Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Bażanty » Kiściec czarny

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kiściec czarny (łać.Lophura inornata)

Bażant Kiściec czarny (tzw. Bażant salwadorski)
Zakres występowania: :Bażant salwadorski (Kiściec czarny) zamieszkuje południowo - zachodni rejon indonezyjskiej wyspy Sumatra. Jego naturalnym środowiskiem są górskie lasy deszczowe .

     Niesamowicie rzadki podgatunek Bażant Hoogerwerf Lophura inornata hoogerwerfi z północnych terenów wyspy Sumatry, czasami jest rozpatrywany jako oddzielny gatunek. Podgatunek ten występuje zaledwie w ilości mniejszej niż 10 sztuk.
Samiec Bażanta Salwadorskiego
     Bażant salwadorski jest to ptak raczej mały z krótkim ogonem, bez charakterystycznego dla tego gatunku czuba na głowie. Samce są koloru niebiesko- czarnego, z czerwoną skórą twarzy i szarymi nogami. W odróżnieniu, samice posiadają upierzenie koloru kasztanowo- brązowego przeplatane płowożółtymi pasemkami. Z niewielkiej ilości informacji posiadanych o Lophura inornata hoogerwerfi wiadomo, iż upierzenie samców jest ciemne jak u Lophura inorata, a samice są ciemniejsze niż samice Lophura inorata i nie mają płowożółtych pasm.
Lophura inornata
     Kiściec czarny i jego zwyczajowa nazwa - popularna nazwa tego gatunku pochodzi od Tommaso'a Salvadori (1835-1923), włoskiego ornitologa, który piastował funkcję wicedyrektora Ogrodu zoologicznego przy Uniwersytecie w Turynie. Gatunek ten został opisany po raz pierwszy przez Salvadori w 1879 roku. Łacińskie słowo inornaty znaczy po prostu nieozdobny.

      Obecność na wolności: Bażant salwadorski posiada bardzo małą dziko żyjącą populację, która jest zagrożona przez postępujące wyniszczenie naturalnych siedlisk. Lophura inornata hoogerwerfi po raz ostatni był widziany w 1990 roku i od tego czasu nie ukazały się informacje dotyczące tego podgatunku.

      Dane hodowlane:
  • Obecność w hodowli: gatunek ten jest bardzo rzadko spotykany w hodowli, a jego podgatunek nigdy nie był utrzymywany w wolierze.
  • Wielkość miotu: 2 jaja
  • Okres inkubacji: 22 dni

Komentarze (3)
Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 2]
Temat:

Komentarze na temat: Kiściec czarny


Dyskusja użytkowników na temat: Kiściec czarny


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 4minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!