Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Hodowla » Hodowla Kur » Pochodzenie i udomowienie kur

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Pochodzenie i udomowienie kur

Kur czerwony
Kur czerwony
      Według Darwina kura domowa pochodzi od kura bankiwa (Gallus gallus), żyjącego w stanie dzikim w dżunglach Indii i na Archipelagu Malajskim. Według innych przyrodników, nieliczne rasy kur pochodzą od dzikich form kur, które już wymarły. Krąży także pogląd, że kura domowa ma drobny, stojący grzebień, ciemne zabarwienie skoków, czarne zabarwienie piór piersiowych po czerwonym kurze dżungli, natomiast żółtą barwę skoków, szarosrebrzystą tonację upierzenia, duży, czasami opadający grzebień po cejlońskim kurze dżungli, zaś zielonkawo lśniącą strukturę piór oraz czarne podpuszenie po jawajskim kurze dżungli.

      Dzikie gatunki kur występują zarówno w nizinnych lasach, jak i na terenie pagórkowatym, jak również w górach do wysokości 2000m. Przebywają zazwyczaj w suchych miejscach, pośród krzaków i krzewów bambusowych bądź w zaroślach w pobliżu wiosek. Noce kury spędzają na drzewach. Podczas sezonu lęgowego tworzą małe grupki składające się z jednego koguta oraz kilku kur, jak również ze stadka małych kurcząt. Poza okresem lęgowym żyją w większych i mieszanych grupkach. Dzikie gatunki kur żywią się różnorodnymi robakami, owadami oraz jajami i ich larwami. Zjadają także jagody, nasiona oraz delikatne pędy roślin.

      Nieznana jest dokładna data udomowienia kur. Szczątki kości kurzych, znajdowane w wykopaliskach osiedli ludzkich, nie są dostatecznym dowodem. Najprawdopodobniej udomowienie następowało w różnych miejscach, w różnych epokach historycznych. Istnieją przypuszczenia, że kury zbliżyły się do domostw ludzkich z powodu pozyskania łatwiejszego pokarmu. W wyniku czego kury zatraciły naturalną płochliwość i zaczęły zakładać gniazda w pobliżu miejsc zamieszkanych przez ludzi. Udomowione kury utrzymywano w dolinie Indusu około 3000 lat p.n.e., skąd w wieku XV-XVI p.n.e. dotarły do Egiptu, zaś w IX wieku p.n.e. przez Mezopotamię lub Persję do Europy. Najbardziej znanym kogutem jest ten z fresku z 1850 roku p.n.e., który jest umieszczony w świątyni Saccara w pobliżu Kairu.

Kogut rasy galijski zloty
Kogut rasy galijski zloty
      Udomowienie kur spowodowało duże zmiany w ich anatomii i fizjologii. Nowe warunki bytowe chroniące przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi i naturalnymi wrogami oraz stały dostęp do pokarmu spowodowały ograniczenie w przemieszczaniu się i zanik zdolności do lotu. W dużym stopniu zmniejszyła się płochliwość i odporność na warunki klimatyczne. W znacznym stopniu nastąpił wzrost masy ciała oraz wydłużenie okresu nieśności. Z tego to powodu kura domowa obecnie ma największe znaczenie gospodarcze spośród wszystkich gatunków drobiu. Obecnie obok wielkotowarowej hodowli kur, znacznie rozszerza się i stale rozwija hodowla kur i ptaków ozdobnych, w których to ważniejsze jest od cech ilościowych są cechy jakościowe. Rozwój hodowli amatorskiej kur wynika z potrzeb estetycznych człowieka. Na przestrzeni wieków wyhodowano wiele ras kur i ptaków ozdobnych. Rasy te różnią się wieloma cechami, między innymi barwą i budową piór, obecnością lub całkowitym brakiem piór w różnych częściach ciała, wielkością i barwą grzebienia, zausznic oraz dzwonków itp. Także wiele ras kur, które zostały wyeliminowane z hodowli ze względów ekonomicznych, nadal są hodowane przez amatorów, ze względu na ich piękny wygląd, dzięki temu nadal istnieją i zachwycają swoich miłośników.

Komentarze (1)


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 2minusplus 9 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!