Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Zakonniczka Niemiecka

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Zakonniczka Niemiecka

Zakonniczka niemeicka z koroną
Zakonniczka niemeicka z koroną
     Gołąb Zakonniczka Niemiecka należy do jednych z najstarszych ras gołębi. Historia pochodzenia tej rasy sięga bardzo odległych czasów, z dostępnych źródeł wynika, że zakonniczki miały bardzo bliski związek z rasą gołębi Krymką, a bardzo duży wkład w tworzeniu odmiany z koronką mieli hodowcy z Niemiec. Wydaje się, że zakonniczka niemiecka jest bardziej ptakiem rysunkowym niż lotnym, ale jest to bardzo mylne stwierdzenie, ponieważ lotność oraz zwinność manewrowania lotu, jakie te ptaki posiadają po przodkach, stawia je w czołówce gołębi do ganienia. Zakonniczka niemiecka nie jest gołębiem dużym, ale mocnym, bardzo dobrze latającym oraz o bardzo żywym i pełnym wdzięku ptakiem ozdobnym.



WYGLĄD


     Gołąb rasy Zakonniczka niemiecka posiada bardzo dobrze zaokrągloną głowę, na której znajduje się wysoko umieszczona okrągła korona, z obustronnie dobrze rozwiniętymi rozetami. Gołębie tej rasy występują także w odmianie gładkogłowej. Oczy ptaka mają tęczówkę o barwie perłowej (występujące na tęczówce małe żyłki krwiste są dopuszczalne, w wyglądzie rasowego gołębia). Brew ptaka jest wąska, u gołębi o czarnym, niebieskim i srebrnym upierzeniu brew jest ciemna, u niebieskopłowo opierzonych szara, zaś u czerwonych i żółtych bladoczerwona. Dziob gołębi jest mniejszy od tych średniodłygich, lekko odchylony, pod wyraźnym kątem osadzony do czoła, przy czarnych, niebieskich oraz srebrnych dziób jest ciemny, zaś przy niebieskopłowych jest rogowy, zaś przy upierzeniu czerwonym oraz żółtym jest jasny. Woskówki gołębia są delikatne oraz lekko przypudrowane. Szyja ptaka jest krótka oraz krępa, prosto noszona, gardło jest dobrze wycięta. Pierś ptaka jest zaokrąglona, szeroka oraz lekko wysunięta do przodu. Plecy są szerokie, nie wyciągnięte oraz lekko opadające. Skrzydła bardzo dobrze przylegają do ciała gołębia, noszone są zawsze na ogonie. Ogon ptaka jest dość długi, zamknięty oraz jest w jednej linii wraz z plecami. Nogi gołębia są krótkie oraz nie są opierzone. Upierzenie jest bardzo dobrze rozwinięte oraz doskonale przylega do ciała, nie jest zbyt długie.

Gołąb zakonniczka niemiecka w klatce
Gołąb zakonniczka niemiecka w klatce
     Zakonniczka niemiecka występuje w następujących odmianach barwnych: czarna, czerwona, niebieska, niebieskopłowa, srebrna oraz żółta. Wszystkie kolory w jakich występuje zakonniczka niemiecka są bardzo czyste i intensywne, barwna jest głowa, śliniak, który jest okrągły oraz dość duży, ogon z górnym przykryciem oraz klin, znajdujący się pod ogonem, jak również siedem lub dwanaście lotek w skrzydle. Wszystkie inne części korpusu gołębia są w białej barwie. Rysunek głowy ptaka jest ograniczony koroną oraz przebiega on przez środkowy punkt rozety, od przodu tworzy razem z nią zaokrąglony wyraźny śliniak. Przy ptakach odmiany gładkogłowej, rysunek znajdujący się na glowie jest z tyłu odpowiednio ograniczony. Zakonniczka niemiecka posiada obrączkę o numerze 7.

     Podczas wystaw gołąb jest oceniany za kształt figury oraz za jej wielkość. Ocenie podlega wygląd głowy, korony, dzioba, kolor oraz rysunek ogólny, oczy jak również ogólny wygląd i dobrostan ptaka.



BŁĘDY WYGLĄDU


     Gołąb posiadający grubą, długą, o ograniczonym kształcie, zbyt mało szeroką pierś. Głowa o wyraźnym owalnym i spiczastym kształcie. Zbyt mało piór, lub zbyt nisko osadzona korona. Brak wystąpienia rozet w wyglądzie ptaka, zbyt krótki dziób o złym kolorze, białe pióra znajdujące się na kolorowym rysunku gołębia. Zakonniczka niemiecka nie może posiadać więcej niż trzy kolorowe lotki różniące się na skrzydłach. Widoczna duża sitowość lub występujący rdzawy nalot na lotkach. Gołębie nie mogą mieć matowego koloru upierzenia.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 4minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!