|
Argus malajski |
Podgatunki Występują dwa podgatunki: pierwszy to Argusianus argus argus, którego można spotkać w Malezji i na Sumatrze, a drugi to Argusianus argus grayi, którego można spotkać na Borneo. Trzeci podgatunek Argusiannus argus bipunctatus jest znany tylko i wyłacznie z piór pierwszorzędowych, które znaleziono luzem, uważa się, iż ptak ten wymarł, a jego naturalny obszarem bytowania była wyspa Tioman niedaleko Półwyspu Malajskiego.
Zakres występowania:
Argusianus argus argus zamieszkuje lasy tropikalne Półwyspu Malajskiego oraz Sumatry, natomiast Argusianus argus grayi występuje tylko na terenie Borneo.
Naturalne środowisko tego gatunku to lasy tropikalne od plaż aż do wysokości ok. 4tys stóp.
Opis
Jeden z najbardziej niezwykłych ptaków z pośród wszystkich gatunków bażantów występujących na ziemi. Samca tego gatunku nie można pomylić z zadnym
|
Imponujący ogon Argusa malajskiego |
innym, a to z racji jego ogromnych, długich pierwszo- i drugorzędowych piór w ogonie. Skóra twarzy jest niebieska, czubek głowy jest czarny z zauważalnym, krótkim czubem. Pióra pokrywające górne częsci ciała są brązowe, gęsto nakrapaine cętkami płowożółtymi; opalizujące wzory przypominające pawie oczka zauważa się na piórach skrzydeł i ogona. Skrzydła mogą rosnąć aż do szóstego roku życia.
Argusiannus argus grayi jest trochę mniejszy od Argusianus argus argus'a. Rozróżnienie tych dwóch podgatunków jest możliwe dzięki obecności na klatce piersiowej i szyi piór o kolorze spalonej pomarańczy z duża ilością białych plamek. Samice są podobne do samców, ale mniejsze od nich, a ogon oraz skrzydła są gładkie bez zdobień.
Obecność w naturalnym środowisku: :gatunek ten zaliczany jest do ptaków zagrożonych, głównie z powodu niszczenia ich naturalnego środowiska. Uważa się, że ptaki te występują w zadawalających ilościach na Połwyspie Malajslkim oraz Borneo, natomiast na Sumatrze ich ilość drastcznie spada.
|
Argus malajski |
Ciekawostki: piękne, zdobne, długie pióra ze skrzydeł i ogona tych ptaków są wykorzystywane przez rdzennych mieszkańców wysp Borneo, Sumatry i Półwyspu Malajskiego do ozdabiana rytualnych nakryć głowy.
Dane hodowlane:
- Obecność w hodowli: bardzo żadko spotykany w prywatnych hodowlach.
- Wielkość miotu: od 3 do 4 jaj .
- Okres inkubacji: to 25 dni.
Porady hodowlane:
Argus jest niesamowicie spokojnym i delikatnym ptakiem, mają cudowne usposobienie i nie są trudne w utrzymaniu ani w hodowli. Są dużymi ptakami i potrzebują dużo ciepła zawłaszcza zimą. Argus malajski, tak samo jak i inne egzotyczne ptaki, potrzebuje urozmaiconego pokarmu w dużych ilościach. Jadłospis ich powinien obejmować zielone pokarmy, larwy, owoce (np.: jabłka czy pomarańcze), orzechy, rodzynki. Samice są wspaniałaymi matkami. Niezaleca się aby samice znosiły zbyt wielu jaj w sezonie, jeśli się na to pozwoli, samica może przestac znosic jaja na wiele lat. Pisklętą bezwarunkowo należy podawać larwy, robaki, inaczej nie będą się zdrowo rozwijać. Pisklęta rosną szybko i są przyjazne. Zaleca się by do hodowli Argusa malajskiego wykozystywać duże woliery, oczywiście należy pamiętać o ogrzewaniu!
|