Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Ptaki egzotyczne » Kulczyk Mozambicki

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kulczyk Mozambicki (łać.Serinus mozambicus)

     Kulczyk mozambicki ma kilka odmian, które zamieszkują stepy i sawanny południowej Afryki, aż do Konga. Głównym pożywieniem Kulczyka mozambickiego to nasiona i drobne owady. Budują gniazdo otwarte, w gęstych krzakach. Kulczyk mozambicki zalicza się do łuszczaków.
kulczyk mozambicki
  • Wygląd
  • Hodowla
  • Rozmnażanie
  •      

    Wygląd

    Z wyglądu jest dosyć krępy, pióra ma dobrze przylegające. Z ubarwienia jest bardzo podobny do naszego kulczyka. Szarawa - zieleń to dominująca barwa, pokrywa prawie całą głowę ptaka, plecy, skrzydła oraz ogon. Barwy żółtej są lica, pierś oraz podgardle. Samiczki posiadają wokół podgardla widoczną ciemniejszą obrożę. Śpiew samca jest wyrazisty, melodyjny oraz donośny. Samiczki nie śpiewają . Młode samczyki zaczynają śpiewać po upływie ósmego tygodnia życia. W warunkach domowych Kulczyk mozambicki żyje około 12 lat. Długość ciała wraz z ogonem to około 12 cm.      

    Hodowla

    Kulczyk mozambicki nie jest wrażliwy na zmiany temperatury, ale jak każdy ptak pochodzący z ciepłych krajów, najlepiej się czuje gdy jest ciepło i gdy może przebywać na słońcu. Lubi towarzystwo i może być trzymany z innymi małymi ptakami. Trzymane w jednej wolierze lub klatce więcej par niż jednej Kulczyka mozambickiego, nie jest wskazane, ponieważ dochodzi do kłótni miedzy nimi. Ptaki te muszą mieć dużo przestrzeni , bo często w przypływie radości samczyk śpiewając ugania się za samiczką, która jest zmuszona do robienia uników, aby jej nie poturbował. Zabawa ta jest w prawdzie nie bardzo szkodliwa, ale samiczka podczas tej zabawy może stracić kilka piór. Gałązki albo krzaki stanowią ozdobę w klatce i schronienie dla ptaków. Kulczyk bardzo lubi brać kąpiel, trzeba im zapewnić co dziennie czystą wodę w płaskim naczyniu. Karma oraz pielęgnacja jest taka sama jak dla Kulczyka mozambickiego.
    Kulczyki mozambickie
         

    Rozmnażanie

    Rozmnażanie jest udane gdy ptaki maja zapewniona odpowiednio dużą klatkę , co najmniej 60x40x40 cm. Para do rozrodu powinna być płciowo dojrzała oraz zdrowa, w pomieszczenie powinno być odpowiednio nasłonecznione, temperatura około 20°C. pokarm powinien być z dużym wyborem nasion (skiełkowane nasiona). Ptaki powinny być nauczone jedzenia karmy jajecznej i pokarmu zwierzęcego tj. mączników oraz mrówczych jaj. Gniazdo budują otwarte. Na krzaku lub gałązce może być zamieszczony koszyczek ze ściółka, jak dla kanarka. Na dnie klatki powinny się znajdować materiały odpowiednie do budowy gniazda - ptaki same zdecydują z czego będą sobie budowały gniazdo. Kulczyki gniazdo najchętniej budują z cienkiej, suchej trawy, wnętrze wyścielają delikatnym, miękkim włosiem. Gniazdowanie zaczyna się gdy samczyk z źdźbłem trawy w dziubku ugania się za samiczką, a ona zabiera się za budowanie swojego gniazda. Samiczka znosi od 3 do 5 jaj, które sama wysiaduje przez pierwsze dni. Po upływie pięciu dni samczyk ją zastępuje w wysiadywaniu. Noce para spędza razem w gnieździe. Po 13 dniach wykluwają się młode, które są karmione przez samiczkę. Młode w gnieździe przebywają 20 dni, po opuszczeniu gniazda są karmione przez ojca, a samiczka w tym czasie przystępuje do budowy nowego gniazda. Młode trzeba oddzielić od rodziców gdy same zaczynają pobierać pokarm. Po rozłące z rodzicami powinny otrzymywać taką samą karmę, ale stopniowo trzeba zmniejszać udział karmy jajecznej. Młódki można umieścić z innymi małymi ptakami w wolierze. Po ukończeniu roku młode są już całkowicie wypierzone, a półroczne samczyki bardzo dobrze radzą sobie ze śpiewem. Podczas pierzenia ptaka należy podawać pokarm bogaty w witaminy (owoce, tarta bułka). W okresie gdy są one trudno dostępne, dodajemy ptakom raz na tydzień wodę z rozpuszczoną multiwitaminą. Niezbędne są dodatki mineralne, białko zwierzęce, więc należy ptakom w odrębnym naczyniu podawać sproszkowane mleko i Bebiko. Podany wyżej zestaw pokarmowy nie jest obowiązkowy, ale jest przykładem karmy zastępczej dla Kulczyka mozambickiego.

    Komentarze (1)
    Autor: ~bolo     (2015-10-11,  16:54:21)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.190.218.188)Odpowiedz
    Temat:

    kulczyk


    witam mam pytanko czy jest na sprzedaz kulczyk mozabiski i jaka cena


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 1minusplus 5 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!