|
Gołąb rasy Mookee |
Gołąb rasy Mookee został wyhodowany na terenach Indii, jest jednym z najstarszych przedstawicieli ras gołębi indyjskich. Na terenach Europy gołąb Mookee po raz pierwszy został opisany w 1676 roku. Gołąb Mookee charakteryzuje się średnią wielkością ciała, szerokim i mocno opadającym tułowiem w przedniej części, wygiętą szyją w kształcie litery "S" oraz mocną grzywą. Podczas akcji szyja pulsuje. Gołąb Mookee zazwyczaj stoi na czubkach palców. Z natury jest bardzo ruchliwy i ufny.
Wygląd
Głowa gołębia jest podłużna, wyciągnięta i bardzo wąska. Na głowie znajduje się nieco wysklepione czoło, które widocznie zwęża się do dzioba, z bardzo ostrym czubkiem. W kształcie litery "S" przebiega cały profil głowy, czoło oraz czubek. Czubek wychodzi bez przerwy z luźnych piór tylnej części szyi oraz biegnie w sposób ostry bądź zaokrąglony. Oczy gołębia Mookee są bardzo duże i pełne wyrazu, są w barwie ciemnej. Brew bardzo wąska, o barwie blado czerwonej. Dziób gołębia nie jest bardzo długi, ale jego długość jest wiesza niż długość średnia. Dziób jest cienki, górna część dzioba gołębia jest cielista, zaś część dolna u osobników czarnych i niebieskich jest ciemna, u gołębi o innym umaszczeniu (z wyjątkiem białym) jest w kolorze rogowym. Tymczasowo jasna dolna część dziobu przy więcej niż jednej obustronnie białych lotkach - nie jest błędem. Szyja gołębia Mookee sprawia wrażenie grubej i średniej długości, dzięki luźnemu upierzeniu tylnej części szyi. Szyja posiada kształt litery "S", która podczas akcji pulsuje. Podgardle jest bardzo dobrze wycięte. Pierś bardzo wysoko uniesiona, bardzo mocno i wyraźnie wystająca, dość szeroka. Plecy tworzą wraz z ogonem jedną linię mocno opadającą. Skrzydła gołębia są o średniej długości, lekko odstające są przy łopatce, zawsze spoczywają na ogonie, podczas akcji również znajdują się zawsze przy ogonie. Ogon o średniej długości, jest zamknięty i opada wraz z grzbietem. Nogi gołębia są krótkie, nieopierzone, uda są mało lub zupełnie niewidoczne. Kolor pazurków gołębia nie ma znaczenia przy jego rasowości (kolorowe, niekolorowe lub obydwie formy). Podczas wystaw ptaków ozdobnych gołąb Mookee jest oceniany za kształt figury, za postawę, za kształt i wygląd szyi, za jej pulsowanie, za kształt i wygląd głowyz czubkiem i dziobem, za kolor oraz rysunek jak również za ogólny wygląd. Obrączka numer 7.
|
Gołąb Mookee w klatce |
Upierzenie bardzo dobrze przylegające do ciała gołębia, wyłącznie na tylnej szyi nieco luźniejsze (grzywa). Gołąb rasowy Mookee występuje w następujących odmianach barwnych: czarna, brązowa, niebieska z czarnymi pasami, niebieska- groch, srebrna, izabellowata, płowo - brązowa, płowo - czerwona, płowo - żółta i biała. Wszystkie barwy w których występują gołębie muszą być czyste i bardzo równomierne. Gołębie o ubarwieniu srebrnym i izabelowatym muszą przechodzić w delikatny odcień srebrno- szary / kremowy bez pasów. Czysto biały rysunek głowy przebiega od początku dzioba pod oczami, aż do czubka. Zewnątrz opierzenie czubka jest zawsze kolorowe. Zewnętrzne lotki z obydwu stron zawsze w barwie białej. Dozwolone jest 1/1, 1/2, 2/2, 2/3, 3/3. Idealne są 2/2.
Wady wyglądu
Rasowy gołąb Mookee nie może posiadać zbyt długiego, wąskiego lub poziomego tułowia, niedopuszczalna jest płaska pierś, błędem jest także cienka i prosta szyja, która nie pulsuje. Wadą wyglądu jest błędny rysunek głowy, więcej niż 3 białe lotki, biały odbyt lub grzbiet. Matowe lub nierówne kolory, u gołębi srebrnych i izabelowatych kolory bardzo zachmurzone lub z zaczątkiem pasków, wadą wyglądu jest także łopatkowaty czubek, podbiegnięty górny dziób; matowe lub nierówne kolory.
|