Zakres występowania: jest to gatunek wędrowny spędzający okres rozrodczy na terenach umiarkowanego klimatu kontynentu Eurazjatyckiego wraz z Wyspami Brytyjskimi i Irlandią. Ptak zimuje na terenach śródziemnomorskich. Okresy przelotowe to marzec- kiwecień oraz wrzesień-październik.
Naturalne środowisko: jest to gatunek leśny, zakładający swoje gniazda w dziuplach, jako budulec używając gałązek i suchych liści. Można ten gatunek spotkać także w parkach.
Status w środowiksu: ptak wymieniany na czerwonej liście gatunkowe, czyli tym którym grozi wyginięcie. Prawnie chroniony w Polsce.
Ciekawostki: czasami Gołąb siniak adaptuje opuszczoną, króliczą norę na swoje gniazdo.
Opis:
Para Gołębi siniaków
Na pierwszy rzut oka Gołąb siniak wygląda jak Gołąb skalny Columba livia, który jest trochę większy od niego, lub Gołąb grzywacz Columba palumbus, który jest o wiele większy od Gołębia siniaka.
Jeśli chodzi o upierzenie Gołębia siniaka przeważają tutaj niebiesko- szarawe pióra, natomiast na piersi dostrzeżemy pióra o różowaym odcieniu. Cechą, która nie może ujść naszej uwadze jest połyskliwa łata na karku w kolorze butelkowej zieleni, taka jak u grzywacza, ale Gołąb siniak ma ją ciemniejszą. Ogon jest zakończony czarnym kolorem, a na każdym skrzydle znajduje się mały, czarny prążek. W odróżnieniu od Gołębia skalnego pióra na ich kuprze nie są blade. Oczy tego gatunku są czarne, dziób żółtawy, a skóra na nogach różowa. Młodociane osobniki mają bure upierzenie oraz brak im zielonej łatki na karku.
Średnie wymiary: długość: 30-33cm, rozpiętość skrzydeł: 60-70cm, waga: 290-330g,
Informacje hodowlane:
Gołąb siniak młodociany osobnik
Pożywienie: tak jak i inne gatunki gołębi gatunekten preferuje wszelkiego rodzaju nasiona i ziarna.
Zarówno samiec jak i samica dzielą obowiązek wysiadywania, a w pózniejszym okresie karmienia młodych.
Wielkość miotu: 2 jaja kremowego koloru o wymiarach 38mm x 29mm Ilość miotów w ciągu roku: od 2 do 3 Okres inkubacji: trwa zazwyczaj 16- 18 dni Okres pozostawania w gnieździe: 27-28 dni