Zakres występowania: jest to gatunek migracyjny, spotykanym w cieplejszym okresie na terenach Europy, Anglii, Turcji, rzadko widywanym w północnej Skandynawii i Rosji. Ptak zimuje w Afryce Południowej. Do Europy dociear na przełomie kwietnia i maja, a udaje się do ciepłych karjów we wrześniu.
Turkawka
Naturalne środowisko: Turkawki bytują na skaraju lasu wśród zarośli, żywopłotów, ale zawsze blisko pól uprawnych, które dostarczają im pożywienia.
Status środowiskowy: ptak prawnie chroniony w Polsce, objęty ścisłą ochroną gatunkową. W ostatnim czasie europejska populacja tego gatunku spadła o 60% z powodu polowań w trakcie wędrówki do Afryki, oraz zmiany w sposobie uprawy pól.
Opis:
Turkawka jest ptakiem delikatnym, mniejszym oraz ciemniejszym niż Sierpówka, ale trochę większa niż kos. Górna część ciała jest upstrzona piórami o wyraźnych kasztanowo- cynamonowych i czarnymi cętkach. Po bokach karku znajdują się jasne plamy poprzecinane czarnymi pasmami. Młode osobniki nie wykazują tej cechy. Ogon w kształcie wiosła jest koloru czarnego, zakończony jest jasną, białą obwódką.Reszta ciała jest pokryta piórami w kolorze niebieskawo-szarym. Nogi i obrzeża oka są czerwone, dziób jest koloru czarnego. Miękkie pogruchiwania turkawki są przyjemne dla ucha i uprzyjemniaja wiejskie spacery.
Średnie wymairy: długość ciała: 25-27cm , rozpiętość skrzydeł: ok. 54cm , waga: ok. 150g
Obraz pt Turkawka pędzla Zofii Gengembre Anderson
Informacje hodowlane
Ptaki niezmiernie płochliwe.
Wielkość miotu: 2 białe, eliptyczne jaja. Dwa okresy lęgowe, pierwszy w maju, drugi w pierwszej połowie lipca. Czas inkubacji: 15-16 dni trwa okres wysiadywania, zarówno samiec jak i samica zmieniają się podczas wysiadywania, dając czas drugiemu na zdobycie pożywienia. Czas pozostawania w gniezdzie: przed upływem 3 tygodnia młode są zdolne do opuszczenia gniazda, do tego czasu oboje rodziców karmi i ogrzewa pisklęta. Pożywienie: głównie wszelkiego rodzaju nasiona, jakie mogą znaleść na polach.