Zakres występowania: górskie lasy iglaste i polany do wysokości 4 tys. Metrów n.p.m. , a zimą do 3tys. Metrów w Chinach środkowych.
Olśniak zielonosterny Lophophorus lhuysii największe z gatunku Lophophorus. Samce podobne do O. himalajskiego, z tą różnicą, iż posiadają one krzaczasty, opadający czub koloru fioletowo- brązowego. Pióra głowy są metaliczno- zielone, skóra dookoła oczu naga i niebieska. Tył karku i górna część grzbietu są brązowe. Szyja i podbródek czarne, natomiast pióra dolnej część grzbietu są białe, ale widać je dopiero podczas lotu. Dolne partie ciała posiadają pióra czarne. Samica różni się od Olśniaka himalajskiego tym, że ma bardziej czarny grzbiet, a pióra są prążkowane. Dolna część grzbietu jest białej barwy. Dolne partie ciała samicy są czarnawo - brązowe, z płowożółtymi prześwitami.
Obecność w naturalnym środowisku tego Olśniaka jest coraz mniejsza, od dłuższego czasu jest to gatunek zagrożony.
Gatunek ten nie jest trzymany w prywatnych hodowlach. Jedyne ptaki utrzymywane w wolierze poza Chinami można spotkać w zoo w San Diego (USA), jest bardzo mało prawdopodobnym, aby ten gatunek kiedykolwiek trafił w ręce prywatnych hodowców.
|