Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Hodowla Kur » Choroby piskląt i kurcząt

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Choroby piskląt i kurcząt

Chore pisklęta na biegunkę
     Pisklęta ptaków są najbardziej narażone na infekcje i ataki różnego rodzaju chorób. W tym artykule postaramy się przybliżyć, podstawowe zagrożenia występujące w pierwszych dniach życia ptaków ozdobnych i kur. Większość chorób pochodzi od dorosłych osobników, które atakują pisklęta już w fazie rozwoju w jaju podczas inkubacji. Choroby pasożytnicze czyli wywołane obecnością pasożytów infekują się już po wykluciu, często w kolejnych tygodniach życia.

     Puloroza - biała biegunka

     Największe straty wśród kurcząt powoduje tak zwana biała biegunka piskląt - puloroza. Choroba ta atakuje zarodki, klujące się pisklęta. młode kurczęta i kury. Zakażenie następuje za pośrednictwem kur starych, które będąc nosicielkami zarazków nie wykazują żadnych objawów chorobowych. Kury te znoszą jaja zakażone białą biegunką piskląt. Z zakażonych jaj lęgną się słabe, chore kurczęta, które już w pierwszych dniach życia zaczynają padać.

Widoczne objawy białej biegunki
     Biała biegunka bardzo często powoduje zamieranie piskląt w facie rozwoju wewnątrz jaj jeszcze nie wylężonych z jaja. Chore kurczęta, które zdołają się wykluć ze skorupki, wydalają razem z kałem zarazki, zakażając masowo przebywające razem z nimi zdrowe kurczęta. W ten sposób bardzo szybko zaraża się całe stadko świeżo wyklutych piskląt.

     Chore kurczęta są senne, osowiałe, mają nastroszone piórka, opuszczone skrzydełka i przymknięte oczy, przy tym niechętnie jedzą, natomiast dużo piją. Kał chorych kurcząt początkowo ma barwę zielonkawo białawą; brudzi on i skleja piórka wokół odbytu. W razie wystąpienia biegunki piskląt należy przede wszystkim dbać o wzorową czystość podłogi, gdyż zakażenie następuje przez kał. Podłogę, po której chodzą kurczęta, trzeba sprzątać przynajmniej 2-3 razy dziennie, a co drugi dzień zmywać gorącą wodą z ługiem. Kurczęta chore lub podejrzane o chorobę powinno się natychmiast usunąć ze stada i zabić, a pozostałą gromadkę kurcząt zdrowych podzielić na mniejsze grupki, złożone z kilkunastu sztuk, umieścić je w czystym, odkażonym miejscu i stale obserwować; podejrzane sztuki natychmiast usuwać. Ponadto należy dbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. gdyż każde oziębienie kurcząt w tym czasie wpływa na nasilenie choroby.

 Kał kurcząt chorych na pulorozę
     Kurczętom chorym trzeba podawać do picia kwaśne mleko i wodę z rozpuszczonymi w niej paroma ziarnkami nadmanganianu potasu lub szczyptę błękitu metylenowego, oczywiście można też stosować leki dedykowane przez weterynarza do zwalczania tej choroby. Biała biegunka piskląt jest chorobą bardzo niebezpieczną, dlatego w razie podejrzenia o nią należy zawiadomić lekarza weterynaryjnego, który udzieli fachowej porady.

     Biegunka piskląt

     Oprócz białej biegunki piskląt występuje u kurcząt biegunka zwykła. którą powoduje skarmianie nieodpowiedniej paszy, np. skwaśniałej, nieświeżej, lub kwaśniejącego mleka bądź też zadawanie pasz w brudnych korytkach. Jest to choroba przewodu pokarmowego objawiająca się rozwolnieniem. W razie wystąpienia biegunki zwykłej należy natychmiast zmienić paszę, odkazić korytka i poidła, do picia dawać kurczętom kleik z owsa lub przegotowaną wodę z dodatkiem naparu mięty, która działa rozgrzewająco na przewód pokarmowy.

     Biegunka zwykła może być również spowodowana oziębieniem kurcząt. W razie wiania od spodu przez szpary w podłodze, trzeba je czym prędzej usunąć. Po zastosowaniu opisanych metod leczenia w ciągu 1 lub 2 dni powinna nastąpić wyraźna poprawa w stanie zdrowia.

     Krzywica

Piskle z wyraźnymi objawami krzywicy
     U kurcząt, zwłaszcza pochodzących z wczesnych lęgów, nieodpowiednio żywionych i źle pielęgnowanych może wystąpić krzywica. Spowodowana ona jest najczęściej brakiem witaminy D, wpływającej na prawidłowy rozwój i budowę kości rosnącego kurczęcia. Pisklęta chore na krzywicę zaczynają początkowo przysiadać na nóżkach. Po paru dniach może nastąpić wykręcenie nóżek i duże zmiany w budowie kości. Staranne pielęgnowanie i odpowiednie żywienie może w dużym stopniu zapobiec wystąpieniu choroby. Przede wszystkim należy starać się, aby na kurczęta miały dostęp do promieni słonecznych; w dni pogodne i słoneczne należy wyouszczać kurczęta na dwór. W żywieniu należy stosować zielonki, a do picia podawać pełne mleko. Pasze te zawierają witaminy, które skutecznie leczą kurczęta chore na krzywicę. Kurczętom wcześnie wylężonym. np. w lutym lub marcu, należy do mieszanki wilgotnej dodawać tranu. Tran zaczynamy dawać od 1-2 kropli na 10 kurcząt, zwiększając dawkę w ciągi' tygodnia do 1 kropli na 1 kurczę. Tran, który skutecznie i szybko leczy krzywicę można dawać już 6-dniowym kurczętom.

     Ziarniaczyca

     Przeważnie u kurcząt starszych, w wieku 4-12 tygodni, a czasem i u młodszych może wystąpić ziarniaczyca. Nazwa choroby pochodzi od pasożytów, tak zwanych ziarniaków, które ją wywołują. Ziarniaczyca kurcząt występuje w okresie letnim w dni ciepłe i deszczowe. U kurcząt chorych obserwuje się biegunkę, przy której odchody są czerwone lub czerwonobrązowe. Choroba ta rozprzestrzenia się przez kał. Dobrze jest umieścić kurczęta w klatce, której podłoga jest z siatki. Przez oczka siatki większość kału wypadnie, a tym samym będzie mniejsza możliwość zakażenia.

     Leczenie ziarniaczycy jest bardzo trudne. Jednym ze sposobów zwalczania jej jest, podobnie jak przy białej biegunce, stały przegląd kurcząt i oddzielanie sztuk z objawami choroby od zdrowych. Ponadto po pojawieniu się pierwszych krwawych odchodów, należy dodawać kurczętom do karmy fenotiazynę lub sulfaguanidynę. Sposób leczenia i stosowania lekarstw określi lekarz weterynaryjny.

     W czasie leczenia dajemy przeważnie pasze suche, najlepiej śruty, natomiast unikamy pasz zawierających dużo białka, np. mączki zwierzęcej. Dobrze jest przez okres leczenia podawać do picia kwaśne mleko albo wodę zakwaszoną kwasem mlekowym (1 łyżeczka od herbaty kwasu na 1 l wody).

     Ponadto należy często przeprowadzać suche odkażanie pomieszczeń, które polega na dokładnym oczyszczaniu podłogi w kurniku z kału i opalaniu jej płomieniem lampy do lutowania. W temperaturze 80° pasożytujące ziarniaki, które wywołują to schorzenie, szybko giną. Rozwojowi ziarniaków sprzyja wilgotna podłoga, dlatego też trzeba szczególnie w tym czasie dbać o jej czystość i suchość, czysto sprzątać i wysypywać suchym piaskiem lub ściółką. W razie wystąpienia ziarniaczycy należy zwrócić się do lekarza weterynaryjnego, który udzieli porady i ułatwi kupno lekarstw.

     Syngamoza - robaczyca (glisty gardlane)

Glista - syngamoza
     Choroba ta powoduje olbrzymie straty wśród najmłodszych kurcząt. Glisty gardlane. umiejscawiają się w tchawicy. Chore kurczęta kaszlą, z trudem oddychają, mają szyje wyciągnięte i otwarte dzioby. Kurczęta lub kury opanowane przez pasożyty stopniowo tracą apetyt, chudną i przeważnie padają z uduszenia. Sztuki podejrzane o glisty należy oddzielić i przenieść do czystego, odkażonego pomieszczenia, dbać stale o czystość podłogi oraz zlewać ją co 4-5 dni wrzątkiem, w kale bowiem chorych kur znajdują się jaja pasożytów - syngamoz.

     Chore kurczęta leczy się wlewając pipetką do tchawicy płyn Lugola w ilości 0,5-1 ml na sztukę lub 5-proeentowy roztwór salicylanu sodowego. Zatrute pasożyty zostają wykrztuszone. Leczenie kurcząt chorych na syngamozę jest jednak długie i uciążliwe, wymaga dużej staranności i dbałości o chore sztuki.

Komentarze (49)
Autor: ~Mallorys     (2022-04-20,  02:03:16)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 178.235.176.178)Odpowiedz
Temat:

Choroba?


Witam, otóż mam około 3 kurczaki, które wyglądają na dosyć słabe. Otóż wszystkie wyglądają jakby były mokre lub coś podobnego, 2 leżały jakby na plecach jakby zdechły ale oddychały. W tym momencie jeden jest odseparowany a 2 są... [->]
Autor: ~Grześ     (2020-08-20,  08:46:01)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 31.0.41.141)Odpowiedz
Temat:

Jak walczyć z pchłami u drobiu. Pomocy


Nabyłem dwie kyry i okazało się że mają pchły. Rozniosło się to po całym kurniku.
Autor: ~Dorota     (2020-06-17,  11:45:20)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 46.134.80.183)Odpowiedz
Temat:

Nowowykluty pisklak się nie rusza ale oddycha


Dzisiaj wykluł mi się pisklak musieliśmy mu pomóc bo nie dawał rady potem sam się wykaraskał. Teraz oddycha ale leży i piszczy. Oddycha ale głowę ma tak jakby słabszą bo zgina ją do siebie i nie umie wyprostowac. PROSZĘ O SZYBKĄ POMOC ... [->]
Autor: ~Ewa     (2020-05-02,  11:22:50)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 5.173.205.39)Odpowiedz
Temat:

Pisklę ma zaklejone oczy


Witam,proszę o pomoc jak mogę pomóc pisklęciu jednodniowe karzełka łapciatego cytrynowego.Dwa się wykluły i widzą,a jedno ma zaklejone oczy co można zrobić.
Autor: ~Slawcio     (2019-06-18,  23:26:07)      [odpowiedzi: 2]     (IP: 86.201.118.226)Odpowiedz
Temat:

opadłe skrzydła u pisklaków gołębi


Mam taki przypadek: Pisklę się"rozjeżdża" opadły mu skrzydła i nóżki na bok poszły, jest jakiś rozkołysany i niepewny. Co mu jest, jak to leczyć?
Autor: ~123pestka     (2018-08-10,  13:38:29)      [odpowiedzi: 2]     (IP: 195.46.36.116)Odpowiedz
Temat:

Skrecony kark/paraliz


Witam, dziś rano jedna z kurek (w wieku ok 2,5 mies) zastalam leżąca w kurniku, wygląda jakby miała paraliż / skrecony kark. Nie jest w stanie unieść główki ani w ogóle się podnieść . Nie może jeść ani pić. Zastanawiam się, czy... [->]
Autor: ~Zaniepokojona     (2018-07-13,  16:19:49)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 185.55.65.97)Odpowiedz
Temat:

Pytanie o pulorozę


Witam. Czy kury, które nie widzą na jedno oko również mają pulorozę? Dodatkowo mam jedną, która wygląda na osłabioną, brzydko pachnie, ma jedno oko wydziubane, drugie wiecznie zamknięte (lecz na nie widzi). Ponadto ma szpiki na dziobie z ... [->]
Autor: ~Kurczak     (2018-06-11,  20:48:13)      [odpowiedzi: 3]     (IP: 37.47.26.149)Odpowiedz
Temat:

Wystająca pępowina u kurczaka po wylęgu


Tak jak w temacie, co w tym wypadku robić??
Autor: ~Klaudia     (2018-03-16,  20:33:59)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 94.254.150.57)Odpowiedz
Temat:

Pomocy


Dzień dobry Chcialabym się dowiedzieć co to jest u 5tygodniowej czubatki na grzbiecie ma dużego strupa a w środku dziurę dużą nie wiem co to jest proszę o porade
Autor: ~Zmartwiony hodowca     (2017-06-30,  18:45:50)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 83.26.234.106)Odpowiedz
Temat:

kurczeta


Co robic nasadzilem kury na jajka jedno z kurczat po wykluciu zauwazylem tak jakby jelito mial w zadku na wierzchu bo gdy oddycha to sie rusza prosze pomocy nie wiem co robic:((((((({(((((((((((((((((((
Autor: ~Maciej     (2017-06-22,  11:04:49)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 83.21.145.36)Odpowiedz
Temat:

Pisklęta nie mogą ustać na nuzkach i się przewracają


Moje piskląta prawidłowo się rozwijały a dzisiaj zobaczyłem że dwa nie mogą ustać na nuzkach co robić
Autor: ~Mateusz     (2016-09-22,  16:42:07)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.47.26.36)Odpowiedz
Temat:

Płyn Lugola


Czy płyn lugola napewno pomoże na robacznice glisty gardlne ? Proszę o szybką odpowiedź.
Autor: ~Ewelina     (2016-07-19,  01:53:14)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 31.1.59.50)Odpowiedz
Temat:

Przeziebione Gaski


moje Gaski(5 dniowe) i starsze również się trzesa i ta mala ma również oczka do polowy zamknięte proszę o porade co zrobić żeby wyzdrowialy.
Autor: ~kysiu     (2016-07-07,  10:13:30)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 89.234.194.103)Odpowiedz
Temat:

Dziwna choroba kur


Witam, co może się dziać? Moje kury i kurczęta w różnym wieku nie jedzą są osowiałe smutne, czasami kichają i mają wydzielinę nosa która śmierdzi. Jedzenia mają mnóstwo. Pasza, dodatek witaminowy, mielona pszenica jęczmień kukurydza... [->]
Autor: ~dorota     (2016-05-24,  07:48:50)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 91.218.209.244)Odpowiedz
Temat:

podkurcz nóżek


moje kurczaki to już drugi kuleje ( ma podkurczoną jedną nóżkę) czy to jest choroba je pije ale biedny kuleje
Autor: paweł7413  (1)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2015-06-14,  16:17:17)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Slepną kurczaki


witam, mam problem kurczaki ok 1-1,5 miesiaca robią się osowiałe , ślepną ( białawy nalot na oku, kilka dostało paraliżu szyi. pikują dsziobem do ziemi. wiecie co to jest za choroba?
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 22]
Temat:

Komentarze na temat: Choroby piskląt i kurcząt


Dyskusja użytkowników na temat: Choroby piskląt i kurcząt


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 4minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!