|
|
Papuzik zielony (łać.Erythrura psittacea)
|
Papuzik jest bardzo pięknym ptakiem, który należy do rodziny astryld. Zamieszkuje on na wyspie Nowej Kaledonii. Jego naturalnym środowiskiem są lasy, zagajniki, parki oraz ogrody. Papuziki poza okresem lęgowym żyją w dużych stadach i nie odbywają wędrówek. Przemieszczają się jedynie na nie duże odległości w poszukiwaniu pożywienia, tj. przede wszystkim dojrzewających nasiontraw, chwastów, krzewów oraz roślin uprawnych. W okresie lęgów oprócz nasion zjadają owady, młode pędy roślin oraz ich larwy.
WyglądPapuzik jest dość krępy. Dominującym kolorem upierzenia jest intensywna zieleń, która zaczyna się na potylicy i pokrywa cały grzbiet, kuper skrzydła, dolną część piersi i pióra pokrywowe podogonowe. Na brzuchu barwa zielona jest nieco rozjaśniona. Intensywnie czerwona maska obejmuję ciemię i przód głowy aż poza oczy, schodzi na podgardle i kończy się na górnej części piersi. Pióra pokrywowe nadogonowe i sterówki są koloru karminowoczerwonego. Samiczka jest ubarwiona podobnie jak samczyk, dlatego płeć tych ptaków jest trudna do rozpoznania. Samczyk śpiewa głośniej od samiczki i wydaje dłuższe trele. Długość ciała wraz z ogonem wynosi 12 cm.
HodowlaPapuzik nie jest ptakiem płochliwym, i bardzo mało lata. Klatka dla jednej pary Papuzików ma wymiary 60x40x40 cm. Umieszczony wewnątrz krzak lub gałązka stanowią odpowiednie miejsce noclegowe i schronienie w razie niebezpieczeństwa. W większej klatce lub wolierze papuziki mogą przebywać z innymi małymi ptakami egzotycznymi. Samotne osobniki czują się bardzo źle, więc należy im zapewnić towarzystwo. Karmienie oraz pielęgnacja Papuzików odbywa się tak samo jak w przypadku Szafranek krasnoczubych. Papuziki wymagają częstych kąpieli, zwłaszcza w pogodne, słoneczne dni, hodowca jednak musi zadbać o to, aby temperatura otoczenia sięgała powyżej 25°C, ponieważ kąpiele w chłodniejszym miejscu mogą u ptaków egzotycznych doprowadzić do poważnego przeziębienia się.
RozmnażaniePapuziki charakteryzują się duża intensywnością lęgów. Czynnikiem odpowiadającym za tak dużą częstotliwość lęgów może być podawanie ptakom zbyt bogatej karmy. Ptakom brakuje czasu na wychowywanie potomstwa, przez to że tak często podchodzą do lęgów. Hodowca może uratować potomstwo dzięki swojej intuicji. Pokarm dla ptaków musi być urozmaicony, musi on zawierać wszystkie niezbędne składniki potrzebne do życia oraz reprodukcji. W skład pokarmu nie powinny wchodzić zbyt duże ilości składników pobudzających ptaki do gniazdowania. W okresie w którym samica wysiaduje jaja, powinno się jej podawać do jedzenia wyłącznie proso z minimalną domieszką kanaru i zieleniny.
Papuziki w wieku 12 miesięcy są płciowo dojrzałe i chętnie gniazdują w sprzyjających warunkach, tzn. gdy znajdują się w temperaturze 23-25°C, maja dużo światła dziennego oraz odrębną klatkę dla każdej parki. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu dla tych ptaków powinna wynosić 80%. Papuziki zakładają gniazdo w półotwartej budce lęgowej. Budulcem mogą być źdźbła traw, włókna roślinne, włosie zwierząt, mech, piórka i siano. Budowę gniazda rozpoczyna zawsze samczyk, który znosi przez kilka dni materiał do budki lęgowej. Podczas budowy gniazda często śpiewa, okazuje w ten sposób chęć gniazdowania. Jeśli w ciągu tygodnia samiczka nie zaakceptuje jego zalotów, to zdarza się ze samczyk zaczyna gonić samiczkę oraz może ją bić. Taka sytuacja oznacza że samiczka jest jeszcze płciowo nie dojrzała, w takim przypadku trzeba ją oddzielić od samczyka albo zabrać z klatki budkę lęgową oraz materiał mogący służyć za budulec. Jednak po trzech dniach zalotów i budowy gniazda przez samczyka, samiczka przyjmuje jego zaloty i pomaga mu w budowie gniazda (gniazdo ma kształt kulisty i posiada otwór wlotowy). Często jednak podczas lęgów poprawiają gniazdo, przynosząc do niego jakiś materiał. Jeżeli w rogu klatki umieścimy gęsty krzak lub zawiesimy gałązki, to na pewno ptaki wybiorą na gniazdo to miejsce. W gnieździe dochodzi do kopulacji. Samiczka znosi 4-5 jaj, które wysiadują oboje rodzice przez 14 dni. W nocy samiczka przebywa w gnieździe sama, a samczyk siedzi obok na gałązce. Kontrola gniazda jest niewskazana, gdyż ptaki mogą je porzucić. Gdy rodzice zaczynają się nerwowo zachowywać (wychodzą z klatki, nerwowo czegoś szukają a potem do niego powracają), to znaczy że młode przyszły na świat. Szukają oczywiście pokarmu dla młodych (powinna to być karma miękka).
Jeśli wylęg przebiega normalnie, to po trzech dniach słychać kwilenie młodych. Przez dziesięć dni rodzice ogrzewają młode w gnieździe. Młode opuszczają gniazdo po upływie 21 dni, ale przez następne dwa tygodnie są nadal karmione przez rodziców. Kolor ich ubarwienia to szarozielony, z pomarańczową maską oraz krótkim ogonkiem. Pierzenie zaczyna się w trzecim a kończy w piątym miesiącu ich życia. Młode po opuszczeniu rodziców mogą przebywać z innymi młodymi ptaszkami egzotycznymi.
|
|
|
Komentarze (1)Autor: ~PartyMarta2212 (2017-10-18, 09:17:55) [odpowiedzi: 0] (IP: 83.7.193.99)Odpowiedz Temat: elo gazelo 321...0 witajcie mi grajcie na msp mnie zapraszajcie |
|