Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Ptaki egzotyczne » Muszkatka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Muszkatka (łać.Lonchura punctulata)

     Muszkatka pochodzi z południowej Azji. Ornitolodzy rozróżniają dwanaście odmian barwnych w obrębie tego gatunku ptaków. W zależności od obszarów gdzie żyją dane odmiany Muszkatki, mają one określone ubarwienie oraz tryb życia nieco różniący się ją od pozostałych. Muszkatki zamieszkują obrzeża lasów, łąki, ogrody, parki, sady oraz pola uprawne. Współżyją zgodnie z innymi małymi pakami egzotycznymi, po zakończeniu lęgów łączą się z nimi w duże stada. Ich gniazdo ma kształt kulisty, budują je w gęstych krzewach. Głównym ich pożywieniem są nasiona, drobne owoce i młode pędy różnych roślin. Pokarmem zwierzęcym interesują się jedynie w okresie wychowu młodych i można wtedy zobaczyć, jak uganiają się za rozmaitymi owadami.
Muszkatka na gałęzi
  • Wygląd
  • Hodowla
  • Pokarm
  • Rozmnażanie
  •      

    Wygląd.

    Pióra na głowie, podgardlu, całym karku oraz górnej części grzbietu są ciemnobrunatne. Dalsza część grzbietu, pióra pokrywowe skrzydeł oraz lotki drugorzędowe są jaśniejsze, chorągiewki lotek pierwszego rzędu mają obrzeża ciemnobrunatne. Kuper też jest koloru ciemnobrunatnego. Koloru rdzawobrązowego jest kuper oraz pióra pokrywowe nadogonowe . Pierś oraz brzuch są koloru miedzi z ciemnobrunatnymi cętkami, boki szare z lekkim żółtym nalotem. Ogon ciemnobrunatny. Dziob i nogi są zaś szafirowe a oczy brązowe. Jaśniejsze obrzeże ma większość brunatnych piór pokrywowych, a niektóre jasne pióra pokrywowe mają obrzeże brunatne, co nadaje Muszkatce charakterystyczny łuskowaty rysunek. Długość ciała wraz z ogonem wynosi 12 cm. Samczyka od samiczki odróżnia jedynie to, że samczyk śpiewa, samiczka wydaje tylko pojedyncze tony wabiące.      

    Hodowla.

    Muszkatki bardzo lubią przebywać w parach. Jeśli klatka jest duża, np. 100x70x50 cm, to jest ona odpowiednio duża aby mogły w niej przebywać nawet pięć par tych ptaków. Bardzo dobrze znoszą one towarzystwo innych małych ptaków egzotycznych. Dla jednej pary Muszkatek jest dobra klatka o wymiarach 50x45x45 cm. Okresowe obniżenie temperatury do 10-15 °C znoszą dobrze, ale najlepiej czują się w temperaturze powyżej 20 °C. Pomieszczenie w którym przebywają ptaki, powinno być dobrze nasłonecznione. Przed utratą kondycji ptaki chroni umieszczenie w klatce dwóch rozwidlonych gałązek, które umożliwiają im ruch. W klatce powinny się znajdować pojemniki na karmę, w kilku pojemnikach możemy rozdzielać karmę w odpowiednim zapotrzebowaniu. Woda do picia i kąpieli powinna być letnia i odstana. Zimna woda prosto z kranu może prowadzić do różnych chorób układu pokarmowego ptaków. Ptaki które otrzymują mało zielonek, powinny otrzymywać witaminy rozpuszczone w wodzie do picia.
    Muszkatki w krzakach
         

    Pokarm.

    Głównym pożywieniem Muszkatek są nasiona prosa, kanaru, różnych traw oraz nieduża ilość mieszanki dla kanarków. Jako dodatek podajemy rozkruszony bądź namoczony biszkopt. W okresie pierzenia się ptaków należy codziennie zaopatrzyć je w świeże pokarmy soczyste, a zwłaszcza w tartą marchewkę, jabłko lub posiekany szpinak. Żywienie oraz pielęgnacja są takie same jak dla zeberek.      

    Rozmnażanie.

    Nie jest ono trudne i przeważnie jest udane, jeśli ptaki są płciowo dojrzałe (minimum dziewięć miesięcy), a klatka jest zakrzewiona i obszerna. Ptaki budują kuliste gniazdo w środku gęstego krzewu. Materiałem na budowę gniazda są źdźbła trawy różnej grubości i długości oraz włókna roślinności. Czasem się zdarza, że gniazdo urządzą w uprzednio przygotowanej przez hodowcę na wpół otwartej budce lęgowej lub gniazdku pa kanaru. Muszkatki robią gniazdo bardzo niedbale, hodowca musi je sam poprawić aby nie wyleciały z niego jaja ( poprawić je należy przed wykluciem się pierwszego jajeczka, ponieważ ptaki nie lubią kontroli i mogą gniazdo opuścić). Material na budowę gniazda znosi zarówno samiec jak i samiczka. W jednym roku Muszkatki odbywają cztery lęgi. Podczas budowy gniazda dochodzi do kopulacji, a po ukończeniu budowy samiczka znosi pierwsze jajeczko. W czasie jednego gniazdowania samiczka może mieć nawet sześć jajeczek. Samiczka wysiaduje jaja przez 12-13 dni ( wysiaduje je na zmianę z samczykiem, ale przez większość dnia w gnieździe przebywa samiczka). Przez pierwsze dni od wyklucia się młodych samiczka prawie w ogóle nie opuszcza gniazda, samczyk karmi samiczkę, a ona młode którymi się także opiekuje. W okresie karmienia i wychowy młodych ptakom nie może zabraknąć urozmaiconego pokarmu, ponieważ tylko on jest gwarancją tego że młode będą miały zapewnione wszelkie potrzebne im do rozwoju substancje odżywcze. Podstawowym pokarmem Muszkatek w czasie wychowu młodych są skiełkowane nasiona prosa, kanaru, różnych traw, nieduża ilość karmy jajecznej , mączniki i różne zielonki. Jeżeli młode są dobrze karmione przez rodziców, opuszczają gniazdo po dwudziestu dniach. Potem nadal karmią je rodzice, ale więcej inicjatywy w karmieniu potomstwa przejawia samczyk. Młode oddzielamy od rodziców dopiero wtedy, gdy mamy zupełną pewność, że same potrafią zjadać oprócz karmy miękkiej także nasiona. Kolor upierzenia młodych jest ciemnobrązowy, nie posiada żadnego rysunku. Pierzenie i zmiana ubarwienia trwa do pół roku życia. Młode samczyki już po trzech miesiącach życia zaczynają niezbyt melodyjnie śpiewać, dzięki czemu można odróżnić je od samiczek. Hodowca będzie wtedy mógł je oznakować za pomocą plastikowych obrączek, które zakłada się samczykom na prawą nóżkę, a samiczkom na lewą, podobnie jak w przypadku innych ptaków egzotycznych. Na czas pierzenia się młode Muszkatki możemy umieścić w wolierach razem z innymi małymi ptakami.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 4minusplus 1 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!