|
Żółtko jaja w rozbitej skorupce |
Prawie każdy człowiek podczas rozbijania jajka zwraca uwagę na barwę żółtka, według wielu z nas jasna barwa żółtka jest mniej apetyczna i smaczniejsza, niż żółtko o barwie żółto-pomarańczowej. Nie wielu z nas zdaje sobie sprawę, że barwa żółtka nie zależy od danej rasy kury, ani od jej pochodzenia, wielkości, czy też wagi, lecz od paszy jaką jest żywiona w hodowli. Na ostateczną barwę żółtka mają znaczenie odpowiednie barwniki, na przykład luteina z grupy karotenoidów oraz zeaksantyna występująca w kukurydzy jest naturalnym barwnikiem żółtym. Niestety wartościowe barwniki pochodzące z grupy karotenoidów bardzo szybko zmniejszają swoją aktywność w zadawanych paszach. Dlatego pasze stosowane w żywieniu kur nie powinny być długo przechowywane.
Wiele ważnych czynników wpływa na zdolność barwienia naturalnych barwników, między innymi do ważnych czynników zalicza się : szybkość z jaką będzie on strawiony przez nasze kury w ich organizmie, czas z jakim rozkładają się w jej organizmie, ogólna ich stabilność, jak również w jakim stopniu może barwnik być gromadzony w organizmie naszych ptaków. Największą charakterystyczną skuteczność w barwieniu żółtka jaja posiadają barwniki z grupy karotenoidów zawartych w kukurydzy oraz w paszy glutenowej, ponieważ z bardzo dużą łatwością są one przyswajane przez kury, łatwo rozpuszczają się w tłuszczach i dzięki temu przenikają z powodzeniem do pęcherzyków jajowych .
|
Jaja kurze w gnieździe |
Karotenoidy mają duże znaczenie w barwieniu żółtka, ale nie tylko, ważne jest w jakiej ilości są one dostarczają kurą. Kury w hodowli spożywają także inne pasze, które w swojej zawartości posiadają inne naturalne barwniki. Dlatego hodowca nie może mieć do końca pewności, ani nie jest w stanie przewidzieć, jaki kolor będzie miało żółtko w jaju. Ponieważ końcowa barwa żółtka jest uzależniona od wszystkich naturalnych barwników zawartych w paszach spożywanych przez nasze ptaki hodowlane.
|