Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Bażanty » Argus czubaty

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Argus czubaty (łać.Rheinardia ocellata)

Argus czubaty dorosły samiec
Argus czubaty dorosły samiec

Inna nazwa Argus wielki
Podgatunków wyróżnia się dwa podgatunki: nominalny ptak Rheinardia ocellata ocellata oraz podgatunek malajski Rheinardia ocellata nigrescens.
Zakres występowania: Rheinardia ocellata ocellata występuje na centralnych terenach Wietnamu oraz wschodniego Losu. Rheinardia ocellata nigrescens- bytuje na terenach Półwyspu Malajskiego.
Naturalne środowisko lasy wysokogórskie oraz busz na wysokości od 1200m n.p.m. do 3000 metrów.
     
Opis
Ptak nie do pomylenia z żadnym innym, jedynie można go pomylić w centralnej Malezji z Argusem malajskim, ale Argus czubaty ma dłuższy ogon, który jest najbardziej charakterystyczną cecha tego gatunku. W ogonie samców centralne pióra osiągają długość do 180cm, a ich szerokość to ok.12cm. Samce uzyskują swoje dorosłe upierzenie w trzecim roku życia, ale sam ogon może rosnąć do szóstego roku. Ptak ten posiada na swojej głowie czub oraz na czubku głowy charakterystyczny wzór, który jest dłuższy u Rheinardia ocellata nigrescens, także u podgatunku malajskiego upierzenie posiada wyraźniejsze cętki niż podgatunek nominalny.

Samica: jest mniejsza niż samiec i ma znacznie krótszy ogon. Całościowo upierzenie samicy jest ciemniejsze, a prążkowania przeważają nad cętkami. Na głowie także znajduje się czub, a pióra na czubku głowy tworzą charakterystyczny wzór.

     Obecność w naturalnym środowisku: :Argus czubaty jest gatunkiem zagrożonym, podgatunek nominalny jest jednak uważany za ptaka miejscowo popularnego. Ale już Rheinardia ocellata nigrescens z powodu ograniczonego zakresu występowania jest ptakiem bardziej zagrożonym. Aczkolwiek postępująca destrukcja środowiska naturalnego ptaków nie sprzyja utrzymaniu gatunku.
Argus czubaty
Argus czubaty


      Nota taksonomiczna nazwa gatunku czasami w piśmiennictwie brzmi: Rheinartia lub Rheinhardtius ocellata, lub też Rheinhardius ocellata.
    Dane hodowlane:
         
  • Obecność w hodowli:nie spotyka się ptaków tego gatunku w hodowlach amerykańskich, bardzo rzadko lub jeśli w ogóle występują poza hodowlami wietnamskimi czy malezyjskimi.
    Rheinardia ocellata ocellata- po raz pierwszy był hodowany w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Ostatnio ogród zoologiczny w Sajgonie zdołał utrzymać ptaki, która wychowują potomstwo.
    Rheinardia ocellata nigrescens- podgatunek ten nigdy nie był utrzymywany w hodowli do czasu kiedy pod koniec lat dziewięćdziesiątych rządowy program Malezyjskiego Departament ds. Dzikich zwierząt nie umieścił w wolierze 3 samców i jednej samicy, w celach podtrzymania gatunku.

Komentarze (2)
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Komentarze na temat: Argus czubaty


Dyskusja użytkowników na temat: Argus czubaty


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 4minusplus 9 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!