Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Ptaki egzotyczne » Ryżowiec

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Ryżowiec (łać.Padda oryzivora)

     Ryżowiec spotykany jest na Jawie, Sumatrze, Borneo, w rejonie Madras oraz na południowych terenach Chin. Z niektórych źródeł możemy się dowiedzieć, że ptaki te pochodzą z Jawy i Bali. Ryżowiec jest gatunkiem pochodzącym z rodziny astryld. Jego naturalne środowisko jest bardzo urozmaicone. Gatunek ten zamieszkuje rozległe obszary porośnięte krzewami , obrzeża lasów, ogrody, parki, osiedla ludzkie przy których jest dużo zieleni. Żerują całymi grupami na polach uprawnych, szczególnie ryżu i pszenicy, z których zjadają młode pędy oraz dojrzewające i już dojrzałe nasiona. Gniazda ich mają kształt kulisty. Możemy je spotkać na drzewach, krzewach a także na dachach niewysokich zabudowań. Chińczycy jako pierwsi podjęli próby hodowli Ryżowca w warunkach domowych, za nimi próby te podjęli Japończycy, którym udało się wyhodować dwie odmiany mutacyjne: białą oraz szekatą. W ostatnich latach hodowcą udało się także uzyskać odmianę beżową.
Ryżowiec
  • Wygląd
  • Hodowla
  • Rozmnażanie
  •      

    Wygląd ptaka.

    Głowa Ryżowca jest koloru czarnego, na licach posiada owalne czarne plamy (które zwane są także muszelkami). Niebieskoszarą barwę ma górna część piersi, dolna zaś jest niebieskofioletowa. Szarobiałe są jego boki oraz brzuch. Pióra pokrywowe grzbietu oraz skrzydeł są niebieskoszare , u niektórych osobników mają brunatny nalot. Lotki są szafirowoniebieskie , zaś sterówki i pióra pokrywowe nadogonowe czarne. Prawie białego koloru posiada pióra pokrywowe podogonowe. Dzio jest gruby i czerwony. Nogi ma różowego koloru. Samica Ryżowca dziób posiada bledszy, głowę mniejszą , a w niektórych źródłach jest podane, że muszelki samiczki są mniejsze i mniej efektowne niż samca. U odmiany białej wszystkie pióra są śnieżnobiałe, dziob koloru czerwonego, a nogi różowe. U niektórych białych osobników w pierwszym roku życia występuje kilka czarnych piór, które znikają podczas okresu pierzenia się ptaków. Osobniki szakate, są biało- czarne, biało - szafirowe lub biało - brunatne, które otrzymuje się przez krzyżowanie osobników białych lub szekatych z ptakami standardowymi. Nie zawsze z krzyżowania różnych ptaków w pierwszym pokoleniu, uzyskamy pożądany wynik, dlatego krzyżowanie należy powtarzać , ale do tego należy dobierać osobniki które nie są ze sobą spokrewnione. Samiec chętnie i bardzo dobrze śpiewa. Jego śpiew składa się z kilku różnych turkotów, treli oraz dzwoneczków, utrzymywanych w głębokiej , przyjemnej dla ucha tonacji. Długość ciała wraz z ogonem wynosi około 14 cm.
    Para Ryżowców
         

    Hodowla.

    Razem z innymi ptakami Ryżowce mogą przebywać w dużych klatkach oraz wolierach, nie czyniąc im żadnej krzywdy. Dla jednej parki klatka powinna mieć co najmniej wymiary 50x40x40 cm. Żerdzie musza być o grubości około 14 mm, które powinny być pokryte korą. Z upływem czasu ptaki same ją oberwą, a będzie to dla nich dobre zajęcie i świetna zabawa. Hodowcy umieszczają w klatkach kilka żerdzi o różnej grubości, a ptaki same wybiorą do spania tą, która najbardziej będzie im odpowiadała. Dno klatki powinno być wysypane piaskiem. Nie powinno być ono wykładane papierem, ponieważ ptaki szybko go podrą, a czasami mogą go zjeść, co nie jest dobre dla ich zdrowia. Mikroelementy które znajdują się w piasku, są niezbędne do prawidłowej przemiany materii i stanowią bardzo dobre uzupełnienie pokarmu. Ryżowce chętnie zjadają oraz kruszą skorupki kurzych jaj, powinny wiec ich mieć zawsze pod dostatkiem, Silne dzioby tych ptaków wymagają ścierania, to też mogą robić gdy mają podane do zjadania twarde ziarna np.: ryżu, konopi, pszenicy oraz prosa. Strugany ryż przed zjedzeniem rozdrabniają, zaś konopie oraz inne nasiona obierają z łusek. Mieszanka przeznaczona dla kanarków czyli murzynek, słonecznik oraz kasze i odzywki dla dzieci, mogą być uzupełnieniem wyżej wymienionych pokarmów . Z pokarmów soczystych możemy podawać Ryżowcom rdest ptasi, nać pietruszki, szpinak, tartą marchewkę oraz jabłko. Ryżowce lubią bardzo się kąpać, zwłaszcza w cieple i słoneczne dni, dlatego w ich klatce powinniśmy umieścić basenik kąpielowy, w którym codziennie musimy zmieniać wodę. Ptaki te są dość odporne na zmienne warunki klimatyczne, lecz nie powinniśmy ich przetrzymywać dłużej w temperaturze poniżej 10°C, ponieważ nie jest to dla nich dobre. Możemy je trzymać w wolierach ogrodowych , w których dobrze zaaklimatyzowane ptaki mogą przebywać nawet do późnej jesieni.
    Ryżowiec na gałęzi
         

    Rozmnażanie.

    Rozmnażanie przeważnie jest zawsze udane, jeżeli ptaki wybrane do lęgów są płciowo dojrzałe i maja ponad 18 miesięcy (półtora roku). Najlepiej jednak gniazdują osobniki trzyletnie. Każda parka powinna być trzymana w osobnej oraz obszernej klatce, która ma wymiary 100x60x60 cm i jest dobrze zakrzewiona oraz wyposażona w dwie budki lęgowe o różnych kształtach. Klatka powinna stać w dobrze oświetlonym i ciepłym pomieszczeniu. Budka powinna mieć wymiary 12x11x15 cm, otwór powinien mieć średnicę 5 cm. Dno klatki musi lub powinno być wklęsłe. Ryżowce podczas wysiadywania jaj lubią przerabiać swoje gniazdo. W budce o płaskim dnia jaja mogą się rozsypywać , wskutek czego nie będą przez ptaki prawidłowo dogrzane. Mech i delikatne źdźbła trawy służą za ściółkę. Ptaka nie należy dawać sztucznych włókien, ponieważ ich delikatne i miękkie nitki mogą oplatać się wokół nogi ptaka dorosłego i piskląt, kalecząc je i niszcząc gniazdo. Samica Ryżowca znosi od 4 do 8 jaj, które wysiadują oboje rodzice przez 13-14 dni (przez większość czasu jaja oraz pisklęta ogrzewa samiczka). Oboje rodzice karmią swoje potomstwo. Po upływie 26 dni od chwili wyklucia się młode ryżowce opuszczają budkę, a po następnych dwóch tygodniach staja się w pełni samodzielne i można je oddzielić od rodziców, ale pod warunkiem, że same będą zjadać podawane im nasiona. Rozmnażanie Ryżowców w wolierach w których przebywają też inne ptaki, przysparza wiele trudności. Już podczas wyboru gniazda niektóre Ryżowce są agresywne w stosunku w stosunku do swoich współlokatorów . Atakują inne ptaki gdy te zbliżają się do ich gniazd, kradną innym ściółkę, a czasami nawet zapominają o opiece nad swoimi jajami lub potomstwem. Podczas wychowywania potomstwa, Ryżowce powinny mieć zapewnioną pod dostatkiem karmę miękką oraz skiełkowane nasiona, ponieważ bardzo je lubią i karmią nimi swoje młódki. Podczas lęgów i pierzenia się nie może im zbraknąć zielonek, które dostarczają im niezbędnych witamin oraz mikroelementów, które są potrzebne ptakom do normalnego rozwoju, budowy tkanek oraz syntezy barwników piór. Młódki zaczynają okres pierzenia po szóstym tygodniu od momentu opuszczenia przez nich gniazda, a kończy się po 6-12 miesiącach życia. Przedłużanie się okresu pierzenia młodych spowodowane jest, niewłaściwą karmą oraz złym oświetleniem pomieszczenia, w którym ptaki przebywają. W przeciągu roku Ryżowce odbywają trzy lęgi.

    Komentarze (8)
    Autor: ~Satelita      (2018-07-22,  13:57:34)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 31.0.46.125)Odpowiedz
    Temat:

    Ryzowce


    Woliera pokojowa 2m×2m szer.1,2o nimfy faliste ryzowce czy moga byc razem na legach
    Autor: ~ali1943     (2017-06-11,  15:12:59)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 79.110.200.54)Odpowiedz
    Temat:

    spiew samca


    mam parke ale samczyk nie spiewa tylko ćwierka
    Autor: malgosia  (1)Iloœć zatwierdzonych komentarzy     (2015-10-18,  16:22:40)      [odpowiedzi: 1]
    Temat:

    ryżowiec


    Witam, proszę o pomoc, chcialabym kupic dwa ryzowce. Przejrzałam internet i wydląda na to, że są niedostępne w Wwie. Czy ktoś może mi wskazać, gdzie szukać?
    Dobrych kilka lat temu kupiłam ryżowca w sklepie zoologicznym na Nowym... [->]
    Autor: ~Mariusz     (2014-12-10,  20:08:34)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.30.200.43)Odpowiedz
    Temat:

    proszę o pomoc


    Witam, m-c temu kupiliśmy synowi na urodziny 2 ryżowce (Na giełdzie w Pszczynie). Hodowca twierdził że jest to wspaniale dobrana parka: siwa samiczka i biały samiec. Tym czasem wg naszych obserwacji to nasza parka to dwa samce. Siwy pięknie... [->]
    Autor: admin     (2010-08-01,  13:15:13)      [odpowiedzi: 2]
    Temat:

    Komentarze na temat: Ryżowiec


    Dyskusja użytkowników na temat: Ryżowiec


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 6minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!