Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Hodowla Kur » Kanibalizm wśród kur

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kanibalizm wśród kur

Kury w kurniku
Kury w kurniku
     W hodowli kur kanibalizm stanowi poważny problem, ponieważ jest to bardzo zły nawyk kur, który czasami doprowadza do bardzo poważnych strat ekonomicznych w fermie drobiu. Jest bardzo dużo przyczyn powstawania tego niepożądanego nawyku, w praktyce są bardzo trudne do ustalenia. Wszystkie gatunki drobiu są mocno wrażliwe na kanibalizm. Najczęściej kanibalizm można zauważyć u młodych osobników, bardzo rzadko kanibalizm występuje u dorosłych osobników. Objawy kliniczne kanibalizmu są bardzo zróżnicowane, są one zależne od wieku ptaków, ponieważ u piskląt możemy zauważyć dziobanie palców, zaś u dorosłych osobników można zaobserwować kanibalizm poprzez uszkodzenia kloaki( końcowej części jelita występująca u prawie wszystkich kręgowców). Do najczęstszych przyczyn powstawania kanibalizmu wśród kur zalicza się:

WARUNKI ŚRODOWISKOWE
  • trzymanie kurcząt w brudnych pomieszczeniach wśród bakterii jest niedopuszczalne, zbyt duże zagęszczenie także źle wpływa na samopoczucie kur ponieważ mogą one poprzez agresję zapewniać sobie odpowiednią przestrzeń. Do powstawania kanibalizmu wśród kur może prowadzić także zbyt duże przegrzanie, jak również zbyt mała wilgotność powietrza, oraz zbyt silne i intensywne oświetlenie w kurniku.

    Nakładki na dzioby dla kur i bażantów
    Nakładki na dzioby dla kur i bażantów
    WARUNKI ŻYWIENIOWE
  • odpowiednie żywienie kur jest bardzo ważne, ponieważ najmniejszy niedobór białka zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego może prowadzić do kanibalizmu, tak samo jak niedobór witaminy B12 oraz wszelkich składników mineralnych, wapnia i błonnika. Poprzez bardzo szybkie pobieranie paszy granulowanej i napełniania ich wola, kury w hodowli zaczynają się szybko nudzić, wówczas zaczynają się dziobać wzajemnie, co prowadzi do bardzo poważnych uszkodzeń ciała, zaś następnie do kanibalizmu.

    WRODZONA SKŁONNOŚĆ PTAKÓW DO DZIOBANIA
  • Ptaki dziobią z natury, ale czasami dziobanie może być niebezpieczne. Kury dziobią najczęściej nogi, rany, a także okolice wspomnianej już kloaki (zwłaszcza gdy jest obrzękła, bądź gdy błona śluzowa steku nie została wciągnięta po zniesieniu jaja, bądź gdy została zabrudzona kałem lub krwią). Niestety smak krwi bardzo pobudza ptaki do intensywnego i brutalnego dziobania, które niestety prowadzi do kanibalizmu wśród kur. W dużym stadzie kur, kanibalizm jest bardzo często występującym niepożądanym zjawiskiem, gdy dochodzi do wypadania jajowodów. Przyczyną powstawania kanibalizmu wśród kur, mogą być także zewnętrze pasożyty (np. wszoły żywiące się piórami) jak również kleszcze, komary oraz muchy.

         Jest bardzo dużo przyczyn powstawania kanibalizmu wśród kur, dlatego postępowanie terapeutyczne w przebiegu tego niechcianego zjawiska, powinno opierać się na profilaktyce wielokierunkowej. Hodowca powinien zadbać w swojej fermie drobiu o zmieszczenie zagęszczenia kurcząt. Ponadto powinien zadbać o wartościową karmę dla kur, kurą należy dostarczać tranu, soli kuchennej przez około 4 dni we wzrastających dawkach np. od 0,5% do 3% w karmie (należy przy tym bardzo uważać na możliwość zatrucia, podawać należy przy tym dużo wody), mączkę rybną, związki wapniowe oraz owies. Nie zaszkodzi jak na wybiegach i w wolierach rozrzucimy kał bydlęcy (witamina B12), kurom można podawać także do dziobania świeżą i twardą marchew jak również buraki ćwikłowe. W kurnikach należy także dobrze zaciemniać pomieszczenia (można np. okna pomalować na czerwono).

    Pisklęta w kurniku
    Pisklęta w kurniku
         Czasami oświetlenie w barwie czerwonej (czerwone żarówki) stosowane przez około od 13 do 16 godzin, pozwala na zlikwidowanie kanibalizmu (ale nie można polegać jedynie na czerwonym świetle - ponieważ kanibalizm kur jest poważną sprawą - można się nim wspomóc). W hodowli kur na 6 niosek powinno przypadać jeno gniazdo, mniejsza ilość gniazd może doprowadzić do walk między ptakami, a w wyniku końcowym do kanibalizmu, najczęściej w okresie wysokiej nieśności. Jeśli hodowca zauważy u swoich podopiecznych zmienione chorobowo części piór i ciała powinien je natychmiast pokryć preparatem spray NO FIGHT. Można także używać nakładek na dzioby, które skutecznie zwalczają kanibalizm wśród ptaków. Ponadto nakładki te nie przeszkadzają ptakom w pobieraniu pokarmu oraz wody, nie przeszkadzają ptakom w żadnych codziennych czynnościach. Jeśli kanibalizm występuje także wśród bażantów, hodowca nie musi się martwić na zapas, ponieważ nakładki na dzioby są także dostępne w rozmiarach dla bażantów.

  • Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 3minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!