Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Kaczki » Nurogęś

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Nurogęś (łać.Mergus merganser)

     Nurogęś występuje w Eurazji i Ameryce Północnej.
Samiec
  • Wygląd
  • Rozmnażanie
  • Pokarm
  • Hodowla
  •      

    Wygląd.

    Głowa oraz górna część głowy kaczora w szacie godowej jest czarnego z metalicznym zielonym połyskiem. Na karku posiada gładki "uczesany" czub. Dolna część szyi, pierś, boki tułowia koloru białego z różowym nalotem. Grzbiet jest biało-czarny, na skrzydłach Nurogęś posiada białe plamy. Pióra nadogonowe i ogon koloru szarego, podogonowe i spód ciała białe. Dziób koloru czerwonego, długi i wąski. Nogi ciemnoczerwone. Głowa i górna część szyi kaczki jest brązowa. Na karku obfity "rozczochrany" czub. Gardło białe, pozostałe upierzenie popielate, grzbiet ciemniejszy. Kaczor w szacie spoczynkowej przypomina kaczkę, lecz boki tułowia są nieco bielsze. Gatunek politypowy z trzema podgatunkami. Długość ciała 58-66cm.      

    Rozmnażanie.

    Podczas lęgów naturalnym środowiskiem Nurogęsi są czyste jeziora orz rzeki, bogate w zawartości ryb, ze stronnymi brzegami, otoczone starodrzewem. Podczas zim zasiedlają jeziora, rzeki, laguny oraz słonawe bagna. Na złożenie jaj samice szukają miejsca już w marcu. Gniazdują w dziuplach na wysokości od 1 do 8m. W przypadku braku starych dziupl, wykorzystują na gniazdo szczeliny skalne lub nory. Samica znosi od 8 do 15 jaj, koloru jasnokremowego i wysiaduje je przez około 30 -35 dni. Potomstwo wodzone jest przez matkę. Młode ptaki są zdolne do lotu w 60-70 dniu życia. Dojrzewają płciowo w drugim roku życia. Łączą się w pary sezonowo, nieliczne samice są poligamiczne.
    Samica z młodymi
         

    Pokarm.

    Nurogęś żywi się przeważnie małymi rybami, które w płytkiej wodzie nagarniają do zatok pływając na powierzchni i bijąc skrzydłami, a następnie nurkują i chwytają ryby ostrymi dziobami. Zjadają także bezkręgowce wodne oraz płazy, małe ssaki oraz ptaki. Zjadają także rośliny, które są uzupełnieniem ich diety.
    Samiec
         

    Hodowla.

    Nurogęś w hodowli jest spotykana sporadycznie. Nadaje się na wybieg wielogatunkowy z niektórymi gatunkami Gęsi i dużych kaczek . Są agresywne w stosunku do mniejszych gatunków, mogą nawet zabić i zjeść kacze pisklęta, a nawet bardzo małe gatunki kaczek, dlatego lepiej trzymać je na osobnym wybiegu. Wymagają dużego, głębokiego zbiornika z czystą wodą i brzegiem zarośniętym pasem szuwarów. Kaczką trzeba zapewnić zbiornik z naturalną fauną. Gniazdują w budkach lęgowych, w wydrążonych pniach lub w beczkach ustawionych na ziemi lub na wysokości 1m, przy brzegu lub w pewnej odległości od wody. Jaja znoszone są od kwietnia do maja. Rozród przebiega pomyślniej na wybiegu oddzielnym. Przy obsadzie wielogatunkowej kaczka zachowuje się nerwowo i to może doprowadzić do zniszczenia jaj a nawet piskląt przez samicę. Możliwy jest także sztuczny odchów, nasiadka oraz Inkubator. Pisklęta muszą mieć zapewniony dostęp do wody od najmłodszych dni. Podajemy im żywy zooplankton, larwy ochotek, mączników, posiekane jajka i paszę dla piskląt kaczek morskich z dodatkiem paszy dla kacząt hodowlanych, aby zachęcić je do jedzenia. Samotne pisklęta lepiej pielęgnować w obecności innych kacząt podobnej wielkości. Osobniki dorosłe żywimy pływającym granulatem dla kaczek morskich, granulatem dla kaczek hodowlanych i niewielką ilością ziarna zbóż. Nurogęsi uwielbiają małe rybki. Zimy znoszą bardzo dobrze na lustrze wody. Znane są hybrydy ze skojarzeń z krzyżówkami, główienkami preriowymi ,gągołami oraz Kapturnikami.

    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: 3minusplus 3 = <= Napisz wynik działania.
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!