Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Kapucyn staroholenderski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Kapucyn staroholenderski

Kapucyn staroholenderski
Kapucyn staroholenderski
     Kapucyn staroholenderski wywodzi się z Holandii, znany był już od XVI wieku. Do Holandii został przywieziony z Indii. Kapucyn staroholenderski jest jedną z najstarszych ras gołębi, która obecnie także jest hodowana. Jest to gołąb o średniej wielkości, jest bardzo elegancki, jest szeroki w partii ramion a zwęża się stopniowo ku tyłowi, posiada poziomą sylwetkę ciała.



Wygląd


     Głowa gołębia posiada średnią wielkość, jest dobrze zaokrąglona. Czoło jest także nieco zaokrąglone, zaś linia czaszki przechodząca od czoła przechodzi płynnie ku zaokrąglonemu tyłowi, gdzie mieści się kaptur i grzywa. Brew bardzo delikatna w barwie czerwonej. Oczy bardzo żywe, mocno wyraziste o barwie perłowej. Dziub tej rasy gołębi posiada średnią długość, jest bardzo delikatny, prosty, nieco zakrzywiony na końcu. Dziub jest zawsze w barwie cielistej, zaś woskówki są bardzo delikatne. Gardło wyraźnie cofnięte pod dziobem, nie posiada wola. Szyja średniej długości, jest bardzo szeroka u swojej podstawy. Pierś szeroka oraz pełna, jest nieco wysunięta do przodu. Plecy szerokie w partii ramion, stopniowo zwężają się w stronę ogona. Skrzydła nie są duże, ale bardzo ściśle przylegają do tułowia gołębia. Ogon zwarty, krótki oraz wąski. Nogi mają średnią długość, są bardzo mocne, ale nie są opierzone, posiadają barwę jasno czerwoną. Podczas wystaw ptaków ozdobnych gołąb jest oceniany za wrażenie ogólne, za swój typ, za zdobienia (peruka), za kolor i rysunek oraz za barwę oka. Obrączka numer 8.

Dwa kapucyny staroholenderskie w klatce
Dwa kapucyny staroholenderskie w klatce
     Gołębie kapucyny staroholenderskie posiadają bardzo stojący kaptur, który jest szeroki i mocno opierzony w partii karku. Łańcuszek tzw. obróżka przebiega linią nieprzerywaną od kapturka do ramion. U rasowych gołębi tej rasy pióra łańcuszka nie mogą zetknąć się na przodzie. Pióra znajdujące się na łańcuszku czyli na woalu muszą być oddalone od policzków. Różyczki posiadają nieco wydłużony wyraźny kształt, są umiejscowione na tej samej wysokości po obu stronach. Kapucyn staroholenderski występuje w następujących kolorach; Mnisze- czarne, czerwone, kremowo- pasiaste, niebieskie, płowo pasiaste, srebrzysto- pasiaste oraz płowe, żółte; Tygrysowate- czarne, czerwone, żółte; Białe. Wszystkie barwy kapucynów staroholenderskich musza być bardzo intensywne, mocno nasycone, bardzo bogate oraz głębokie. U gołębi czerwonych występują barwne lotki, zaś u żółtych są zakończone na barwę jasną. Przy niebieskich oraz rozcieńczonych pasiastych, kolor tarcz musi być bardzo czysty, natomiast pasy intensywnie wybarwione. Samice kapucynów staroholenderskich w barwie płowej i kremowej mogą posiadać ciemno-szary nalot na piersi. Bogaty rysunek jest bardzo charakterystyczny dla mnichów. Głowa jest w barwie białej, aż 0,5 cm poniżej oka, 7-12 lotek dolna część grzbietu, brzucha, uda, podbrzusza i dolna pokrywa ogona. U rasowych gołębi tej rasy jest dopuszczalne nieco bieli na tylnej stronie nóg. Cała reszta upierzenia gołębia jest kolorowa, wewnętrzna część kaptura oraz brzuch, także są kolorowe, aż po przednią część nóg. Taki rysunek muszą mieć gołębie również w odmianie tygrysowatej i u mnichów.



Kapucyn staroholenderski w klatce
Kapucyn staroholenderski w klatce

Wady wyglądu


     Grzywa gołębi nie może być poprzeczna, zaś peruka rasowych gołębi nie może przylegać do ciała. Kapucyn staroholenderski nie powinien posiadać zbyt długiej lub zbyt wysokiej sylwetki, zaś jego tułów nie może być noszony bardzo stromo. Wadą wyglądu są luźno noszone lotki, które wystają ponad grzbietem tzw. żagielki. Dziób nie może być ciemny lub podbarwiony. Rasowy kapucyn staroholenderski nie może
posiadać mniej niż 7 lub ponad 12 białych lotek, bądź różnica
między liczbą białych lotek, a między skrzydłami nie powinna być większa niż 3. Niedopuszczalna jest także brudna barwa jak również dużo brudna barwa, dużo burych (brunatnych) piór u gołębi tygrysowatych.

Komentarze (2)
Autor: ~Anna Kamińska     (2017-03-25,  13:52:48)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 94.154.100.122)Odpowiedz
Temat:

Znaleziony gołąb


Witam,
Zamieszczam korektę do numeru na obrączce. Jest to: EU PL 8 15 A. Tyle udało mi się zobaczyć.
Pozdrawiam, Anna Kamińska (tel. 797803668)
Autor: ~Anna Kamińska     (2017-03-25,  13:37:10)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 94.154.100.122)Odpowiedz
Temat:

Znaleziony gołąb


Witam,
Odnaleziono gołębia na os. Centrum w Opalenicy (woj. wielkopolskie). Na podstawie obserwacji można stwierdzić, że jest to kapucyn staroholenderski (biały). Widać, że się zagubił. Szuka pożywienia, jest zabrudzony, nie boi... [->]


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 1minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!