|
|
Uszak biały (łać.Crossoptilon auritum)
|
Zakres występowania: Chiny, od południowo- wschodniego Tybetu i zachodniego Szyczuan, południowego Qinghai, południowo- zachodniego Junnan.Jego naturalne środowisko to skaliste zbocza pośród lasów iglastych, także latem bytuje w lasach mieszanych do linii śniegu
Uszak biały w zależności od podgatunków posiada inne nazwy.
Rozpoznaje się cztery podgatunki. Ich odpowiadające geograficznemu występowaniu nazwy to:
Szyczuański Crossoptilon crossoptilon crossoptilon,
Dolan Crossoptilon crossoptilon dolani,
Tybetański Crossoptilon crossoptilon drouyni,
Junnański Crossoptilon crossoptilon lichiangense.
Uszak popielaty Crossoptilon harmani, czasami występuje jako podgatunek Uszaka białego.
Uszak biały to ptak znacznych rozmiarów, o białym upierzeniu z jedwabiście czarnym czubkiem głowy. Skóra twarzy jest czerwona, ogon w ciemnych, czarnych barwach. W odróżnieniu od innych przedstawicieli rodziny uszaków, Uszak biały posiada dość małe "uszy" z piór i mniejszy, mniej zdobny ogon. Samiec i samica są podobne, jednak kury są zwyczajowo mniejsze.
Podgatunki różnice: Crossoptilon crossoptilon crossoptilon - nieskazitelnie biały podbródek, reszta ciała jest w kolorze brudnej bieli, pióra pokrywające skrzydła odbarwione na szaro, pióra pierwszorzędowe są w kolorze od szarego do brązowego. Crossoptilon crossoptilon lichiangense - niemalże identyczny jak crossoptilon, ale skrzydła są jasnoszare. Crossoptilon crossoptilon drouyni - najbielszy wśród swojego gatunku, trochę jasnoszarych piór znajduje się na płaszczu; skrzydła są białe. Crossoptilon crossoptilon dolani - całość upierzenia popielata, tylko brzuch jest biały; pióra skrzydeł są bladoszare.
Obecność na wolności: zachwiana, utrata naturalnych miejsc bytowań oraz polowania zebrały swoje żniwo na dużym obszarze. Jakkolwiek, populacja jest dość spora, I możliwe jest, iż gatunek jest w stabilnej pozycji i miejscami powszechny.
Dane hodowlane:
- Obecność w hodowli: Uszak tybetański i szyczuański wydają się być najpopularniejszymi Uszakami białymi trzymanymi w zamknięciu. Uszak junnański mógł być importowany, ale wydaje się, że został on pomylony z U. szyczuańskim i podgatunki uległy wymieszaniu.
- Okres rozrodczy: od kwietnia do końca czerwca
- Okres dojrzałości:drugi rok życia
- Wielkość miotu: od 4 do 7 jaj
- Okres inkubacji: 24-25 dni
Porady hodowlane:
Uszaki białe powinny być trzymane w parach. Są to ptaki bardzo wytrzymałe, które mogą znieść niskie temperatury, ale wymagają one ochrony przed upałem i słońcem. W hodowli tego gatunku wymagana jest obszerna ptaszarnia.
Niektóre męskie osobniki tego gatunku mogą przejawiać objawy agresji w stosunku do swoich pobratymców, zatem zaleca się aby woliery były duże, z dużą ilością cienia i miejsc do schowania się dla samic. Podcinanie jednego skrzydła samcowi może poskromić jego agresywność.
|
|
|
Komentarze (7)Autor: admin (2010-08-01, 13:15:13) [odpowiedzi: 6] Temat: Dyskusja użytkowników na temat: Uszak biały |
|