Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Garłacz Staroniemiecki

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Garłacz Staroniemiecki

Garłacz Staroniemiecki w klatce
Garłacz Staroniemiecki w klatce
     Garłacz staroniemiecki jest gołębiem wyhodowanym na terenach Niemiec. Garłacz staroniemiecki należy do największych garłaczy. Rasa ta powstała około 1830 roku jako rasa wielki garłacz niemiecki prawdopodobnie w Hesji, Westfalii i Saksonii. Hodowany jest przede wszystkim w Niemczech. Jest gołębiem dużym i długim, jego sylwetka jest nieco ukośna, nogi niskie. W 1908 roku powstało niemieckie stowarzyszenie hodowców tej rasy.



Wygląd


     Głowa gołębia jest długa, osadzone jest na niej wysokie czoło. Tylna partia głowy jest dobrze i wyraźnie zaokrąglona. Oczy u gołębi o białym upierzeniu są ciemne, zaś u pozostałych osobników oczy mają barwę żółto czerwoną. Brwi gołębia są bardzo delikatne, posiadają barwę dopasowaną do koloru upierzenia. Dziób jest mocny, ma średnią długość. Kolor jego jest uzależniony od danej barwy upierzenia. Woskówki są średnio duże. Szyja gołębia garłacza staroniemieckiego jest długa, pożądana im dłuższa tym lepsza, aby pomieściła duże gardło. Gardło gołębi jest duże kształtem owalne (prawie okrągłe), umieszczone jest odpowiednio wysoko w stosunku do głowy, aby miało możliwość mocnego rozciągnięcia się. Gardło opierając się u dołu o brzuch zasłania talię. Pierś jest szeroka oraz długa. Plecy są długie oraz wklęsłe. Linia pleców jest bardzo ważna do określenia rasowości i czystości rodowej ptaka. Charakterystyczną cechą garłacza staroniemieckiego jest tzw. "pusty grzbiet", tzn. nie jest on pokryty skrzydłem. Skrzydła są bardzo długie, zamknięte, zawsze noszone na ogonie. Skrzydła są nieco dłuższe od ogona. Skrzydła u rasowych ptaków nie powinny się krzyżować. Ogon długi, szeroki, musi być o szerokości ciała ptaka (nie licząc w tej szerokości nadętego gardła). Nogi garłacza staroniemieckiego są krótkie, zaś skoki i palce są nieopierzone. Nogi powinny być umiejscowione możliwie w środkowej części korpusu. Uda powinny być zakryte piórami podbrzusza. Jest to ekskluzywna rasa wymagająca dużej przestrzeni. Podczas wystaw ptaków ozdobnych garłacz staroniemiecki jest oceniany za wielkość, za postawę, za kształt gardła, za kolor upierzenia, za rysunek oraz za wrażenie ogólne i dobrostan. Obrączka numer 9.

Gołab rasy Garłacz Staroniemiecki w klatce
Gołab rasy Garłacz Staroniemiecki w klatce
     Upierzenie garłacza staroniemieckiego nie przylega idealnie do jego ciała, jest długie. Do barwy upierzenia nie przykłada się szczególnego znaczenia, ale wymagane są barwy czyste, intensywne. Gołębie tej rasy występują w następujących kolorach: białe, białolotne w kolorze czarnym, niebieskim, czerwonym i żółtym; czarne, czerwone, czerwono płowe, czerwono płowe grochy, jasnopopielate, niebieskie z pasami oraz niebieskie bez pasów, niebiesko płowe z pasami, niebiesko płowe bez pasów, niebieskie grochy, skowronkowate z pstrą głową i czarne, szeki, tygrysowate, żółte, żółto płowe, żółto płowe grochy. Wszystkie wymienione odmiany kolorystyczne garłacza staroniemieckiego powinny być czyste, nasycone. Gołębie o umaszczeniu jasnopopielatym nie mogą posiadać żadnych ciemniejszych zabarwień piór, z wyjątkiem czerwonawego lekkiego zabarwienia szyi. Pstre gołębie powinny mieć możliwie równomiernie rozłożony pstrokaty rysunek. Gołębie o umaszczeniu tygrysowatym posiadać muszą ciemno kolorowe lotki oraz ogon.



Wady wyglądu


     Rasowy garłacz staroniemiecki nie może posiadać krótkiego tułowia oraz szyi. Wadą wyglądu jest źle nadmuchane gardło. Błędem wyglądu są obwisłe skrzydła. Niedopuszczalna jest zbyt stroma bądź spadzista postawa. Wadą jest także prosta linia pleców - rozdęty brzuch.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 1minusplus 4 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!