Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Biały orłowski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Biały orłowski

Gołąb biały orłowski
Gołąb biały orłowski
      Biały orłowski jest gołębiem rasowym wywodzącym się z Rosji, został wyhodowany przez mieszkańców miasta Orzeł w XVII wieku. Dawniej gołąb ten nosił nazwę "wywrotek hrabski", nazwa była związana z jego miejscem powstania (w majątku hrabiego Orłowa Czesmeńskiego). Niestety nie ma sprecyzowanych danych o powstaniu tej rasy gołębi. Na pewno rasa ta jest zaliczana do wywrotków lotnych, na chwilę obecną gołąb ten jest bardzo słabo rozpowszechnioną rasą. Biały orłowski jest gołębiem o średniej wielkości ciała, posiada podłużny korpus, charakteryzuje się kształtem głowy z wyraźnymi, dużymi czarnymi oczami oraz śnieżnobiałym upierzeniem.



Wygląd


      Głowa gołębi jest nie duża, kostkowa, na głowie mieści się szerokie czoło, które jest strome i wysokie. Na głowie w jej tylnej partii znajduje się koronka, która jest szeroka i wysoka. Oczy bardzo duże, wyraźne, lekko wypukłe w barwie czarnej. Brew szeroka, płaska oraz jasna. Biały orłowski jest gołębiem posiadającym krótki, gruby dziób, który jest na końcu tępo zakończony. Dziób jest nieco nachylony w dół, tworzy z pionową linią czoła kąt rozwarty. Dziób jest w kolorze biało-cielistym. Woskówki małe płaskie, biało przypudrowane. Szyja dość długa ale proporcjonalna do wielkości gołębia, u podstawy jest bardzo pełna, zaś przy głowie jest cienka, z nieco lekkim wygięciem. Gołębie szyję naszą zawsze pionowo i paradnie. Pierś gołębi jest szeroka, lekko wypukła, uniesiona oraz widocznie zaokrąglona. Plecy w partii ramion są dość szerokie, nieco opadają w kierunku ogona, plecy posiadają pożądany kuperek. Biały orłowski jest gołębiem o skrzydłach przylegających, które są zawsze noszone na równi z ogonem bądź także znajdują się nieco poniżej ogona. Ogon bardzo płaski, złożony jest z 12 sterówek, noszony zawsze równolegle do podłoża, lekko rozszerzony. Gołąb posiada krótkie nogi, skoki są nieopierzone, w barwie czerwonej, zaś pazurki posiadają barwę jasną. Podczas wystaw ptaków ozdobnych biały orłowski jest oceniany za figurę, budowę głowy, oczy, brew, dziób, za cała postawę, za kolor, za wygląd nóg oraz za ogólny wygląd i dobrostan. Obrączka numer 7.

Gołąb biały orłowski w klatce
Gołąb biały orłowski w klatce
      Biały orłowski jest gołębiem posiadającym bardzo obfite upierzenie, które idealnie przylega do ciała. Gołębie tej rasy występuje w odmianie kolorystycznej białej. Gołebie białe orłowskie są wyłącznie "śnieżnobiałe", bez rysunku.



Małe wady wyglądu


      Niepożądana jest lekko żółta brew, korona źle rozwinięta oraz występująca szpara w środku dzioba.



Duże wady wyglądu


      Niedopuszczalna jest wydłużona głowa, wyraźnie spadziste czoło, cienki, prosto wystawiony dziób, ostry dziób, brew nie może być w barwie czerwonej czy różowej, oczy o różnym kolorze, dużą wadą są kolorowe pióra na białym upierzeniu, nogi opierzone, nieproporcjonalna budowa ciała. ?

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 4minusplus 7 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!