|
|
Garłacz Pomorski
|
Garłacz Pomorski zalicza się do bardzo starej rasy gołębi. Na terenie Polski ta rasa gołębi została wyhodowana na Pomorzu, przyczyniły się do tego ptaki sprowadzone z Holandii. Garłacz Pomorski jest dumnym, mocnym, szerokim, utrzymującym prawie postawę ciała pod katem od 45 do 60 stopni. Mocno opierzone nogi gołębia tej rasy umiejscowione są w środku korpusu, ma duże łapcie oraz jest dużym gołębiem, posiadającym bardzo masywnie rozbudowany korpus.
Wygląd Garłacz pomorski ma bardzo mocną głowę, na której znajduje się niezbyt wysokie czoło. Gołębie o umaszczeniu białym, barwnoognistym i pstrokatym posiadają oczy w barwie ciemnej, zaś gołębie pozostałe z tej rasy mają oczy w barwie od żółtej do pomarańczowej. Brew jest bardzo delikatna, idealnie wpasowana do danej barwy upierzenia. Dziób bardzo mocny, długi i nieco położony na wolu. U gołębi o upierzeniu białym, barwnoognistym, żółtym oraz żółto- płowym dziób ma barwę cielistą, zaś przy pozostałych barwach upierzenia dziób ma barwę ciemną aż do czarnej. Woskówki są delikatne i dobrze rozwinięte. Garłacz pomorski ma długą szyję, duże gardło, które jest w pełni nadęte, w partii górnej wycięcie jest mocno wysunięte, bez żadnego wcięcia w talii wchodzi w pierś. Pierś bardzo mocna, szeroka bez talii. Tył pleców jest bardzo szeroki, zaś w ramionach plecy są nieco wypełnione. Plecy są wyraźnie ukośnie opadające. Skrzydła gołębia są bardzo mocne, posiadają na sobie szerokie pióra, które idealnie przylegają do ciała. Skrzydła dotykają prawie do końca ogona, spokojnie spoczywają na ogonie. U tych rasowych gołębi skrzydła nie powinny się krzyżować. Ogon szeroki i dość długi, lecz nie może być za długi, bo inaczej przednia część wyglądała by na zbyt krótką. Nogi bardzo silne, mocne, długie, szeroko ustawione. Uda posiadają na sobie długie sępie pióra. Nogi posiadają bardzo długie i szerokie pióra, tworzą tak zwane łapcie. Garłacz pomorski podczas wystaw jest oceniany za figurę i postawę, za długość i szerokość figury, za kształt gardła, uda i opierzenie nóg (łapcie) , za kolor, rysunek, oczy, dziób oraz ich kolor, ja również za ogólny wygląd i dobrostan. Obrączka numer 12.
|
Garłacz pomorski |
Garłacz pomorski posiada długie, szerokie oraz bardzo obfite upierzenie, które jest bardzo dobrze rozwinięte i idealnie przylega do ciała. Ta rasa gołębi występuje w następujących kolorach: sercate ciemny - groch, czarne, czerwone, czerwone - płowe, niebieskie, niebieskie - płowe, niebieskie -groch, żółte, żółte - płowe oraz białe z niebieskim lub czarnym ogonem. Gołębie tygrysowate oraz pstrokate w występują w kolorze czarnym, czerwonym, żółtym oraz niebieskim, zaś jednokolorowe występują w kolorze białym, czarnym, niebieskim z czarnymi pasami oraz niebieskie grochy. U rasowych garłaczy pomorskich wszystkie wymienione kolory muszą być równomierne, czyste oraz ostre. U gołębi sercatych występuję wyraźna plama o kształcie półksiężyca, która u rasowych osobników nie może dotykać oczu, brzuch, upierzenie ud i łapci, grzbiet oraz 7-10 lotek muszą mieć barwę biała. Ogon u ptaków czarnych, niebieskich, niebieskich grochów, niebiesko - płowych - jest bardzo kolorowy, zaś u osobników tej rasy czarnych, żółtych, czerwonych i żółto - płowych jest w barwie jasnej. U garłaczy pomorskich występowanie tzw. róży na skrzydłach nie jest dopuszczalne. U gołębi czarnych i niebieskoogoniastych wyłącznie ogon może być bardzo kolorowy, u pozostałych osobników o innych kolorach ogon musi być zawsze biały. Gołębie typu tygrysowatego posiadają widoczne białe oraz kolorowe pióra, które znajdują się równomiernie na całym korpusie. Tak samo w lotkach oraz w piórach na ogonie występują kolorowe pióra. Gołębie pstrokate posiadają równomierny podział bardzo barwnych, jak również białych partii piór znajdujących się na całym korpusie, występują one również na lotkach i ogonie. Lotki i pióra występujące na ogonie mogą być w barwnych kolorach, jak również w podstawowym kolorze czyli białym.
|
Biały gołąb garłacz pomorski |
Wady wygladu Rasowy garłacz pomorski nie może posiadać zbyt słabej bądź za krótkiej budowy figury. Wadą wyglądu jest także u tej rasy gołębi zbyt krótka szyja, za bardzo wąskie wole, bądź wcięcie w talii. Garłacz pomorski nie może mieć wąskich ramion, mocno otwartych pleców, bądź za wysoką linię grzbietu. Nogi nie mogą się krzyżować i być głęboko ustawione. Gołąb tej rasy nie może mieć za mocno rozwiniętego przegubu piętowego, zbyt płaską lub za wysoką postawę. Niedopuszczalne jest rzadkie i zbyt małe opierzenie na udach oraz zbyt małe łapcie. Z wystaw ptaków ozdobnych eliminują gołębia duże błędy w rysunku, luźne opierzenie oraz nierówny i zbyt mało ostry kolor.
|
|
|
Komentarze (3)Autor: ~Hodowca Garłaczy Pomorskich (2018-11-30, 19:28:05) [odpowiedzi: 0] (IP: 83.11.35.63)Odpowiedz Temat: Powielany błąd w opisie wzorca . Wszyscy bezmyślnie przepisują . U czarnych jest ogon jasny ??? | Autor: ~Hodowca Garłaczy Pomorskich (2018-11-30, 19:28:02) [odpowiedzi: 0] (IP: 83.11.35.63)Odpowiedz Temat: Powielany błąd w opisie wzorca . Wszyscy bezmyślnie przepisują . U czarnych jest ogon jasny ??? | Autor: ~Hodowca Garłaczy Pomorskich (2018-11-30, 19:27:34) [odpowiedzi: 0] (IP: 83.11.35.63)Odpowiedz Temat: Powielany błąd w opisie wzorca . Wszyscy bezmyślnie przepisują . U czarnych jest ogon jasny ??? |
|