Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Bażanty » Bażant bananowy

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Bażant bananowy (łać.Chrysolophus pictus luteus)

Bażant bananowy
Bażant bananowy
 • WYGLĄD
 • ROZMNAŻANIE
 • HODOWLA
 •       Bażant bananowy jest przedstawicielem dużego ptaka należącego do rodziny kurowatych. Rasa została wyhodowana w 1950 roku w Bolonii (Włochy). Jej twórcą jest profesor Alessandro Ghigi. Wyhodował te bażanty w niewoli na podstawie typowego bażanta złocistego, dlatego w wielu krajach bażant bananowy nazywany jest także bażantem złocistym, jest jego popularną mutacją.

       Bażant bananowy uwielbia przebywać w lasach górskich oraz na skalistych wzgórzach. Lubi tereny które są porośnięte bardzo gęstymi krzewami oraz bambusami.

       Zobaczenie bażanta bananowego podczas lotu jest wielką rzadkością. Ptak spłoszony zamiast uciekać poprzez lot ucieka na piechtę. Należy do ptaków mało towarzyskich, nie jest agresywny ale jest bardzo skryty.  WYGLĄD

       Długość ciała dorosłego bażanta bananowego wynosi od 90 do 110 cm. Ogon ptaka posiada widoczne nakrapiane ciemnoszare plamy i stanowi 2/3 jego całej długości. Cały tułów, okolice kupra oraz pierś bażanta bananowego są barwy żółtej. Na głowie ptaka znajduje się jaskrawożółty czub. Ptak posiada szeroki kołnierz który składa się z grzywy na głowie, która zachodzi w tył i jest koloru pomarańczowo-złotego w czarne pasy.

       Bażant bananowy posiada skrzydła o barwie żółtoszarej z ciemnymi widocznymi plamami, zaś pióra na grzbiecie ptaka są żółte z widoczną ciemną obwódką znajdującą się w okolicach szyi. W upierzeniu bażanta bananowego przeważa znacznie żółta barwa, nawet nogi i stopy są żółtego koloru.

  Bażanty bananowe
  Bażanty bananowe


       Samica bażanta bananowego w odróżnieniu od samca posiada ubarwienie jasnoszare z widocznym cętkowanym jasnym odcieniem. Młode bażanty bananowe posiadają ubarwienie takie same jak matka, są koloru jasnoszarego.  ROZMNAŻNIE

       Koguty bażanta bananowego są poligamistami i w okresie lęgowym mają przy sobie nawet 8 kur. Samie dojrzałość płciową osiągają w pierwszym roku życia, i bardzo szybko są gotowe do lęgów. Nawet koguty nie są gorsze ponieważ też zabierają się za krycie w pierwszym roku życia. Gniazdo samic znajduje się w ziemi w płytkim dołku, które wyścielone jest słomą.

       Samice znoszą przeważnie od 6 do 16 jaj w kolorze kremowym (jaja kur hodowlanych są jaśniejsze niż jaja kur żyjących dziko). Samica wysiaduje jaja przez 23 dni. Z reguły samice chętnie wysiadują jaja ale zdarzają się sytuacje w których nie chcą wysiadywać. W takich wypadkach możemy jaja umieścić na okres także 23 dni w specjalnych inkubatorach.
  Malutkie pisklęta bażanta bananowego są koloru żółtego z jasnoszarymi widocznymi pręgami.  Młody bażant bananowy
  Młody bażant bananowy

  HODOWLA

  Bażanty bananowe nie są trudne w hodowli nie sprawiają problemów . Nawet początkujący hodowcy mogą bez obawy zbogacić się o te piękne ptaki ozdobne na własnych terenach.

  Ptakom powinniśmy zapewnić godziwe warunki hodowlane, czyli odpowiednie pomieszczenie w których mogą schronić się przez nadmiarem słońca oraz w porach deszczowych.

  Ptaki lubią przebywać w obszernych wolierach.

  Nie możemy zapominać o odpowiednim pożywieniu. Bażanty bananowe żywią się takim samym pokarmem jak bażanty złociste (ziarno zbóż, zielone części roślin , bezkręgowce).

  Komentarze (5)
  Autor: ~adrian     (2015-03-27,  05:36:12)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 5.174.90.249)Odpowiedz
  Temat:

  bażanty


  I czy kurka może mieć jaśniejsze oko takie jak samiec
  Autor: ~adrian     (2015-03-27,  05:34:54)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 5.174.90.249)Odpowiedz
  Temat:

  bażanty


  Kura lutino może mieć piurka w kołnieżu takie jak kogut
  Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 2]
  Temat:

  Komentarze na temat: Bażant bananowy


  Dyskusja użytkowników na temat: Bażant bananowy


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 3minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!