|
Jedno z niewielu dostępnych zdjęć Gołębia zębacza |
Zakres występowania: gatunek endemiczny występujący w Samoa, które jest wyspiarskim państwem Oceanii obejmującym 9 wysp.
Naturalne środowisko: ten niezwykły gatunek gołębia można spotkać w rzadkich lasach tropikalnych, także w przydrożnych zaroślach i na skrajach leśnych. Zasiedla obszary położona na poziomie morza aż do wysokości 1600m n.p.m.
Status w naturalnym środowisku: ptak zagrożony wyginięciem, o drastycznie malejącej populacji, głównie z powodu niespotykanie silnych cyklonów nawiedzających wyspy w ostatnim wieku.
Ciekawostki: narodowy ptak państwa Samoa.
Uważa się, iż gołąb ten stanowi ogniwo łączące z wymarłym ptakiem Dodo.
Opis:
|
Gołąb zębacz |
Ptak średnich rozmiarów o wysokości około 38cm. Dominuje ciemne upierzenie, pióra są głównie zielonkawoczarne z wyjątkiem piór pokrywających górne części ciała, które są kasztanowego koloru. Jego ogon jest dłuższy niż u Muszkateli brodawkowatej Ducula pacifia. Jego nogi są silne i masywne, skóra je pokrywająca jest czerwona. O przysadzistej posturze z silnym, haczykowatym dziobem koloru pomarańczowego. Dolny dziób ma dwa zęby które zachodzą na górny. Właśnie dzięki tej cesze ptak posiada swoje imię. Odgłos jai wydaję ten ptak to donośne i przeciągłe cooo.
Informacje hodowlane:
Ptak lubi przesiadywać na grubych gałęziach wśród listowia mniej więcej na wysokości 15-20 metrów, maksymalnie do 40 metrów.
Wielkość miotu: najprawdopodobniej 2 jaja
Pożywienie: żywi się głównie nasionami drzewa Dysoxylum, właśnie do przepiłowywania ich twardych i włóknistych nasion wykorzystuje swój niezwykły dziób. Aczkolwiek jego dietę urozmaicają inne mięsiste owoce.
|