Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Bażanty » Kuroczub koklas

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kuroczub koklas (łać.Pucrasia macrolopha)

Kuroczub koklas  - para
Zakres występowania: Kuroczub Koklas ten ma bardzo szeroki zakres występowania na terenie Azji, od Afganistanu aż do Chin. Jednak nie zawsze można spotkać osobniki tego gatunku na całym obszarze, bywa, że stada są oddzielone od siebie dużymi odległościami. Nominatywny przedstawiciela gatunku Pucrasia macrolopha macrolopha oraz P. m. castanea można spotkać na terenach północno- centralnych Indii oraz południowego Nepalu; P. m. castanea bytuje na terenach wschodniego Afganistanu i Pakistanu, a P. m. xanthospila jest naturalnym mieszkańcem północno - wschodnich Chin. Zamieszkuje tereny górskie porośnięte lasami iglastymi lub mieszanymi.

     Podgatunki: osiem podgatunków: Pucrasia macrolopha macrolopha
Pucrasia macrolophacastanea
Pucrasia macrolopha biddulphi
Pucrasia macrolopha meyeri
Pucrasia macrolopha ruficollis
Pucrasia macrolopha xanthospila
Pucrasia macrolopha joretian
Pucrasia macrolopha darwini
<b>Pucrasia macrolopha - samiec</b>


      Obecność w naturalnym środowisku: uważa się, iż dzika populacja Olśniaków jest stabilna, ale afgańskie Olśniaki mogą zostać wytrzebione. Olśniak himalajski to narodowy ptak Nepalu. Potocznie zwany także Impeyanem, na cześć Lady Impey, która pierwsza trzymała te ptaki w zamknięciu.

      Dane hodowlane:

     Koklas jest coraz częściej spotykany w hodowlach wolierowych na całym świecie. Gody odbywa jak większość bażantów od kwietnia do czerwca, młode bażanty są już płodne w pierwszym roku życia. Samica w miocie sklada od 9 do 12 jaj i wysiaduje je od 26 do 27 dni.

      Gatunek ten wymaga przestronnych ptaszarni z dobrym systemem odbioru nieczystości. Aby utrzymać ptaki w dobrej kondycji należy dostarczać im duże ilości świeżego, zielonego pożywienia. Łatwo znoszą trudne zimowe warunki. Najlepiej, jeśli w wolierze na jednego samca przypada jedna samica.
     Koklasy to bażanty które bardzo łatwo dostosowywują się do zmian warunków bytowania, stąd łatwość hodowli i utrzymująca się duża populacja w środowisku naturalnym, mimo ciągle zmieniających się warunków. Są to bardzo interesujące bażant. Łatwo utrzymać je w Wolterze aczkolwiek woliera dla Koklasów powinna być bardziej przestrzenna niż dla innych gatunków. Bażanty t utrzymujemy w parach. Pokarm taki jak dla większości gatunków - przy czym zaleca się podawanie większej ilości zielonki.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 4minusplus 3 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!