Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Bażanty » Wieloszpon malajski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Wieloszpon malajski (łać.Polyplectron malacense)

Wieloszpon malajski dorosły samiec
Wieloszpon malajski dorosły samiec


Inna nazwa: Bażant pawi malajski
Podgatunki: Wieloszpon białobrody Polyplectron schleiermacheri czasami jest uważany za podgatunek Wieloszpona malajskiego.
Zakres występowania: Dawniej ptak ten zasiedlał tereny całego Półwyspu malajskiego, a nawet obszary na Sumatrze. Jednak obecne spotkać go juz tylko można tylko na centralnych terenach Malezji.
Naturalne środowisko Lasy niskogórskie.
     
Opis
Samiec może być odróżniony od innych wieloszponów dzięki pomarańczowej twarzy, dłuższym niż inne wieloszpany czubie na głowie, a każde "pawie oczko" na piórach górnej części grzbietu i skrzydeł jest otoczone płowożółtą obwódką.
Samica: jest mniejsza niż samiec, nie posiada czuba na głowie, a każde ciemne"pawie oczko" obwiedzione jest płowożółtym pasmem.
Wieloszpon malajski samiec
Wieloszpon malajski samiec


Obecność w naturalnym środowisku: jeszcze nie jest to gatunek zagrożony, ale mała populacja oraz mały obszar bytowania mogą sprawić, iż gatunek ten wkrótce takim się stanie.

     
    Dane hodowlane:
  • Obecność w hodowli: niezwykle rzadko spotykane.
  • Okres rozrodczy: trwa od końca grudnia lub początku stycznia
  • Wielkość miotu: zazwyczaj tylko jedno jajko, bardzo duże, ważące od 42 do 44g.
  • Okres inkubacji: trwa około22-23 dni


Porady hodowlane: hodowla tych ptaków jest ekstremalnie trudna, z racji tego, że samice znoszą tylko jedno jajo w miocie. Samce natomiast z niewiadomych przyczyn bardzo często umierają w pełni okresu godoweo. Ptaki te wymagają ochrony przed mrozem i śniegiem. Woliera w jakiej chcielibyśmy trzymać ptaki tego gatunku powinna być duża i przestronna z ocieplanymi budkami oraz dużą ilością zieleni. Wieloszpon malajski ma bardzo skomplikowany rytuał godowy, który obejmuje długie przechodzenie przed sobą samca i samicy. Rytuał ten nie jest obserwowany u żądnego z innych gatunków wieloszponów.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 1minusplus 5 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!