Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Tippler Zagłębiowski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Tippler Zagłębiowski

Tippler Zagłębiowski
Tippler Zagłębiowski
 • Wygląd
 • Wady wyglądu
 •       Tippler Zagłębiowski to rasa gołębi, która została na tereny Zagłębia Dąbrowskiego sprowadzona na początku XX wieku z Niemiec. Hodowcy Zagłębia przez wprowadzenie do krzyżówki miejscowych ras lotnych pozyskali odmianę gołębi bardzo lotnych, bardzo wytrwałych i mogących długo latać. Wśród hodowców gołębi Tippler Zagłębiowski zyskał bardzo dużą popularność, są ptakami ozdobnymi bardzo chętnie hodowanymi.  Wygląd


        Gołąb Tippler Zagłębiowski posiada niedużą, gładką, zaokrągloną głowę, która jest na boku zwężona. Na głowie znajduje się wysklepione czoło. Oczy duże o barwie perłowej. U gołębi rasowych brew ptaków jest bardzo delikatna, zgodna z kolorem upierzenia. Dziób gruby o średniej długości, kolor dzioba ciemny, u ptaków czerwonych i brązowych dziób ma barwę rogową. Woskówki małe, gładkie, dobrze przylegają, mają barwę biało przypudrowaną. Szyja jest nie duża, przy głowie znacznie cieńsza, poszerza się w kierunku tyłu i idealnie łączy się z piersią i barkami gołębia. Szyja jest noszona pionowo, zaś podgardle jest dobrze wykrojone. Pierś tej rasy gołębi nie jest szeroka, wyraźnie średnio wypukła, zaokrąglona oraz lekko uniesiona. Plecy w partii ramion są dość szerokie, średniej długości, wyraźnie zwężają się przed ogonem. Plecy nieco opadają. Rasowe gołębie mają dość szerokie i dobrze przylegające skrzydła, ponadto są sprężyste i noszone zawsze na ogonie. Dość długo i mocny ogon, jest zwarty, sprężysty i idzie w jednej linii z grzbietem. Nogi krótkie, skoki nieopierzone w barwie czerwonym. Palce są dość silne, pazurki w kolorze dzioba. Podczas wystaw ptaków ozdobnych gołębie tej rasy są oceniane za kształt figury, za postawę, za kształt głowy, za wielkość i kolor dzioba, za barwę oczu, za brew oraz za ich kolor upierzenia i ogólny wygląd. Obrączka numer 7.

  Gołębie rasy tippler Zagłębiowski
  Gołębie rasy tippler Zagłębiowski
        Upierzenie gołębi rasy Tippler Zagłębiowski jest bardzo sprężyste, dość szerokie, w barwie czerwonej, brązowej oraz niebieskiej. Gołębie występują w następujących rodzajach kolorów: brązowych, czarnych, czerwonych, kawowych, niebieskich karpiatych (grochy) oraz ciemnych zawsze z wyraźnie jaśniejszym podbrzuszem.  Wady wyglądu


        Rasowe gołębie Tipplery Zagłębiowskie nie mogą posiadać wąskiej i długiej figury, zbyt wysokiej postawy ciała oraz zbyt dużej kanciastej głowy. Wadą jest nieczysta tęczówka, jak również gruba albo czerwona brew. Niedopuszczalny jest zbyt długi dziób, cienki lub zbyt jasny. Szyja nie może być za cienka, zbyt gruba, bądź zbyt wąska i szeroka pierś. Niedopuszczalne są opierzone skoki, jasne pazurki. Opierzenie nie może być luźne, matowe. Wadą wyglądu są białe końce lotek, jak również białe sterówki mieszczące się w ogonie.

  Komentarze (0)
  Brak komentarzy do tego artykułu

  Dodaj nowy wątek

  Temat:
  Treść:
  Autor: 6minusplus 2 = <= Napisz wynik działania.
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!