Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Garłacz bawarski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Garłacz bawarski

Garłacz bawarski
Garłacz bawarski
     Garłacz bawarski należy do gołębi wyhodowanych na terenach Niemiec prawdopodobnie około roku 1960. W pracach hodowlanych przy tworzeniu tej rasy posłużyły gołębie garłacze angielskie, czeskie oraz pomorskie. Garłacz bawarski charakteryzuje się średnią wielkością ciała, która jest bardzo elegancja, ponadto posiada gardło w kształcie gruszki oraz lekko opierzone nogi.



Wygląd


     Głowa gołębia ma owalny wydłużony kształt, na której znajduje się zaokrąglone czoło. Brew u gołębi posiadających jasne upierzenie ma barwę jasną, zaś u gołębi o ciemnym umaszczeniu ma barwę ciemną. Oczy rasowych gołębi tej rasy maja barwę pomarańczową. Dziub jest bardzo silny, posiada średnią długość. U ptaków o czerwonym i żółtym umaszczeniu dziób ma barwę jasną, która czasami przechodzi w barwę jasno rogową, zaś u ptaków o umaszczeniu czarnym i niebieskim dziób ma barwę ciemną, a ptaki płowe maja dziób w barwie rogowej. Rasowe garłacze bawarskie posiadają długą szyję, na której znajduje się doskonale rozwinięte gardło. Górna część gardła jest bardzo wyraźnie rozszerzona oraz rozdęta, całość swoim kształtem przypomina gruszkę (owoc). Pierś jest średnio szeroka i słabo zaznaczona. Przy połączeniu z gardłem pierś tworzy swego rodzaju przewężoną linię. Plecy maja taką samą szerokość jak pierś. Plecy bardzo mocno opadają. Skrzydła garłacza bawarskiego są bardzo silne, dobrze zwarte. Skrzydła na plecach są dobrze przylegające i nie krzyżują się ze sobą. Ogon nie jest zbyt szeroki, wraz z plecami tworzy jedną bardzo silnie opadająca linię. Ogon ptaka nie dotyka podłoża. Nogi rasowych garłaczy bawarskich są proste, długie, powinny być dobrze rozstawione (niezbyt szeroko i niezbyt wąsko). Nogi muszą być proporcjonalne do całej budowy ciała gołębia. Garłacz bawarski posiada łapcie, które nie mogą być zbyt gęsto porośnięte w pióra. Podczas wystaw ptaków ozdobnych garłacz bawarski jest oceniany za postawę, figurę, całą budowę figury, za wygląd gardła, za nogi i ich strukturę, za barwę i rysunek upierzenia, za barwę oczu oraz barwę dzioba. Obrączka numer 11.

Gołąb garłacz bawarski
Gołąb garłacz bawarski
     Rasowe garłacze bawarskie powinny mieć dobrze rozwinięte i przylegające do ciała upierzenie. Gołębie tej rasy występują w następujących odmianach barwnych: czarnej, czerwonej, czerwono płowej, jasnoniebieskiej z białymi pasami, jasnoniebieskiej biało łukowatej, niebieskiej groch, niebieskiej z czarnymi pasami, niebieskiej bez pasów, niebiesko płowej z ciemnymi pasami, niebiesko płowej groch, żółtej oraz w żółto płowej. Garłacz bawarski musi posiadać bardzo intensywne kolory na głowie, śliniaku, górnej części gardła, tarczach skrzydeł, ogonie z poduszką i klinem o mocnym nasyceniu. W barwie białej jest szyja, pierś, brzuch, plecy. Szyja, pierś, brzuch, plecy i upierzenie nóg są białe. Skrzydła mają dobrze zaokrąglone tarcze i na których znajduje się od 7 do 11 lotek w barwie białej.



Wady wyglądu


     Rasowy garłacz bawarski nie może być ociężały, jego budowa nie może być za mała. Krótka szyja jest niedopuszczalna, tak samo jak długie tylne partie budowy. Nogi nie mogą mieć zbyt szerokiego lub wąskiego rozstawu. Nogi nie mogą układać się na wzór "X". Wadą wyglądu są także zbyt słabo upierzone stopy. Ptaka eliminuje z wystaw zły kształt gardła, jak również błędny kolor lub rysunek, odbiegający od wzorca rasowego.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 6minusplus 5 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!