Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Bażanty » Uszak biały

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Uszak biały (łać.Crossoptilon auritum)

Crossoptilon crossoptilon (Uszak biały)
Zakres występowania: Chiny, od południowo- wschodniego Tybetu i zachodniego Szyczuan, południowego Qinghai, południowo- zachodniego Junnan.Jego naturalne środowisko to skaliste zbocza pośród lasów iglastych, także latem bytuje w lasach mieszanych do linii śniegu

     Uszak biały w zależności od podgatunków posiada inne nazwy. Rozpoznaje się cztery podgatunki. Ich odpowiadające geograficznemu występowaniu nazwy to:
 • Szyczuański Crossoptilon crossoptilon crossoptilon
 • ,
 • Dolan Crossoptilon crossoptilon dolani
 • ,
 • Tybetański Crossoptilon crossoptilon drouyni
 • ,
 • Junnański Crossoptilon crossoptilon lichiangense
 • . Uszak popielaty Crossoptilon harmani, czasami występuje jako podgatunek Uszaka białego.

       Uszak biały to ptak znacznych rozmiarów, o białym upierzeniu z jedwabiście czarnym czubkiem głowy. Skóra twarzy jest czerwona, ogon w ciemnych, czarnych barwach. W odróżnieniu od innych przedstawicieli rodziny uszaków, Uszak biały posiada dość małe "uszy" z piór i mniejszy, mniej zdobny ogon. Samiec i samica są podobne, jednak kury są zwyczajowo mniejsze.

  Uszak biały
       Podgatunki różnice: Crossoptilon crossoptilon crossoptilon - nieskazitelnie biały podbródek, reszta ciała jest w kolorze brudnej bieli, pióra pokrywające skrzydła odbarwione na szaro, pióra pierwszorzędowe są w kolorze od szarego do brązowego. Crossoptilon crossoptilon lichiangense - niemalże identyczny jak crossoptilon, ale skrzydła są jasnoszare. Crossoptilon crossoptilon drouyni - najbielszy wśród swojego gatunku, trochę jasnoszarych piór znajduje się na płaszczu; skrzydła są białe. Crossoptilon crossoptilon dolani - całość upierzenia popielata, tylko brzuch jest biały; pióra skrzydeł są bladoszare.

        Obecność na wolności: zachwiana, utrata naturalnych miejsc bytowań oraz polowania zebrały swoje żniwo na dużym obszarze. Jakkolwiek, populacja jest dość spora, I możliwe jest, iż gatunek jest w stabilnej pozycji i miejscami powszechny.

        Dane hodowlane:
  • Obecność w hodowli: Uszak tybetański i szyczuański wydają się być najpopularniejszymi Uszakami białymi trzymanymi w zamknięciu. Uszak junnański mógł być importowany, ale wydaje się, że został on pomylony z U. szyczuańskim i podgatunki uległy wymieszaniu.
  • Okres rozrodczy: od kwietnia do końca czerwca
  • Okres dojrzałości:drugi rok życia
  • Wielkość miotu: od 4 do 7 jaj
  • Okres inkubacji: 24-25 dni
        Porady hodowlane:

  Młode uszaki białe
       Uszaki białe powinny być trzymane w parach. Są to ptaki bardzo wytrzymałe, które mogą znieść niskie temperatury, ale wymagają one ochrony przed upałem i słońcem. W hodowli tego gatunku wymagana jest obszerna ptaszarnia.
       Niektóre męskie osobniki tego gatunku mogą przejawiać objawy agresji w stosunku do swoich pobratymców, zatem zaleca się aby woliery były duże, z dużą ilością cienia i miejsc do schowania się dla samic. Podcinanie jednego skrzydła samcowi może poskromić jego agresywność.

  Komentarze (7)
  Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 6]
  Temat:

  Komentarze na temat: Uszak biały


  Dyskusja użytkowników na temat: Uszak biały


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 4minusplus 6 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!