|
|
Żywienie kur w hodowli
|
|
Kura na wybiegu |
Kury w hodowli muszą otrzymywać zadawany pokarm o stałych porach, ptaki karmimy dwa razy dziennie rano i wieczorem. Czasami podawanie karmy kurą kończy się, że nie wyjadają one wszystkiego go końca. Warto więc pomyśleć o zainstalowaniu w naszej hodowli specjalne karmidła z ziarnem, gdzie wysypuje się ono w miarę jak kury go zjadają, w ten sposób unikniemy marnowania pokarmu. Przy tego typu karmidłach, należy pamiętać aby co jakiś czas dosypywać ziarno.
Kury które przebywają na wolnym wybiegu mogą same znaleźć sobie dodatkowe pożywienie, poprzez grzebanie w ściółce, poza tym maja zapewniony ruch, dlatego ich zapotrzebowanie na pokarm staje się większe. Nawet na wybiegu kury muszą mieć ze strony hodowcy zapewniony pokarm. Koszty związane z hodowaniem kur z dostępem do wolnego wybiegu, są droższe (o około 30%) niż hodowla w zamkniętym pomieszczeniu czy w chowie klatkowym, zaś nieśność oraz przyrost masy o kilka lub nawet kilkanaście procent gorsze niż w systemie klatkowym.
Hodowca swoje ptaki powinien karmić pokarmem o zróżnicowanym składzie. Podstawowy pokarm kur składa się ze zbóż (pszenica - stanowi doskonałe źródła węglowodanów i witamin, śrutowany jęczmień, owies czy kukurydza - zawierająca dużo tłuszczów), które są uzupełnione o różnego rodzaju zielonki (źródło mikroelementów) . Kury hodowane w systemach klatkowych muszą mieć zapewniony bardziej urozmaicony pokarm, zaś kury z dostępem do wolnego wybiegu potrafią same znaleźć dobie brakujące im składniki odżywcze. Można także kupić już gotowy pokarm dla kur, który w swoim składzie posiada wszystkie odżywcze składniki, jakie ptaki potrzebują aby się zdrowo rozwijały. Odpowiedni pokarm zadawany naszym podopiecznym, zapewni, że nasze podopieczne będą zdrowe i dłużej będą cieszyły nas swoim wyglądem.
|
Kury wyjadające ziarno z karmidła |
Na wybiegu zamkniętym należy zapewnić kurą stały dostęp do paszy zielonej (ścięta trawa, odpady zielone z warzyw i owoców), która musi być urozmaicona, aby ptaki je chętnie zjadały, warto ptakom podawać pokos z łąki, na której rosło wiele różnych roślin. Kury z takiej mieszanki same znajdą dla siebie odpowiednie trawy. Na wybiegach otwartych nie trzeba dodatkowo podawać kurom paszy zielonej, ponieważ są w stanie same sobie zapewnić odpowiednią jej ilość. Kury powinny także spożywać pokarm zwierzęcy, na wolnym wybiegu ptaki mają możliwość znalezienia różnych owadów, ślimaków oraz dżdżownic. Kury przebywające na wybiegu zamkniętym, jak również podczas zimy, ze strony hodowcy muszą mieć zapewnioną odpowiednią ilość pokarmu zwierzęcego.
Kurą w hodowli nie może zabraknąć wapnia, który jest bardzo ważny przy budowaniu i kształtowaniu się skorupy jaj. Wapń kurą możemy podawać pod postacią rozkruszonych na małe kawałki skorupek jaj, które muszą być wymieszane z paszą. Wapń można dostarczać także poprzez specjalne preparaty witaminowe. Ptaki powinny mieć także zapewniony dostęp do żwirku, który ułatwia im funkcjonowanie układu pokarmowego. Nie można zapomnieć o stałym dostępie ptaków do wody pitnej. Jedna kura dziennie wypija około czterysta do pięciuset mililitrów wody. Najlepiej wyposażyć hodowlę kur w specjalne karmidła oraz poidła, które ułatwią karmienie oraz zadawanie wody pitnej kurą.
|
|
|
Komentarze (0)Brak komentarzy do tego artykułu
|