Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Bażanty » Bażant pstry

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Bażant pstry (łać.Syrmaticus versicolor)

Bażant pstry zielony, samiec
Bażant pstry zielony, samiec
Inna nazwa Bażant zielony
Podgatunki
istnieją trzy podgatunki
Phasianus versicolor versicolor,
Phasianus versicolor tamensis
Phasianus versicolor robustipes.
Zakres występowania:naturalnie występujący na terenie Japonii, jednak z sukcesem ptak ten został wprowadzony na Hawajach i w Europie Zachodniej.
Naturalne środowisko obszary o umiarkowanym zalesieniu blisko pół uprawnych i łąk.
     
Opis
Czubek głowy samca jest zielony, gardło niebieskie, a szyja fioletowawa. Górna część grzbietu jest zielona z paroma małymi, płowożółtymi, świderkowatymi cętkami w dolnej części. Reszta grzbietu i zad są zielone, znacznie podbarwione na oliwkowo- niebiesko- szaro. Sterówki sa koloru ciemnooliwkowego z szerokimi, czarnymi prążkami oraz różowawymi końcówkami. Pióra na łopatkach posiadają czarne i płowożółte prążki, kasztanowe obrzeża oraz zielone końcówki. Pióra pokrywające skrzydła są koloru jasnoszarego. Niektóre z nic są podbarwione kolorem niebiesko- zielonym, jednak większość z nich jest naznaczona kasztanowymi odbarwieniami. Upierzenie podbrzusza jest ciemnozielone, delikatnie naznaczone niebieskim lub fioletowym kolorem. Samiec jest raczej małym ptakiem; skrzydła 215- 243 mm; ogon 270-425 mm; pięta 64-78mm. Samica: pióra samicy są wybitnie usiane cętkami. Pióra górnej części grzbietu u podstawy są czarne, następnie można dostrzec bladobrązową, wąską granicę, a końcówki są połyskliwie zielone. Dolne partie ciała są bardzo gęsto upstrzone świderkowatymi cętkami. Cecha ta nie jest spotykana u żadnych innych ptaków z rodziny Phasianus. Skrzydła: 195-220 mm; ogon: 207- 275 mm, stopa: 55- 64 mm. Podgatunki różnią się niewiele od siebie. Phasianus versicolor versicolor jest najciemniejszy. Phasianus versicolor tanensis jest jaśniejszy oraz w jego upierzeniu można dostrzec więcej koloru niebieskiego i fioletowego. Phasianus versicolor robustipes jest jaśniejszy niż dwa pozostałe podgatunki. W upierzeniu wyróżnia się barwa brązowa. Samice wszystkich podgatunków są bardzo do siebie podobne, ale podobnie jak u samców tak i w ich upierzeniu występuje gradacja jasności piór.

     Obecność w naturalnym środowisku: : Bażant zielony jest ciągle bardzo popularnym ptakiem w Japonii i jest najpopularniejszym ptakiem łownym. Bażant zielony bardzo rzadko krzyżuje się z innym endemicznym dla kraju gatunkiem: Bażantem japońskim (Syrmaticus soemmeringii). Populacja ptaków na Wyspach Hawajskich jest stabilna. Populacja europejska najprawdopodobniej uległa całkowitemu wymieszaniu z Bażantem szlachetnym i czysta linia Bażantów zielonych w Europie już nie występuje.
    Dane hodowlane:
         
  • Obecność w hodowli: istnieją hodowcy, którzy posiadają w swoich wolierach Bażanty zielone czystej krwi, jednak jest ich niewielu. W Japonii Każdego roku tysiące ptaków jest hodowanych i wypuszczanych na wolność.
  • Okres rozrodczy: od końca kwietnia do początku czerwca.
  • Dojrzałość płciowa:jest osiągany w pierwszym roku życia, tak samo jak dorosłe upierzenie.
  • Wielkość miotu: od 6 do 12 oliwkowych jaj.
  • Okres inkubacji: trwa od 23 do 25 dni.
      Porady hodowlane:
      ptaki te są łatwe w utrzymaniu. Woliery powinny być przestronne, ponieważ w małych bażanty stają się nerwowe i bezładnie obijają się o siatkę. Należy pamiętać o dostarczaniu trawy, trzciny, gałązek do ptaszarni tak, aby samice mogły uwić gniazdo. Samce nie są agresywne i mogą być hodowane z kilkoma samicami w jednej wolierze. Zimą należy dbać o ptaki tak samo jak o inne bażanty. Ptaki te są bardzo wytrzymałe na niskie temperatury.


Komentarze (6)
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 5]
Temat:

Komentarze na temat: Bażant pstry


Dyskusja użytkowników na temat: Bażant pstry


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 5minusplus 1 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!