Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Bażanty » Uszak brunatny

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Uszak brunatny (łać.Crossoptilon mantchuricum)

Uszak brunatny (Crossoptilon mantchuricum)
Zakres występowania: W naturalnym środowisku Uszak brązowy zamieszkuje góry, lasy iglaste mieszane i liściaste w północno-wschodnich Chinach

      Uszak brunatny, Uszak mandżurski, Uszak brązowy to trzy polskie nazwy wskazujące na tego samego uszaka którego łacińska nazwa brzmi Crossoptilon mantchuricum. Jest to duży brązowy bażant, czubek głowy pokryty jest jedwabistymi, czarnymi piórami, "uszy" są białe I zaczynają się poniżej podbródka I wystają do tyłu od anatomicznych otworów słuchowych. Skóra twarzy jest szkarłatowa, szyja jest czarna z fioletowym połyskiem, natomiast pióra dolnej części grzbietu i skrzydeł są także czarne, ale cieniują się na brązowo. Podstawa ogona jest srebrzystoszara, a puszek na ogonie jest ciemno brązowy. Niedojrzałe ptaki są nakrapiane na brązowo i osiągną dorosłe upierzenie w 5 miesiącu życia. Samiec i samica są do siebie podobne, a mogą być odróżnione od siebie poprzez porównanie ostróg. Ostrogi samca są większe i okrągłe, natomiast ostrogi samicy są znacznie mniejsze I raczej podłużne. Ostrogi zaczynają być widoczne około 4 miesiąca życia.

      Obecność na wolności: gatunek zagrożony. Najrzadszy z rodzaju uszaków, dzika populacja tych ptaków cierpi z powodu nadmiernych polowań oraz utraty naturalnego środowiska.

      Dane hodowlane:
  • Obecność w hodowli: Uszak brunatny jest dość popularny w hodowli.
  • Okres rozrodczy: od kwietnia do końca czerwca
  • Okres dojrzałości: jdrugi rok życia.
  • Wielkość miotu: od 5 do 8 jaja
  • Okres inkubacji: 26-27 dni
      Porady hodowlane:
Uszak mandżurski

      Uszaki mandżurskie uwielbiają grzebać w ziemi, dlatego rośliny w wolierze długo się nie utrzymają! Przestronna, dobrze zmelioryzowana i cienista ptaszarnia jest najlepsza dla tego gatunku. Uszak brunatny nie może żyć bez zielonych pokarmów, dlatego należy dostarczać je tak często jak to tylko możliwe. Samice wykazują się dużym instynktem macierzyńskim I jeśli miot zostanie porzucony, inna samica może przygarnąć jaja i najpierw je wysiedzieć a potem zaopiekować się pisklętami. Chociaż pierwszoroczna kura może znosić jajka, to jednak bardzo często nie są one zapłodnione, aż do osiągnięcia przez kurę dojrzałości w drugim roku życia.

Komentarze (3)
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 2]
Temat:

Komentarze na temat: Uszak brunatny


Dyskusja użytkowników na temat: Uszak brunatny


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 3minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!