Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Ptaki egzotyczne » Kulczyk szary

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kulczyk szary (łać.Serinus leucopygius)

     Kulczyk szary zamieszkuje rozległe tereny północno-zachodniej i północnej Afryki. Naturalnym jego środowiskiem są obrzeża lasów oraz gęsto porośnięte sawanny. Gniazdo Kulczyk szary zakłada w rozwidleniu wysokich gęstych krzewów. Ich pożywieniem są nasiona rozmaitych traw oraz krzewów. Podczas lęgów ptaki zjadają duże ilości owadów oraz ich larw. Gniazdują trzy razy do roku. Samczyk jest jednym z najlepszych śpiewaków z rodziny łuszczaków. Z tego powodu w języku niemieckim nosi nazwę " Grauedelsänger", oznacza to "szary szlachetny śpiewak".
Kulczyk szary na gałęzi
  • Wygląd
  • Hodowla
  • Pokarm
  • Rozmnażanie
  •      

    Wygląd.

    Ustalenie płci ptaków jest trudne. Cechą najpewniejszą która odróżnia samca od samiczki jest jego piękny, melodyjny oraz donośny śpiew, niekiedy podobny do śpiewu naszego skowronka polnego. Całe upierzenie samczyka i samiczki jest koloru szarego w różnych odcieniach. Wierzch głowy i lica są ciemnoszare, a boki karku są rozjaśnione. Górna część piersi jest ciemno-szara, dolna nieco jaśniejsza, u większości samców jasno-szafirowa. Pióra na bokach są jasno-szafirowo-brunatne z ciemnymi smużkami. Pióra pokrywowe pod - i nadogonowe mają kolor jasnoszary. Ciemnobrunatne smużki sa widoczne na skrzydłach oraz grzbiecie. Dziób i nogi są szare. Samczyk ma pióra pokrywowe na piersi rozjaśnione, a samiczka ciemniejsze. Długość ciała wynosi 12 cm, samiczka jest nieco mniejsza od samca.      

    Hodowla.

    Kulczyki szare są dość wytrzymale na zmienne warunki atmosferyczne, ale zima musza przebywać w ogrzewanym pomieszczeniu. Lubią spokój, więc ich klatka powinna być położona w najdalszym zakątku pokoju. Każda parka Kulczyków szarych powinna przebywać w osobnej klatce, ponieważ samczyk pod wpływem chęci do gniazdowania staje się uciążliwy dla innych ptaków, które mogą znajdować się w pobliżu jego partnerki. Klatka powinna być spora i dość obszerna, aby zmieściły się w niej gęste krzewy i pnąca roślinność, które stwarzają ptakom tak jakby naturalną ochronę. W malej klatce, dość często dochodzi do bójek między partnerami, które mogą się zakończyć źle dla samiczki, ponieważ nie ma się gdzie schronić. Jeśli konflikty miedzy partnerami się nasilają, trzeba umieścić samczyka w innej klatce, ale w takiej odległości aby widział samiczkę. Będzie on nadal śpiewał i więź między partnerami zostanie zachowana. Samce kulczyków można trzymać z innymi małymi ptakami egzotycznymi. Dno klatki powinno być wysypane piaskiem, z którego ptaki wybierają małe ziarenka zawierające mikroelementy potrzebne im do prawidłowej przemiany materii. Poza tym kulczyki lubią się często kapać, a piasek także wchłania rozlaną przez ptaki wodę. Ossasepia oraz wapno ptasie, zawieszone na drutach klatki, również mogą służyć ptakom jako źródło potrzebnych im pierwiastków śladowych oraz soli.
    Para Kulczyków szarych
         

    Pokarm.

    Pożywienie Kulczyków musi być bardzo urozmaicone, są one bardzo wrażliwe na niedobór witamin oraz związków mineralnych. Niedoborowi witamin można zapobiec dodając do wody pitnej dwa razy w tygodniu na przemian multiwitaminę i Vitazol. Przed legami i w czasie lęgów należy ptakom podawać także do wody Calcium Gluconicum, zapobiega ono niedorozwojowi skorupy jaj, które często występuję u tego gatunku ptaków. Odżywki dla niemowląt oraz sproszkowane mleko zawiera dużo składników odżywczych warto je zamieścić w jadłospisie ptaków. Białko zwierzęce można im też dostarczyć w postaci larw mączników, mączki rybnej, mszyc oraz tłustych kawałków mięsa wołowego. Tarta marchew, szpinak, mlecz, pietruszka, rzeżucha oraz babka lancetowata to niezbędne pokarmy obfite w witaminy, które są podawane sezonowo. Jabłka i marchew są dostępne przez cały rok i można je podawać na przemian, gdy nie mamy możliwości na otrzymanie zielonek. Z nasion dajemy kulczykom szarym proso, kanar, nasiona trwa i chwastów, mak murzynek, sałatę oraz mieszankę dla kanarków, w której znajdują się między innymi nasiona lnu i konopi.      

    Rozmnażanie.

    Nie jest ono trudne, jeśli zapewnimy Kulczykom dużą, wysoką i dobrze zakrzewioną klatkę. Aktywność samca w okresie lęgów jest duża, toteż duża klatka jest mu niezbędna, aby mógł rozładować nadmiar energii uganiając się za partnerką. Samiczka z kolei mając do dyspozycji dużo miejsca , może umknąć przed nim i schować się w krzakach. Samczyk podczas godów przywołuję swą partnerkę głośnym śpiewem , a gdy już ją zobaczy, od razu zrywa się, fruwa dokoła niej i śpiewa przy tym coraz głośniej, w ten sposób stara się ją skłonić do uległości. Początek lata jest dogodnym okresem do lęgów Kulczyków szarych. Mamy wtedy pod dostatkiem różnych gatunków zielonek, owadów i ich larw, którymi można żywić ptaki. Niektóre z nich szybko przyzwyczajają się do takiej karmy i chętnie ją spożywają. W klatce ptaki musza mieć pod dostatkiem materiału niezbędnego do budowy gniazda, zwłaszcza długich i miękkich źdźbeł prawy, łyka, siana oraz mchu. Kilka koszyczków na gniazda umieszczamy w górnych partiach krzewów, kulczyki same wybiorą właściwy na zbudowanie własnego gniazda, które będzie głębokie, półkoliste o miękkim wysłanym wnętrzu. Gniazdo buduje samiczka, samczyk jej w tym tylko asystuje. Gdy gniazdo jest już gotowe, miedzy partnerami dochodzi do kopulacji, kopulacja powtarza się codziennie aż do momentu zniesienia przez samiczkę ostatniego z 3-4 jajeczek. Samiczka wysiaduje jaja przez 13 dni, samczyk w tym czasie jest blisko gniazda, śpiewa, karmi samiczkę, a gdy ta zejdzie z jaj on je okrywa w zastępstwie. Młode od momentu wyklucia się zaczynają widzieć po upływie czwartego dnia. Z początku karmi je tylko samiczka, a samczyk dostarcza jej pokarmu. Podrośnięte nieco pisklęta o pokarm dopominają się cichym piskiem, a wtedy także samczyk karmi potomstwo. Dzięki troskliwej opiece obojga rodziców młódki opuszczają gniazdo po czternastu dniach życia. W przypadku gorszej opieki bądź złego żywienia młode wychodzą z gniazda dopiero po 18 dniach. Kulczyki szare po opuszczeniu gniazda są nadal karmione przez rodziców, ale samiczka opiekuje się nimi tylko przez kilka dni, potem przygotowuje się do następnego lęgu. Opiekę nad potomstwem przejmuje samczyk, ale jednocześnie bacznie obserwuje swoją partnerkę, a gdy już dostrzeże że nadeszła pora kopulacji, może się stać agresywny w stosunku do swoich synów. Samodzielne młode Kulczyki należy oddzielić od rodziców. Mogą one przebywać w wolierach z innymi małymi ptakami egzotycznymi. Początkowo oprócz nasion podaje się im karmę miękką oraz inne pożywki zawierające białko zwierzęce. Po okresie pierzenia się, to znaczy w wieku około czterech miesięcy, młode samce zaczynają pięknie, melodyjnie śpiewać. Niektóre nawet naśladują śpiew ptaków, które są z nimi umieszczone. Dojrzałość płciowa Kulczyki szare uzyskują po pierwszym roku życia.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 1minusplus 5 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!