Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Bażanty » Uszak siwy

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Uszak siwy (łać.Crossoptilon auritum)

Zakres występowania: W naturalnym środowisku praktycznie tylko Chiny, zamieszkuje lasy iglaste do 11, 500 stóp n.p.m.

     Uszak siwy (Crossoptilon auritum) to ptak o charakterystycznym wyglądzie i łatwy do rozpoznania. Góra głowy pokryta jest aksamitnymi czarnymi piórami, tzw. "uszy" są białe i wychodzą spod podbródka i ciągną się aż za uszy. Skóra twarzy jest szkarłatowa. Reszta ciała jest niebieskoszara. Niedojrzałe osobniki maja płowożółto- szaro- brązowe upierzenie, a dorosłe upierzenie uzyskają w 4 miesiącu. Samce i samice są do siebie podobne, można je odróżnić poprzez porównanie ostróg. Gdzie ostrogi samców są większe i okrągłe. samice natomiast posiadają ostrogi mniejsze i bardziej podłużne. Ostrogi zaczynają być widoczne od 4 miesiąca życia.

      Obecność na wolności: gatunek stabilny i najbardziej popularny ze swego rodzaju, w chwili obecnej niezagrożony

      Dane hodowlane:
  • Obecność w hodowli: najpopularniejszy z uszaków spotykanych w hodowlach.
  • Okres rozrodczy: od kwietnia do końca czerwca
  • Okres dojrzałości: już jednoroczne ptaki są płodne i zdolne do znoszenia jaj i chowu piskląt, ale lepsze wyniki hodowlane uzyskuje się z ptakami dwuletnimi.
  • Wielkość miotu: od 6 do 12 jaja
  • Okres inkubacji: 26 dni
      Porady hodowlane:
Młode uszaki siwe

     Uszak siwy trzymany w zamknięciu oswoi się. Hodowcy donosili o przypadkach, kiedy to uszaki podchodziły do ludzi i jadły im z ręki. Uszaki tak samo jak Olśniaki (np. O. himalajski) mają bardzo silne i ciężkie dzioby, których używają do grzebania w ziemi. Ptaki te szybko zniszczą wszelkie rośliny, które znajdą na swojej drodze w trakcie poszukiwań owadów, dżdżownic czy korzonków. Gatunek ten jest wrażliwy na wilgoć, dlatego należy się upewnić że ich zagrody są położone na terenach, z których woda odpływa z łatwością. Aby zapewnić suche podłoże można np. przygotować kilku centymetrowe podłoże z piasku.
     Woliery dla tych ptaków powinny być duże, zacienione. Niskie temperatury nie stanowią problemu dla tego gatunku, ale szałasy dla ochrony przed wiatrem są zalecane. Dieta powinna być wzbogacona o rośliny zielone, orzechy, rośliny bulwiaste czy np. o zmieloną sucha karmę dla psów.

Komentarze (11)
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 10]
Temat:

Komentarze na temat: Uszak siwy


Dyskusja użytkowników na temat: Uszak siwy


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 2minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!