Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Ptaki egzotyczne » Czyżyk magellana

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Czyżyk magellana (łać.Carduelis magellanicus)

     Czyżyk Magellana pochodzi z południowej Ameryki. Wielkością oraz postawą bardzo przypomina nasze czyżyki ogrodowe. Różni się od nich barwą głowy, która jest ciemnoszafirowa aż do nasady szyi.
Samiec
 • Wygląd
 • Hodowla
 • Rozmnażanie
 •      

  Wygląd.

  W ubarwieniu dominuje intensywny kolor żółty, u samic matowy z odcieniem szarozielonym. Czyżyk Magellana jest łuszczakiem, ale w okresie gniazdowania i wychowu młodych zjada dużo owadów.      

  Hodowla.

  Czyżyki można trzymać w klatce lub witrynie długości 60 cm. Umieszczony wewnątrz gęsty krzak służy im jako schronienie przed intruzami lub miejsce do gniazdowania. Temperatura poniżej 10°C jest dla tych ptaków bardzo szkodliwa i dłuższe przebywanie w niej kończy się niestety śmiercią. Czyżyk Magellana w krótkim czasie oswaja się z nowym otoczeniem oraz z innymi ptakami, nie robi im krzywdy, ale ponieważ jest mały, sam może paść ofiarą większych od siebie osobników. Bardzo szczególnej opieki wymagają ptaki świeżo importowane, które muszą przyzwyczaić się do nowych warunków klimatycznych oraz pokarmu. Przez dłuższy czas trzeba podawać im przegotowaną wodę lub rumianek do picia, a do jedzenia wszystkie dostępne nasiona, włącznie z olchą i innymi nasionami z szyszek, aby ptak sam mógł sobie dobrać właściwą karmę podstawową. Hodowca powinien dbać aby pokarm był urozmaicony. Czyżyki zjadają przeważnie kanar, proso, murzynek, rzepik, konopie, len, nasiona sałaty i traw. W okresie wychowu młodych, ptaki chętnie zjadają skiełkowane nasiona, które stanowią bardzo cenny dodatek, zwłaszcza ze względu na zawartą w nich witaminę B. Karma jajeczna, owoce i zielonki są zawsze wchętnie jedzone, a w okresie pierzenia i wychowu piskląt stają się niezbędne, podobnie jak pokarm pochodzenia zwierzęcego.
  Samica
       

  Rozmnażanie.

  Czyżyk Magellana płciowo dojrzały, przebywający w odpowiedniej temperaturze, oświetleniu oraz prawidłowo karmiony szybko przystępuje do gniazdowania. Samczyk w tym okresie dużo śpiewa. Jego śpiew jest podobny do dźwięku śpiewu naszego kulczyka. Samiczka wybiera miejsce na gniazdo oraz pierwsza znosi materiał do przygotowania przez hodowcę koszyka. Znosi od 4 do 5 jaj, które sama wysiaduje przez około 13 dni. Samczyk bierze czynny udział w wychowie piskląt. Po upływie 17 dni młode opuszczają gniazdo, lecz jeszcze przez kilkanaście dni są karmione przez ojca. Samiczka w tym czasie przygotowuje się do następnego gniazdowania. Gniazdo buduje za pomocą traw, włosia, piór, a nawet kawałków ligniny i papierków. Czyżyk Magellana w ciągu roku odbywa trzy lęgi, to jest wynik zadowalający i dający nadzieję że w następnym roku, ptaki także chętnie zabiorą się za gniazdowanie. Zbyt częste lęgi w ciągu roku, kończy się zazwyczaj wyczerpaniem i śmiercią samiczki lub powoduje nieprawidłowe lęgi w następnym roku.

  Komentarze (1)
  Autor: ~Roman     (2014-11-25,  17:19:35)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 213.158.222.78)Odpowiedz
  Temat:

  to nie jest czyzyk Magellana


  To zdiecie przedstawia czyzyka Yarelli.


  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 5minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!