Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Ptaki egzotyczne » Papuzik trójbarwny

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Papuzik trójbarwny (łać.Erythrura trichroa)

     Papuzik trójbarwny zamieszkuje południowo-wschodnią Azję oraz następujące wyspy: Borneo, Jawę, Sumatrę, Celebes i Moluki. Żyje w lasach, ogrodach, stadach oraz w pobliżu pól ryżowych. Zjada rożne nasiona ale szczególnie przepada za ryżem. Ponadto zjada różne owoce, młode pędy roślin oraz owady. Papuziki trójbarwne zakładają gniazda w gęstych zaroślach. W jednym roku odbywają trzy lęgi. Pierwszy raz w Europie ptaki te udało się rozmnożyć przed stu laty.
Papuziki trojbarwne na gałęzi
  • Wygląd
  • Hodowla
  • Rozmnażanie
  •      

    Wygląd

    Czoło, podgardle oraz boki głowy Papuzika trójbarwnego są kobaltowo-niebieskie. Pióra wokół dzioba są koloru czarnego, grzbiet zaś ciemno-zielony. Pióra pokrywowe podogonowe mają barwę szkarłatno-czerwoną, podbrzusze oraz środek piersi są intensywnie czerwone. Od dolnej części piersi do podgardla pióra mają barwę oranżową z lekkim odcieniem cynamonowym. Lotki są oliwkowozielone, pióra pokrywowe skrzydeł zielone z szarymi obrzeżami chorągiewek, dłuższe sterówki są ciemnoczerwone z szarą końcówką, zaś pozostałe sterówki są barwy niebieskoszafirowej z ciemnoczerwonymi obrzeżami. Dziób jest ciemnoszary, nogi szafirowe. Samiczka posiada mniej intensywne ubarwienie niż samiec. Czoło i podgardle są u niej szare, a podbrzusze żółtobrunatne, nie posiada wydłużonych sterówek w ogonie. Samczyk śpiewa bardzo donośnie, składa się z turkotu połączonego z dzwoneczkami, zgrzytliwego fletu oraz gwizdów. Śpiew samiczki jest o wiele łagodniejszy, mniej dynamiczny; początek jest donośny, a w fazie końcowej przechodzi w szczebiot. Długość ciała wynosi 12-13 cm.
    Trzy Papuziki
         

    Hodowla

    Ptaki które pochodzą z odłowów dosyć trudno się aklimatyzują w warunkach domowych za względu na zmianę pokarmu. W swoim naturalnym środowisku maja pod dostatkiem różnych nasion oraz owoców, dlatego też musimy zapewnić im bardzo urozmaicony pokarm. Z doświadczeń wielu hodowców wynika, że papuziki trójbarwne przyzwyczajają się do mieszanek o różnym składzie nasion, gdyż pochodzą z różnych środowisk o zróżnicowanej roślinności. Z pokarmów stosowanych w żywieniu tych ptaków należy wymienić mieszankę dla Kanarków , nasion konopi, słonecznik gnieciony, proso, mak, ryż kruszony, nasiona różnych traw, nasiona chwastów, sałaty, murzynek i różne zielonki. Bardzo ważnym białkowym pokarmem są larwy mączników, wazonkowce oraz mrówcze jaja. Papuziki trójbarwne są odporne na zmienne warunki klimatyczne, ale dłuższe przetrzymywanie ich w temperaturze 15°C może być dla nich szkodliwe. Szybko przyzwyczajają się do otoczenia i jeśli klatka jest dostatecznie duża, nie okazują lęku wobec ludzi i mogą przebywać z innymi małymi ptakami egzotycznymi, bardzo dobrze z nimi współżyjąc. W klatce powinny być umieszczone dwie rozwidlone oraz nieco skośne gałązki, które pozwalają ptakom zachować spokój oraz dostarczają im odpowiedniego ruchu. Woda pitna dla papuzikow trójbarwnych powinna być, przegotowana lub odstała zwłaszcza w pierwszym okresie aklimatyzacji. Należy do tej wody dodawać Polfamix Z lub multiwitaminę. Woda do kąpieli również nie powinna być bezpośrednio z kranu. Nieprawidłowość w funkcjonowaniu ptaków, oraz w ich wyglądzie może spowodowane być niedoborem witamin, białka zwierzęcego oraz składników mineralnych. Najbardziej przykre z tych nieprawidłowości to wykrzywienie kończyn, stale zarzucanie głowy na grzbiet, wyłamywanie się sterówek oraz lotek. Przez pewien czas naturalne pokarmy witaminowe, zwierzęce oraz mineralne, mogą być zastąpione za pomocom odżywki dla niemowląt takich jak: "Bebiko", "Humana", Polfamix Z, Biotan oraz Formosan.
    Parka Papuzików
         

    Rozmnażanie

    Jest ono trudne ale możliwe w klatce lub Wolierze o dużych rozmiarach, w pomieszczeniu o dużej wilgotności powietrza, temperaturze powyżej 20°C oraz w pomieszczeniu dostatecznie nasłonecznionym. W malej klatce ptaki stają się nerwowe, ponieważ nie mają dość dużo bezpiecznego terytorium, mogą w niej zbudować gniazdo ale nie wychowają w niej potomstwa. W zapewnionej dużej klatce o wymiarach 100x50x50 cm, lub wolierze można umieścić różne rośliny krzaczaste i pnącza, które stanowią dla ptaków namiastkę środowiska naturalnego, dają im poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość zbudowania gniazda. Materiałami do budowy gniazda mogą być między innymi podsuszone źdźbła trawy, łyko, słoma, mech, pióra, włosie i inne. Warunkach domowych papuziki trójbarwne akceptują te gniazda, które przygotował dla nich hodowca. Składają w nich ściółkę oraz formują gniazdo w kształcie miseczki. Samiczka składa 4 jaja, które razem z partnerem wysiaduje przez 13 dni. Kontrolowanie gniazda nie jest wskazane ponieważ ptaki mogą porzucić gniazdo. Podczas wychowu młodych w klatce nie może zabraknąć karmy miękkiej, pokarmu zwierzęcego oraz skiełkowanych nasion i mieszanki dla kanarków. Jeżeli z klatki po trzech dniach od momentu wyklucia się młodych, wydobywają się dźwięki, jest to znak że wychowywanie przebiega prawidłowo. Pierwsze młode opuszczają gniazdo po 20 dniach. Młode po wyjściu z gniazda mają wielkość dwóch trzecich dorosłego ptaka. Ich ogonki są bardzo krótkie ok 1cm. Ich barwa jest matowa, bez rysunku i barw. Po opuszczeniu gniazda młode pozostają jeszcze pod opieką rodziców przez około dwa tygodnie. Bardzo trudno młodym przychodzi przyzwyczajenie się do samodzielności, mimo tego że są bardzo ruchliwe i lotne. Jeśli rodzice przystępują do następnego gniazdowania i przestają opiekować się potomstwem, możemy młódki umieścić w klatce, w której znajdują się dorastające pisklęta mewek japońskich , które wielokrotnie uratowały pisklęta innych ptaków przed śmiercią głodową. Zmiana upierzenia młodych papuzików trójbarwnych zaczyna się w trzecim, a kończy w siódmym miesiącu ich życia. W tym okresie mają one duże zapotrzebowanie na witaminy oraz białko zwierzęce. Dostateczna ilość pokarmu zwierzęcego jest decydująca jeżeli chodzi o prawidłowy rozwój młodych ptaków.

    Komentarze (2)
    Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 1]
    Temat:

    Komentarze na temat: Papuzik trójbarwny


    Dyskusja użytkowników na temat: Papuzik trójbarwny


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 6minusplus 5 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!