Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Białka polska

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Białka polska

Gołąb białka polska w klatce
Gołąb białka polska w klatce
     Białka polska jest rasowym gołebiem wyhodowanym w okolicach Krakowa. Rasa ta została wyhodowana na bazie krzyżowania rysia polskiegi z rasowymi gołębiami pocztowymi. Na przełomie XX i XXI wieku w budowie tej rasy uczestniczyli hodowacy gołebi rasowych z całej Polski między innymi z Warszawy i Suwałk, ci hodowcy nakjbardziej wprzyczynili się do wyhodowania tej rasy. Białka polska jest gołebiem dość dużym i ciężkim, posiada sylwetkę gołębia polnego lecz posiada większą budowę, bardziej mocniejszą ale także wydłużoną, posiada szeroko rozstawione nogi i charakteryzuje się białym upierzeniem.

Wygląd


     Białka polska posiada dość dużą gładką głowę, na której znajduje się dość wysokie czoło. Linia profilu głowy powinna, począwszy od czoła, opadać umiarkowanie w dół, w kierunku karku. Oczy tej rasy gołębi w odniesieniu do całej głowy wydają się nie duże, gałki oczu wystają lekko na zewnątrz. Tęczówka oczu jest ciemna, ma kolor brunatno- czarny. Brew jest gładka, wąska, bardzo delikatna barwy cielistej (jasno-cielistej). Dziób ma średnią grubość i średnią długość, ma bardzo dobrze zwarte mocne szczęki. Dziób jest o barwie jasno-cielistej. Woskówki nosowe lekko rozwinięte, ale bardzo dobrze przylegające. Szyja białki polskiej ma średnią długość, jest szeroka u nasady, stopniowo zwęża się ku górze. Podgardle jest bardzo dobrze zaokrąglone. Pierś tej rasy gołębi jest bardzo dobrze zaokrąglona, pełna, szeroka, bardzo dobrze umięśniona. Plecy w partii barek są dość szerokie, nieco zwężają się ku tyłowi, mają średnią długość, są lekko zaokrąglone. Skrzydła są długie, lotkami stykają się prawie z końcem ogona, bardzo mocno przylegają do tułowia, spokojnie spoczywają na ogonie, nie stykają się ze sobą. Ogon gołębi jest umiarkowanie długi, dość zwarty, zawsze jest noszony przez gołębie poziomo. Nogi gołębia rasy białka polska są dość krótkie, szeroko osadzone w tułowiu, uda zaś są schowane w obfitych piórach podbrzusza. Nogi są nieopierzone. Białka polska posiada bardzo mocne i obfite upierzenie, które jest bardzo sprężyste. Upierzenie gołębi tej rasy jest w barwie białej. Podczas wystaw ptaków ozdobnych białka polska jest oceniana za kształt i wygląd głowy, za wygląd i wielkość oczu, za wygląd brwi, za kształt dzioba i jego barwę, za wygląd szyi, za kształt i wielkość piersi, za plecy za ogon, za skrzydła, za wyglądu nóg, za postawę, za budowę i kształt figury, za kolor upierzenia oraz za wrażenie ogólne. Obrączka numer 10.

Białka polska
Białka polska

Wady wyglądu


     Białka polska nie może posiadać zbyt małej głowy, o bardzo wąskim i bardzo niskim czole. U rasowych gołębi niedopuszczalne jest zaznaczenie widoczne czuba bądź koronki z tyłu głowy. Wadą wyglądu białki polskiej jest posiadanie brwi w barwie wyraźnie rdzawoczerwonej, jak również posiadanie zbyt długiego i cienkiego dziba. Błędem wyglądu jest także za długa lub zbyt cienka szyja. Brzuch oraz pierś u rasowych gołębi nie może być zbyt wąska lub zbyt słabo umięśniona. Plecy wąskie w ramionach bardzo płaskie. Duża wadą wyglądu są luźno trzymane przy tułowiu, bądź obwisłe, widocznie krzyżujące się ze sobą skrzydła. Ogon u rasowych gołębi nie może być zbyt krótki, lub zadarty do góry, jak również nie może być pochylony ku podłoża. Niedopuszczalne są także zbyt wysokie lub wąsko rozstawione nogi oraz opierzone skoki lub palce. Rasowa białka polska nie może posiadać piór w innym ubarwieniu niż białym.

Komentarze (1)
Autor: ~Zjak     (2020-03-07,  23:04:30)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 89.64.29.102)Odpowiedz
Temat:

Niewłaściwe zdjęcie.


Gołąb na dolnym zdjęciu nie jest białką polską.


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 4minusplus 4 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!