Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gęsi » Gęś białoczelna

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Gęś białoczelna (łać.Anser albifrons)

Gęś białoczelna
Gęś białoczelna
 • WYGLĄD
 • ROZMNAŻANIE
 •       Gęś białoczelna jest dużym wędrownym ptakiem wodnym. Jest gęsią zamieszkującą głównie Europę i Amerykę Północną. Zimy spędza w Europie, Azji oraz Ameryce Środkowej w stadach liczących parę tysięcy osobników które zasiedlają się w tym okresie nad zbiornikami wodnymi, gdzie nocują oraz na rozległych terenach zielonych polach i pastwiskach. W Polsce na północnych i zachodnich terenach kraju gęś białoczelną możemy spotkać podczas przelotów.

        Istnieje pięć podgatunków gęsi białoczelnej: gęś białoczelna (albifrons albifrons), gęś grenlandzka (albifrons flavirostis), gęś arktyczna (albifrons gambelli), gęś alaskańska (albifrons elgasi), (albifrons sponsa).

        Gęś białoczelna jest najliczniej występującą gęsią dziką. Z wyglądu przypomina gęś gęgawę oraz gęś zbożową. Jednak różni się od nich swoim mniejszym rozmiarem ciała, ciemniejszym kolorem głowy oraz szyją, dziobem w kolorze różowym bez żadnych plam.

        Gęś białoczelna wydaje z siebie wysokie dźwięki które brzmią przypominając "kuu liuu" lub "ho ho".
  Gęś białoczelna żywi się zielonymi i miękkimi częściami roślin lądowych oraz ich nasionami.  Gęsi białoczelne na pastwisku
  Gęsi białoczelne na pastwisku

  WYGLĄD

        Zarówno samiec jak i samica posiadają identyczne ubarwienie o szarej barwie. Na grzbiecie gęsi występują widoczne jaśniejsze poprzeczne pręgi. Głowa jest nieco ciemniejsza niż reszta ciała. Na spodzie gęś posiada szerokie, czarnego koloru poprzeczne pasy, u niektórych podgatunków pasy te tworzą dużą jednolitą plamę. Barwy białej jest podogonie oraz pas wokół nasady dzioba aż do oczu. Nogi gęsi są w kolorze pomarańczowym zaś dziób może być także pomarańczowy lub koloru różowego jest to zależne od danego gatunku gęsi białoczelnej.

        Osobniki młode posiadają szarą nasadę dzioba nie posiadają w młodym wieku białego czoła oraz nie posiadają ciemnych pasów na spodzie tylko szarobrązowe plamy.
  Długość ciała wynosi około 66-86 cm Rozpiętość skrzydeł wynosi około 118 cm Masa ciała wynosi około 1,4 - 3,3 kg  Stado gęsi białoczelnych
  Stado gęsi białoczelnych

  ROZMNAŻANIE

        Gęś białoczelna zakłada swoje gniazdo na ziemi, często w towarzystwie licznych małych kolonii na terenie lekko wzniesionym. Gniazdo buduje samodzielnie samica, wyściela je trawą, mchem oraz puchem. Samica gęsi białoczelnej wyprowadza jeden lęg w ciągu roku. Zazwyczaj składa od 4 do 6 jaj barwy kremoworóżowej (podczas wysiadywania pokryte są jasnobrązowymi plamkami) pod koniec maja lub na początku czerwca (dwa miesiące po jej przylocie z zimowisk). Jaja maja wielkość około 76 x 54 mm i wagę około 25 g.

        Samica wysiaduje jaja przez okres około 22-28 dni. Gąsior w tym czasie czuwa nad gniazdem i nad samicą wysiadującą jaja. Młode pisklęta opuszczają swoje gniazdo po upływie około 40-65 dni. Zarówno samica jak i samiec wspólnie opiekują się swoim potomstwem.

        Młode gęsi, które jeszcze nie połączyły się w pary, dobierają się podczas lata w stada. Gdy kończy się okres lęgów dołączają do nich rodziny z tegorocznym potomstwem.
  Gęsi na zimowiska wylatują zazwyczaj w październiku.  OCHRONA

        Gęś białoczelna należy do gatunku łownego z wyznaczonym okresem ochrony gatunkowej. Sezon polowań na gęś rozpoczyna się od 1 września do 21 grudnia, a na terenach województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego trwa do 31 stycznia.

  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 2minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!