Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Ptaki egzotyczne » Motylik niebieskogłowy

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Motylik niebieskogłowy (łać.Uraeginthus cyanocephalus)

     Motylik niebieskogłowy pochodzi z Afryki, gdzie zamieszkuje północną Kenię oraz południowe obszary Somalii. Żyje na suchych stepach a żywi się nasionami traw i różnych chwastów, podczas lęgów zjada dużą ilość różnych owadów oraz ich larw. Gniada zakłada w gęstych krzewach. Motyliki niebieskogłowe wyprowadzają w ciągu jednego roku 3 do 4 lęgów. W czasie gniazdowania wyznaczają one swój teren, na który nie wpuszczają innych ptaków.
Motyliki niebieskogłowe na galęzi
  • Wygląd
  • Hodowla
  • Rozmnażanie
  •      

    Wygląd.

    Samczyk posiada zabarwioną głowę, podgardle, pierś, boki, kuper oraz pióra pokrywowe nadogonowe na barwę niebieską. Grzbiet oraz skrzydła są koloru cynamonowo-brunatnego, natomiast brzuch i pióra pokrywowe podogonowe są koloru szaro- żółtego. Sterówki posiada o barwie szaro-niebieskiej. Dziób czerwony, zaś nogi brunatno-czerwone. Wszystkie niebieskie elementy ubarwienia Motylika niebieskogłowego mają bardziej intensywna barwę niż u pozostałych Motylików. Samiczka posiada czoło, ciemię, potylicę oraz kark cynamonowo-brunatny. jest nieco mniejsza od samczyka, a jej ubarwienie jest mniej intensywne. Śpiewa tylko samczyk. Długość ciała wynosi 12 cm.      

    Hodowla.

    Motyliki niebieskogłowe szybko się oswajają z nowym otoczeniem oraz ze swoim opiekunem. Lubią dużo słońca oraz ciepła. Nie powinny przebywać w temperaturze poniżej 20°C , ponieważ jest to dla nich szkodliwe. Jeżeli opiekun nie zamierza dopuścić do rozmnażania, klatka o wymiarach 60x40x40 cm jest wystarczająca. Karma powinna być bardzo urozmaicona, oprócz rożnych nasion powinna być wzbogacona o witaminy, białko zwierzęce oraz powinna być bogata w sole mineralne, podobnie jak przy karmieniu Motylika krasnouchego. Dno klatki powinno być często czyszczone i wysypywane białym czystym piskiem. Czysta odstała woda z dodatkiem multiwitaminy zabezpiecza ptaki przed awitaminozą. W ciepłe i słoneczne dni Motyliki niebieskogłowe uwielbiają się kąpać. Zabrudzoną wodę trzeba usunąć z klatki, ponieważ ptaki nie mogą jej spożywać, spożycie brudnej wody może się przyczynić do powstania u ptaków różnych poważnych schorzeń układu pokarmowego. W dużych wolierach lub klatkach Motyliki niebieskogłowe możemy trzymać z innymi małymi ptakami egzotycznymi.
    Motyliki niebieskogłowe
         

    Rozmnażanie.

    Rozmnażanie Motylików niebieskogłowych jest dość trudne. Zaznaczają one swój rewir na który nie wpuszczają innych ptaków. Wskazane jest aby para lęgowa przebywała w osobnym pomieszczeniu w dużej klatce o wymiarach 100x60x50 cm. We wnętrzu klatki powinny się znajdować całe kępy roślin lub gęste krzewy z delikatnymi cienkimi gałązkami, wśród których ptaki mogłyby zbudować gniazdo. Jeżeli Motyliki są płciowo dojrzałe, bardzo szybko przystępują do budowy gniazda. Używają do tego trawy i włosia, których powinny mieć zapewnionych w klatce pod dostatkiem. Samiczka znosi od 4 do 6 jaj, które wysiaduje przez 12-13 dni na zmianę ze swym partnerem. Kontrolowanie gniazda nie jest wskazane, ponieważ po mimo tego, że ptaki nie boją się swojego opiekuna ani innych osób, mogą gniazdo porzucić. Podczas znoszenia jaj w klatce nie może zabraknąć wapna ptasiego, tłuczonych skorupek z kurzych jaj lub ossasepii. Często się zdarza, że samiczki Motylików mają trudności w znoszeniu jaj, wtedy należy im podać rozpuszczone w wodzie pitnej Calcium Gluconicum. Młode zazwyczaj opuszczają gniazdo po 20 dniach życia, ale jeszcze przez następne 10 dni są nadal karmione przez rodziców. Ubarwienie młodych jest barwy szarej, ale można też zauważyć pojedyncze niebieski piórka. U młodych samczyków niebieskich piórek jest sporo na głowie. Pierzenie się młodych następuję po 2 miesiącu ich życia. U tym okresie potrzebują one dużo białka zwierzęcego oraz witamin, które mogą być podawane w postaci zielonek. Mogą one przebywać z innymi małymi ptakami egzotycznymi. W warunkach domowych dobrze odżywione i zadbane Motyliki niebieskogłowe mogą dożyć nawet 15 lat.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 6minusplus 5 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!