Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Ptaki egzotyczne » Przepiórka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Przepiórka (łać.Coturnix coturnix)

     Dzikie przepiórki żyją we wszystkich krajach Europy, w których przez kilka tygodni w lesie średnia temperatura wynosi 20°C. W latach międzywojennych żyły one dziko nawet na uprzemysłowionym Śląsku, można je było spotkać w ogródkach i wśród zabudowań.
Przepiórka na łące
  • Wygląd
  • Hodowla
  • Rozmnażanie
  • W Polsce przepiórka jest gatunkiem zanikającym, ponieważ chyba zmieniły się trasy przelotów przepiórek na zimowiska, albo nie sprzyja im środowisko bardziej uprzemysłowionej Europy Środkowej. Przepiórki podczas wędrówek lecą na niedużej wysokości , wskutek czego często rozbijają się o różne napotykane na trasie przelotów wysokie budowle. Przepiórki europejskie zimują na południu Europy lub w północnej Afryce. Na terenach zimowisk są masowo łowione ze względu na smaczne i delikatne mięso. Na miejsca Samiczka zakłada gniazdo w dołku w ziemi, wśród wysokich, gęstych traw i składa około 10 jaj. Wysiaduje je sama, a nawet ochrania przed partnerem, ponieważ tokujący samczyk niszczy je, aby skłonić samiczkę do następnej kopulacji i gniazdowania. Przepiórka odbywa dwa legi w ciągu roku, w naturalnych warunkach. Młode bardzo szybko rosną i w czternastym dniu życia próbują już samodzielnie latać. Sprawia to wrażenie, jakby ptak wykonywał długie skoki. Podczas zagrażającego niebezpieczeństwa przepiórka podrywa się prawie pionowo do góry, a następnie pikującym lotem zmierzają ku najbliższym gęstym zarośla, aby w nich szukać schronienia. Wszystkie dużo chodzą , ale ruchy ich są ostrożne, bezszelestne, a chód płynny, sprawiający wrażenie, jakby ptak się slizgał. Przepiórki są bardzo ostrożne i czujne, ale ucieczką ratują się dopiero wtedy, gdy niebezpieczeństwo jest już bardzo blisko. Bardzo raptowny zryw ptaka może przestraszyć napastnika i ratuje wówczas przepiórkę lub jej gniazdo. Głównym pożywieniem dziko żyjących przepiórek są nasiona trawy, chwastów, zboża, młode pędy roślin, różne owady oraz ich larwy.
    Przepiórka w trawie
         

    Wygląd przepiórki.

    Samczyk posiada bardziej intensywne ubarwienie, bardziej wyraźną rdzawą barwę piór na głowie i karku. Samiec jest zawsze lżejszy od samicy. Masa ciała wynosi 140 g.      

    Hodowla przepiórki.

    W warunkach domowych rozmnażanie jest zawsze udane, jeśli stworzymy ptakom warunki zbliżone do naturalnych (temperatura najkorzystniejsza to 20-22°C, ale dopuszczalna jest również 10-24°C w której samiczka może mieć zaburzenia w nieśności jaj). Przepiórka w temperaturze 16°C przestaje właściwie znosić jaja. Wilgotność powietrza musi wynosić około 60%, gdyż w naturalnym środowisku przepiórka żyje bezpośrednio przy ziemi oraz roślinach, które zatrzymują ciepło i zawierają dużo wilgotności. Przepiórka nie musi mieć klatki o dużej powierzchni, jedna samiczka może przebywać w klatce lęgowej o wymiarach 60x50x30 cm. Na powierzchni 1.5 m? można hodować do 10 samic oraz 3 samczyków. Jeżeli nie chcemy doprowadzić do reprodukcji, to samczyki odłączamy od samic. Wiele udomowionych przepiórek straciło instynkt macierzyński, hodowcy muszą się w tej sytuacji posługiwać aparatami wylęgowymi. Wysokość klatki dla przepiórek nie powinna przekraczać 30 cm, ponieważ w razie raptownego zrywu ptak może się rozbić o jej wieko. Hodowla przepiórek jest bardzo łatwa, ptaki bardzo szybko osiągają dojrzałość płciową, a ich wyjątkowa plenność pozwala w ciągu roku uzyskać od jednej samiczki około 3 kg jaj.
    Jajo kurze i jajeczka przepiórki
         

    Rozmnażanie przepiórki.

    Podczas znoszenia jaj musimy zapewnić przepiórce urozmaiconą karmę ( w przeciwnym razie nie znoszą jaj i zapadają na awitaninoze, leczenie jest trudne i nie zawsze pomaga na przywrócenie zdolności do znoszenia jaj).
    Samica z jajeczkami
    Przepiórka jest wrażliwa na niedobór witamin oraz składników mineralnych. W hodowli amatorskiej można stosować mieszanki z następujących składników: kanar, proso, płatki owsiane, owsik, ryż, kasza gryczana, pszenica, len, kasza kukurydziana. Uzupełnieniem jej powinna być pasza dla kur niosek D lub DH i mieszanka DKA-Starter, a prócz tego przepiórki mogą otrzymywać karmę jajeczną stosowaną do karmienia młodych kanarków lub innych ptaków egzotycznych, suszone mleko, odzywkę dla niemowląt "Bebiko", kawałeczki gotowanego lub surowego mięsa i ryb, a do picia serwetkę i maślankę. Z zielonek dostarczamy przepiórką codziennie pietruszkę i marchewkę, mlecz, koper, trawę, korzeń marchwi, jabłka, ogórki, owoce i warzywa. Witaminy B i E przepiórka otrzymuje skiełkowane nasiona. Do picia dajemy ptakom odstałą wodę z domieszką Polfamixu Z, najlepiej w poidłach butelkowych, takich jak dla ptaków egzotycznych. Karmę umieszczamy w specjalnych pojemnikach , aby ptaki nie rozrzucały ich po klatce. Dno klatki powinno być wysypane piaskiem, piasek wraz z tłuczonymi skorupkami jaj może też znajdować się w specjalnym pojemniku. Pisklętom nie dajemy piasku ani skorupek.

    Komentarze (3)
    Autor: ~Kobieta     (2016-08-28,  10:52:06)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 83.26.19.246)Odpowiedz
    Temat:

    błędy


    Awitaminoza (nie awitaninoza)brak witamin (nie witanin). Dostarczamy przepiórkom, idziemy z przepiórką
    Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 1]
    Temat:

    Komentarze na temat: Przepiórka


    Dyskusja użytkowników na temat: Przepiórka


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 2minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!