Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gęsi » Gęś podkarpacka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Gęś podkarpacka

Gęś podkarpacka
Gęś podkarpacka
      Gęś podkarpacką najczęściej i najliczniej można spotkać hodowaną na terenach Krakowskich oraz Rzeszowskich. Gęś podkarpacka spotykana jest w rejonie jezior augustowskich i suwalskich. Ta rasa gęsi charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością rzeźną, posiada bardzo smaczne mięso o małej ilości tłuszczu. Po wychowie ekstensywnym waży nie więcej niż 4000g.

Wygląd


      Głowa mała, dziób krótki. Szyja gęsi jest stosunkowo gruba u nasady, ale krótsza niż u innych odmian, zaś mostek długi, szeroki oraz dobrze obłożony mięsem. Gęś podkarpacka ma upierzenie o białej barwie lub siodłate. Budowa jej ciała jest krępa, gęś posiada niski grzbiet mostka, który umożliwia jej uzyskanie bardzo ładnej tuszki. Grzbiet gęsi jest zaokrąglony oraz szeroki, brzuch pełny. Tułów także jest krępy, pierś szeroka, zaś mostek jest lekko wystający. Budowa tych gęsi zwraca szczególną uwagę na krótkie nogi oraz uda, które posiadają dobrze rozwinięte mięśnie oraz stosunkowo cienkie kości. Łapy krótkie. Kości gęsi są cienkie oraz drobne, dlatego właśnie ta rasa odznacza się dobrą wydajnością rzeźną.
Głowa gęśi podkarpackiej
Głowa gęśi podkarpackiej

Hodowla


      Nieśność wiosenna gęsi podkarpackiej wynosi od 8 do 12 jaj. Jeśli w hodowli gęsi nie dokarmia się ptaków, osiągają one wagę około 4000g, zaś po ich podtuczeniu mogą ważyć nawet około 5000g.
Gęsi podkarpackie późno dojrzewają. W chowie ekstensywnym niosą nawet do 10 jaj, ale mogą znieść nawet do 40 jaj. Podczas tuczu odkładają dużo tłuszczu, są więc typowymi gęśmi smalcowymi. Gęsi podkarpackie bardzo dobrze wykorzystują paszę oraz dobrze się tuczą. Są odporne na różnorodne choroby, ponadto są rasą odporną na zmienne i nieodpowiednie warunki chowu. Ptaki bardzo szybko i łatwo się aklimatyzują w nowym otoczeniu.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 3minusplus 3 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!