Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Kaczka Filipińska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kaczka Filipińska (łać.Anas luzonica)

     Kaczka filipińska zamieszkuje Filipiny (Luzon, Mindoro, Leyte, Bohol, Olango, Mindanao i Masbate).
Para samica i samiec
  • Wygląd
  • Rozmnażanie
  • Hodowla
  •      

    Wygląd.

    Dorosłe osobniki Kaczki Filipińskiej obojga płci są ubarwione jednakowo. Od czoła przez wierzch głowy i kark biegnie pas koloru czarnego. Pozostała część głowy i górna część szyi koloru rdzawocynamonowego. Od nasady dzioba przez oko ciągnie się czarna pręga. Pierś koloru jasnoszarego, dolne partie koloru szarego, grzbiet ciemnoszary , skrzydła brązowoszare. Lusterko zielone z czarnym i białym obramowaniem. Dziób niebieskoszary z czarnym paznokciem, oczy brązowe, nogi szarobrązowe. Długość ciała od 48 do 58 cm. Gatunek monotypowy.
    Samica
         

    Rozmnażanie.

    Naturalnym środowiskiem Kaczki Filipińskiej są jeziora, stawy, bagna, rzeki, potoki oraz wybrzeże. Ich sezon lęgowy jest wydłużony. Ptaki spotykane i obserwowane były w marcu, kwietniu, maju i wrześniu, na wyspie Mindanao w grudniu. Samica buduje gniazdo zazwyczaj na ziemi wśród roślinności zielonej. Znosi od 8 do 14 jaj (najczęściej 10) koloru jasnozielonego, które wysiaduje przez 25 do 28 dni. Pisklęta pod czujną opieką matki żerują w płytkiej wodzie i żywią się drobnymi bezkręgowcami oraz zielonymi częściami roślin wodnych. Niezależne stają się między 50 a 60 dniem życia. Dojrzewają w 1 roku. Pary mogą trwać w niezmiennych związkach dłużej niż jeden sezon. Kaczki Filipińskie widywane są zazwyczaj w parach lub niewielkich grupach, w okresie pierzenia w stadach liczących od 100 d0 200 osobników. Gatunek osiadły, niekiedy odbywa lokalne wędrówki w poszukiwaniu przeważnie pokarmu. Ptaki zjadają rośliny i drobne zwierzęta, głównie bezkręgowce.
    Samiec
         

    Hodowla.

    Kaczki Filipińskie są często spotykane w hodowlach . Są łatwe w pielęgnacji i utrzymaniu, problem jest w tym że kaczki filipińskie krzyżują się z innymi gatunkami kaczek, dlatego wymagają oddzielnego wybiegu. Legi zaczynają od połowy kwietnia do połowy maja. Gniazdo budują w ustronnym miejscu wśród roślin, ale także w budkach lęgowych i koszach. Niekiedy w sezonie potrafią odchować potomstwo z dwóch lęgów. Odchów piskląt nie jest skomplikowany. Zjadają mieszankę paszową dla kacząt, rzęsę wodną i inne drobno posiekane zielonki. Podczas zimy powinny mieć zapewnione schronienie w suchym pomieszczeniu na grubej warstwie słomy. Obrączki 11mm.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 1minusplus 9 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!