Ptakiozdobne.pl - portal miłośników i hodowców drobiu i pktaków ozdobnych
 
lub
Ptaki ozdobne » Gołębie » Garłacz heski

Informacje i porady:

Gatunki i rasy:

Indeksy:

Ogłoszenia

Informacje dodatkowe

Nasza hodowla

Garłacz heski

Garłacz heski
Garłacz heski
     Garłacz Heski pochodzi z Niemiec, od dawien dawna jest gołębiem hodowanym na terenie całych Niemiec. Garłacz Heski jest gołębiem posiadającym bardzo dumną postawę ciała, posiada bardzo zwartą budowę oraz duże gardło. Od gardła, po uda budowa ptaka tworzy z profilu szeroki prostokąt. 2/3 figury gołębia mieści się przed linią nóg, zaś 1/3 znajduje się poza tą linią w kierunku ogona.Wygląd


     Garłacze heskie posiadają owalnie wydłużoną i gładką głowę na której znajduje się nieco wypukłe czoło. Oczy mają tęczówkę w barwie ciemno-pomarańczowej bądź czerwonej. Gołębie o upierzeniu białym oraz mnichowatym posiadają nieco ciemniejsze tęczówki. Wąska brew jest uzależniona od danego koloru upierzenia, brew może być jasna, szara, czarna lub przyczerniona. Dziób bardzo mocny i silny, ma średnią długość. U gołębi jednokolorowych, nakrapianych (na głowie), tygrysowatych i plamistych z podstawową barwą upierzenia czarną, kolor dzioba jest czarny. U gołębi o niebieskim ubarwieniu, kolor dzioba jest mocno ciemnorogowy, zaś dla gołębi o barwie upierzenia płowej i grochowej, kolor dzioba jest rogowy. Dla innych kolorów upierzenia dziób jest jasny. Woskówki białe, mało rozwinięte. Garłacze heskie posiadają długą szyję. Gardło wraz z korpusem tworzy idealną całość, z dołu jest wpasowane w tułów, z wszystkich stron dobrze zaokrąglone, z przodu i na górze dobrze rozdmuchane. Duże nadmuchane gardło, powinno wyglądać bardzo naturalnie, nie powinno wyglądać tak jakby zaraz miało pęknąć. Upierzenie gardła musi być dobrze przylegające oraz gładkie. Pierś odpowiednio szeroka i zaokrąglona, zaś mostek jest długi. Pierś wydaje się krótka, przy wydmuchanym gardle. Gołąb posiada szerokie, długie i opadające plecy. Skrzydła średniej długości, zwarte, kończące się od 2 do 3 cm przed końcem ogona. Ogon długi nie za szeroki, prawie dotykający podłoża. Nogi o średniej długości, bardzo mocne i silne, skoki oraz palce nie są opierzone. Podudzie gołębia są bardzo wyraźne, ale częściowo są zakryte przez upierzenie znajdujące się na brzuchu. Kolor pazurków odpowiada kolorowi dzioba, czyli jest on uzależniony od danej barwy upierzenia. Obrączka numer 8.Podczas wystaw ptaków ozdobnych garłacz heski jest oceniany za swoją figurę, za postawę, za budowę ciała, za kształt i wielkość gardła oraz za barwę upierzenia.

     Upierzenie jest dobrze rozwinięte, bardzo mocno przylegające do ciała. Garłacz heski występuje w następujących kolorach: jednokolorowe białe, czarne, czerwone, czerwono-płowe, czerwono-płowe grochy, niebieskie grochy, niebieskie z czarnymi pasami i bez pasów, płowe z pasami i bez pasów, płowe grochy, żółte, żółto-płowe, żółto-płowe grochy; z nakrapianymi głowami czarne, czerwone niebieskie i żółte; mnichowate czarne, czerwone, , czerwono-płowe, niebieskie, czerwono-płowe grochy, żółte-żółto-płowe, żółto-płowe grochy; tygrysowate oraz szeki czarne, czerwone niebieskie oraz żółte.

Garłacz heski czarny
Garłacz heski czarny
     Wszystkie rasowe gołębie garłacze heskie o kolorach czystych i bardzo nasyconych, muszą także posiadać bardzo bogaty połysk. Gołębie niebieskich musza posiadać bardzo czysty niebieski kolor. Gołębie płowe muszą posiadać czysty niczym nie zabrudzony kolor skrzydeł. Wszystkie widoczne pasy muszą być wąskie oraz niepoprzerywane. Gołębie o rysunku czystym grochowym muszą posiadać równomiernie rozłożone grochy na skrzydłach. Gołębie posiadające niebiesko-płowe grochy, musza mieć kolor rysunku zbliżony do koloru rysunku znajdującego się na skrzydłach oraz do skowronka koburskiego. Gołębie o nakrapianych głowach, muszą posiadać na barwie podstawowej głowy, delikatny lecz widoczny drobno nakrapiany biały rysunek. Gołębie o kolorze tygrysowatym musza mieć białe pióra dość równo rozłożone na całym upierzeniu, zaś ich lotki oraz ogon muszą być w kolorze podstawowym oraz muszą być całe jednolite. Gołębie o kolorze szeki musza posiadać na całym upierzeniu widoczne białe ładne piórka, wraz z ogonem oraz skrzydłami, musza być one równo rozłożone. Gołębie o kolorze mnichowatym musza posiadać białe głowy oraz od 6 do 9 lotek także w barwie białej, zaś pozostałe upierzenie powinno być barwne.Wady wyglądu


     Rasowy garłacz heski nie może posiadać zbyt małej figury, na której nie może znajdować się zbyt krótka szyja. Gardło nie może być zbyt małe lub zbyt duże, bądź jednostronne. Brzuch gołębi nie może być zbyt wydmuchany. Zbyt długie lotki są niedopuszczalne, tak samo jak za długi ogon. Wadą wyglądu są zwisające skrzydła, niewyraźny i zbyt mało nasycony kolor lub rysunek. Wadą są czerwone brwi. Dyskwalifikujący jest błędny kolor dzioba. Wadą są upierzone skoki, palce, jasne pazury u czarnych gołębi, niebieskich oraz niebieskich grochów.

Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: 2minusplus 8 = <= Napisz wynik działania.
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteœ robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!