|
|
Żuk tulski
|
|
Młody gołąb Żuk tulski |
Żuk tulski jest gołębiem rasowym wywodzącym się z Rosji, jest dość młodą rasą gołębi pochodzącą z miasta Tuły. Jego dość dziwna nazwa "żuk" pochodzi od koloru czarno- smolistego upierzenia, ale ten gołąb występuje także w innych odmianach barwnych. Nie ma dość dużo informacji o pochodzeniu tych ptaków oraz o pracach hodowlanych nad tą rasą, prawdopodobnie w tworzeniu ich były wykorzystywane koroniate wywrotki smoleńskie (gawrony). Żuk tulski należy do lotnych wywrotków krótkodziobych . Gołębie te największą popularnością cieszą się w Tule. Żuk tulski jest nie dużym gołębiem mierzącym około 30 cm lub 34 cm, sprawia wrażenie bardzo eleganckiego ptaka o mocnej budowie ciała, jest bardzo harmonijnie zbudowany, posiada bardzo wyraziste oczy oraz szeroką koronkę na głowie.
Wygląd
Głowa Żuka tulskiego nie jest duża, ma kształt sześcienny, nie jest mocno umięśniona, posiada za sobie szerokie czoło, które stromo schodzi do dzioba. Na karku znajduje się obfita i szeroka koronka. Oczy duże, bardzo dobrze wyraźne, posiadają barwę jasnosrebrzystą. Brew jest szeroka, bardzo delikatna o barwie cielistej. Dziób gołębia Żuka tulskiego jest krótki, ale u nasady bardzo szeroki, zakończony tępo. Biały dziób jest skierowany nieznacznie w dół. Woskówki są niewielkie, bardzo delikatne, nieco wzdęte, barwy biało przypudrowanej. Szyja bardzo pełna, noszona przez ptaki zawsze pionowo, wyraźnie wydłużona. Szyja swoim kształtem i wielkością jest proporcjonalna do reszty ciała gołębia. Pierś szeroka, kształtem zaokrąglona, wystaje do przodu, jest lekko uniesiona.
|
Żuk tulski w klatce |
Szerokie w plecach ramiona, lekko opadają, zwężają się wyraźnie w kierunku ogona. Dobrze przylegające skrzydła sięgają prawie do końca ogona, są zawsze noszone na równi z ogonem lub poniżej. Ogon posiada na sobie mniej niż 12 sterówek, jest lekko rozwarty, zawsze powinien być poziomo noszony przez gołębie, zaś u gołębi zwisłoskrzydłych jest nieznacznie uniesiony. Krótkie nieopierzone nogi, skoki oraz palce są w barwie czerwonej, zaś pazurki mają jasną barwę.
Upierzenie Żuków tulskich bardzo dobrze przylega co ciała, jest bardzo obfite. Kolor oraz rysunek tych gołębi jest jednolity, w barwie czarno- smolistej z widocznym zielono-brązowym połyskiem jak u żuka leśnego.
Podczas wystaw ptaków ozdobnych Żuk tulski jest oceniany za wygląd oraz kształt głowy wraz z koroną, za wygląd oraz barwę dzioba, za budowę oraz korpus, za postawę, za kolor oraz za ogólny wygląd. Obrączka numer 7.
Wady wyglądu Gołębie tej rasy nie mogą posiadać wydłużonej głowy, wąskiego czoła oraz cienkiego dzioba. Oczy nie mogą posiadać różnej barwy, brew nie może być czerwona lub gruba, figura nie może być wydłużona, nogi nie mogą być opierzone. Żuk tulski nie może posiadać brwi w lekko żółtej barwie, korona u rasowych gołębi nie może być niepełna, niedopuszczalna jest matowa czerń, znajdujące się pod dziobem brodawki oraz nieznaczne zasinienie dzioba.
|
|
|
Komentarze (2)Autor: ~Damian (2024-10-10, 17:50:18) [odpowiedzi: 0] (IP: 83.22.89.62)Odpowiedz Temat: Witam wszystkich piszukuje żuka tulskiego chodowcow proszę o kontakt 662-511-917 Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty. | Autor: ~Damian (2024-10-10, 17:50:15) [odpowiedzi: 0] (IP: 83.22.89.62)Odpowiedz Temat: Witam wszystkich piszukuje żuka tulskiego chodowcow proszę o kontakt 662-511-917 Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty. |
|