Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gęsi » Gęś tuluzyjska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Gęś tuluzyjska

Gąsior rasy tuluzyjskiej
Gąsior rasy tuluzyjskiej
 • WYGLĄD
 • HODOWLA
 • Gęsi tuluzyjskie nie należą do bardzo rozpowszechnionej i znanej rasy gęsi. Według źródeł ptaki te pochodzą z Francji, zostały wyhodowane niedaleko miejscowości Toulouse, pierwsze informacje o tej rasie zostały rozpowszechnione w świat w XVI wieku. Gęsi rasy Tuluzyjskiej należą do jednych z największych osobników wśród innych gatunków tych ptaków. W przeszłości były hodowane wyłącznie dla mięsa, w dzisiejszych czasach hodowcy hodują je ze względów hodowlanych jak także hobbystycznych.  WYGLĄD

  Gęsi rasy tuluzyjskiej posiadają głowę krótką i szeroką o średniej wielkości. Czoło ptaków jest płaskie i łączy się z wysokim u nasady dziobem w kolorze ciemnopomarańczowym. Gęsi posiadają sakiewkę jest to ich charakterystyczna cecha rozpoznawcza wśród innych dużych gęsi. Sakiewka jest bardzo opierzona, mieści się pod dziobem i sięga aż do górnej części szyi, znajduje się w miejscu podgardla.

  Szyja gęsi nie należy do długich, jest krótka i długa, bardzo mocno osadzona. Pierś gęsi jest wypukła, szeroka oraz bardzo dobrze zaokrąglona. Na brzuchu ptaków który jest bardzo duży i przechodzi w szerokie podbrzusze z łatwością można zauważyć fałdy. Oczy ptaków mają kolor ciemnobrunatny z piękną pomarańczową oprawą.

  Gęś tuluzyjska
  Gęś tuluzyjska
  Gęsi charakteryzują się także swoim upierzeniem które zawsze jest szaro popielate, pierś ptaków jest jasnoszara, zaś podbrzusze posiada szarobiałą barwę. Skrzydła bardzo mocno przylegają do ciała gęsi są bardzo mocne i szerokie, widać to wyraźnie kiedy ptak uniesie je do góry podczas trzepotania. Lotki są krótkie i grube ale bardzo dobrze wykształtowane. Pióra znajdujące się na ogonie mają barwę ciemną z widocznymi jasnymi lamówkami. Gęsi posiadają krótkie oraz silne nogi o barwie ceglastoczerwonej.

  Waga gęsi rasy tuluzyjskiej są bardzo ciężkie, waga gąsiorów wynosi nawet 11 kg, a gęsi 9 kg, waga ta robi wrażenie ale dorosłe gąsiory mogą ważyć nawet 18 kg.
  Ciężar młodych ptaków które są przeznaczone do uboju wynosi od 7 do 9 kg.  HODOWLA

  Hodowla tych gęsi nie należy do najłatwiejszych. W prywatnych hodowlach najlepiej jest zaopatrzyć się w jednego gąsiora oraz dwie gąski. Ptaki mają problem z poruszaniem się, jest to spowodowane bardzo silnym otłuszczeniem ciała. Ich ruchy są mocno ograniczone, jeśli chcemy rozmnożyć naszą hodowlę musimy zapewnić ptakom zbiornik z głęboką wodą. Ułatwi im to kopulację.

  Nieśność samiczek jest bardzo słaba znoszą one wyłącznie około 40 jaj na jeden rok, niestety większość jaj jest niezapłodniona. W czasie wychowywania młodych gąsek musimy ptakom zapewnić paszę wysokobiałkową. Młode gąski są bardzo wrażliwe na zmienne warunki pogodowe, mogą popadać w różne choroby podczas złych warunków klimatycznych. Gęsi tej rasy rosną bardzo długo, swój ostateczny wzrost i rozmiar ciała osiągają w wieku dwóch lat. Obrączki gęsi mają rozmiar 27.


  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 3minusplus 4 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!