zdawać sobie sprawę, że lepiej jest zapobiegać chorobą, niż je leczyć. Hodowla kur powinna tak przebiegać, aby nie doprowadzać do powstania w niej jakichkolwiek najmniejszych chorób. Hodowca powinien obserwować swoich podopiecznych, i od musi razu zareagować, jeśli dopatrzy się jakiś niepokojących objawów rozpoczynającej się choroby w hodowli. Kury jak wiadomo żyją zazwyczaj w bardzo dużym zagęszczeniu, dlatego choroby wśród nich bardzo szybko się rozpowszechniają, zlekceważenie pierwszych objawów chorobowych może prowadzić do rozpowszechnienia się choroby wśród zwierzą i tym samym w wyniku końcowym do dużych strat hodowlanych. Hodowca kur i kuraków może zacząć się niepokoić jeśli zauważy u swoich podopiecznych brak apetytu, przekształcony wygląd jajowodów, kulawość lub widoczne różnorodne uszkodzenia ciała. W hodowli powinno się prowadzić szczepienia profilaktyczne, które składają się z całej serii różnych ważnych szczepień. Szczepionki te są podawane kurą w różnych formach, między innymi w aerozolu, rozpuszczane w wodzie itp. Szczepienia takie powinno się stosować w dużych stadach kur, ale każdy hodowca postępuje według swoich własnych zasad.

Cztery białe kury na grzędzie
Cztery białe kury na grzędzie
     Każda osoba posiadająca ptaki powinna co jakiś czas porządnie zdezynfekować wszystkie kurniki oraz wszystkie elementy jego wyposażenia np. karmidła i poidła. Hodowca nie może trzymać w jednym kurniku lub w innym pomieszczeniu ptaków dorosłych i młodych, ponieważ młode, słabe osobniki, są bardzo podatne na różnorodne choroby. Przy pracach odkażania kurników należy na samym początku dobrze spryskać środkiem owadobójczym cała ściółkę znajdującą się w kurniku, później należy z kurnika wynieść znajdujące się w nim karmidła poidła oraz gniazda i dokładnie je wyczyścić i odkazić. Po wykonaniu tych czynności należy zabrać się za czyszczenie ścian oraz sufitu, usuwamy przy tym większe zabrudzenia oraz likwidujemy powstałe pajęczyny itd. Na samym końcu należy usunąć z kurnika całą znajdującą się w nim ściółkę i dokładnie należy wyczyścić całe pomieszczenie w którym przebywają nasi podopieczni. Kurnik czyścimy ciepła wodą zawierającą w sobie środek myjący lub preparat dezynfekujący. Pielęgnacja kurnika jest także dobrym momentem do przeprowadzenia w nim delikatnych remontów, np. możemy naprawić otwory wykonane przez myszy czy szczury itp. Gdy już wykonamy w kurniku wszystkie wymienione czynności, możemy przejść do kluczowego dezynfekowania pomieszczenia, które wykonujemy z użyciem 2% roztworu sody kaustycznej, bądź też innym specjalnym preparatem przeznaczonym do dezynfekcji kurników. Po kluczowej dezynfekcji hodowca powinien jeszcze raz spryskać środkiem owadobójczym umyte wcześniej wyposażenie kurnika: grzędy, gniazda itp. Ściany kurnika bardzo dobrze się wybiela za pomocą tak zwanego mleka wapiennego, który to składa się z trzech części wody oraz jednej części wapna gaszonego. Po wykonaniu wszystkich tych czynności możemy w kurniku rozłożyć nową czystą ściółkę oraz ponownie wyposażyć go w umyte i odkażone poidła, karmidła, gniazda. Nie zaszkodzi także rozłożenie preparatów przeciw gryzoniom.

Kury na małym wybiegu
Kury na małym wybiegu
     Szanujący się hodowca ptaków ozdobnych nie powinien w swojej hodowli zapomnieć o okresowym odkażaniu wybiegu dla swoich podopiecznych. Wybieg można odkażać poprzez spryskanie go 10% lub 20% zawiesiną wapna chlorowanego lub za pomocą tak zwanego mleka wapiennego, bądź też przy użyciu innego środka dezynfekującego. Po przeprowadzonych czynnościach związanych z odkażaniem wybiegu, nie nadaje się on do tego, aby przebywały na nim ptaki. Po upływie kilku dni od przeprowadzonego odkażania, wybieg należy wyłożyć ściółką lub posapać go czystym piaskiem bądź po prostu delikatnie przeorać. Hodowca powinien pamiętać, że ważnym elementem w hodowli kur i kuraków, jest zapewnienie najmłodszym osobnikom braku zanieczyszczeń na terenie na jakich przebywają. Ściółka w kurniku powinna być utrzymywana w idealnym stanie i w idealnej czystości, nie może być ona twarda, zbyt mocno zbita, lub wilgotna (wilgotna ściółka bardzo szybko się psuje). Brudna i mokra ściółka przyczynia się do chorób związanych z uszkodzeniem kurzych nóg. Aby nasze kury i kuraki w hodowli dobrze się czuły, należy je hodować w czystości i dbać o odpowiednie przechowywanie dla nich pasz. Zadawana pasza nie może być wilgotna, powinna być przechowywana w suchych pomieszczeniach. Nie można zapomnieć o podawaniu ptakom czystej wody pitnej, najlepiej w odpowiednich dla nich poidłach.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 5minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!