Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Ptaki egzotyczne » Czyżyk czerwony

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Czyżyk czerwony (łać.Carduelis cucullata)

     Czyżyk czerwony jest pięknym ptakiem pochodzącym z Kuby i Wenezueli. Zrobił wielką furorę, gdy w 1915 roku okazało się, że bastardy uzyskane przez skrzyżowanie samców tego gatunku z samicą kanarka są płodne i świetnie przekazują swoją barwę czerwoną potomstwu, dzięki temu uzyskali około 175 odmian barwnych kanarków. Jego zalety sprawiły, że był on masowo kupowany na rynkach europejskich, co mogłoby doprowadzić do jego zagłady. Ścisły zakaz wywozu tych ptaków z ich ojczystego kraju , sprawił że gatunek został zachowany o jednocześnie zakaz przyczynił się do całkowitego braku czyżyków na rynkach Europejskich. Czyżyk czerwony jest łuszczakiem. Otwarte gniazdo zakłada w krzakach, gdzie samiczka znosi od 3 do 4 jaj, które sama wysiaduje.
Samczyk
  • Wygląd
  • Hodowla
  • Rozmnażanie
  •      

    Wygląd ptaka.

    Czyżyk czerwony ma czarną głowę, lekko szafirowy dziób, prawie wszystkie krótkie pióra pokrywowe czerwone, a lotki i sterówki koloru czarnego. Samiczka posiada szare policzki oraz podgardle. Jej boki są koloru szarego z lekkim rdzawym nalotem, który występuje również na grzbiecie. Śpiew samczyka podobny jest do śpiewu naszych czyżyków ogrodowych, ale donioślejszy. Samiczki również śpiewają, ale znacznie ciszej. Ptak ten daje się szybko oswoić, jest łagodny i lubi towarzystwo innych ptaków. Długość ciała wynosi około 11 cm.      

    Hodowla.

    Czyżyk czerwony jest ptakiem bardzo ruchliwym i żywotnym, lubi przestrzeń. Najlepsze warunki ma w klatce lub witrynie o długości 1m, z żywymi roślinami krzaczastymi. Może także żyć z innymi małymi ptakami w wolierze ogrodowej. Bardzo nie lubi samotności. Temperatura poniżej 15°C jest dla niego bardzo szkodliwa, dostaje biegunki, którą jest bardzo trudno wyleczyć. Ptaki, które są importowane często zapadają na choroby przewodu pokarmowego. Jest to związane z trudnościami dostosowania się do nowego otoczenia oraz panujących warunków klimatycznych. Dlatego Czyżyk czerwony powinien przebywać w temperaturze powyżej 20°C oraz dostawać do picia rozrzedzony kleik z płatków owsianych lub rumianek. Otrzymywać powinien także mieszankę z nasion traw, kanaru, murzynka, maku, rzepiku, sałaty i trzeba im podawać codziennie prosa oraz karmę jajeczną, po mimo tego że nie wszystkie podawane im nasiona będą zjadane. Ptaki, które jedzą nasiona jednego rodzaju, bardzo często chorują. Mrówcze jaja i mączniki w niedużej ilości są wspaniałym uzupełnieniem jadłospisu, do którego także powinny być zaliczone zielonki takie jak: mlecz, szpinak, nać pietruszki, owoce (jabłka) i starta marchewka. Czyżyk czerwony najlepiej się czuje w dużej klatce, w której jest miejsce na większą ilość karmidełek, dzięki którym może otrzymywać bardzo urozmaiconą karmę. Oprócz wyżej wymienionych pokarmów, ptakom powinno się podawać pożywkę dla niemowląt Bebiko, sproszkowane mleko lub karmę dla ptaków owadożernych. W umieszczonych w klatce spodeczkach z ziemią warto siać różne drobne nasiona. Część z nich zostaje zjedzona przez ptaki, gdy tylko wykiełkuje, część zaś wtedy, gdy wyrośnie. Niezbędne w klatce są czysty piasek oraz czysta i świeża woda do picia oraz kąpieli. Woda musi być odstana i nie za zimna. Należy do niej dodawać multiwitaminę (w okresie letnim, gdy w pożywieniu jest pod dostatkiem witamin, przynajmniej raz w tygodniu, w okresie zimowym zaś dwa rzy w tygodniu). Ossasepia lub drobno potłuczone skorupki gotowanych jaj kurzych są dodatkami mineralnymi, które są niezbędne do normalnej egzystencji bardzo wielu ptaków egzotycznych, miedzy innymi również czyżyków czerwonych.
    Samiczka
         

    Rozmnażanie.

    Czyżyk czerwony, który jest przeznaczony do reprodukcji powinien mieć minimum dziewięć miesięcy i być dobrze upierzony. Należy parkę umieścić w klatce o wymiarach 80x60x60 cm, w której powinny się znajdować krzaki lub gałązki drzew, w których ptaki mogą założyć gniazdo. W krzaku można umieścić koszyczek gniazdowy z materiałem potrzebnym do zbudowania gniazda. Czyżyki czerwone nie lubią gniazd zamkniętych w budkach. Do budowy gniazd używają delikatnych traw, włosia, piór i suchego mchu. Gniazdo buduje samiczka, samczyk jej tylko asystuje. Trwa to około 3 dni. Samiczka składa od 3 do 5 jaj, które sama wysiaduje przez 12 dni. Samczyk w tym okresie karmi samiczkę. Młode po 18 dniach opuszczają gniazdo, lecz samczyk nadal je karmi, samiczka zaś przygotowuje się do następnego gniazdowania. W okresie wychowu młodym, ptakom nie może zabraknąć żadnego rodzaju karmy. Dobrze odkarmione młode, po miesiącu zaczynają naukę śpiewu. Po dwóch miesiącach zaczynają się pierzyć i wyrastają im pierwsze czerwone pióra. W tym okresie muszą dostawać karmę jajeczną lub biszkopt z tartą karotką, która zawiera dużo karotenu, jest słodka i chętnie przez ptaki zjadana.

    Komentarze (1)
    Autor: ~Jan     (2018-06-14,  23:57:39)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 93.176.194.18)Odpowiedz
    Temat:

    czyz i amadyny wspaniałe


    czy czyzyka można trzymać razem z amadynami wspaniałymi bo padła mi samica czyzyka i został mi tylko samiec a mam dwie samice amadyny i czy mogę go razem z nimi trzymac


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 2minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!